Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dell ukazuje, že notebooky môžu byť ekologickejšie, aj opraviteľnejšie

Dell ukazuje, že notebooky môžu byť ekologickejšie, aj opraviteľnejšie
Zdroj | Dell
Stanislav Vinc
Dell ukazuje, že notebooky môžu byť ekologickejšie, aj opraviteľnejšie
Zdroj | Dell
Zdroj | Dell

Výrobcovia počítačov si začínajú uvedomovať, že ére ekologickejších zariadení nemajú tenké notebooky s náročným či prakticky nemožným servisovaním žiaden priestor. Po spoločnosti Acer preto vlastný ekologický notebook predstavil už aj Dell, zatiaľ však iba vo forme konceptu.

Dell zahodil doterajšiu hardvérovú architektúru pre svoje notebooky a pri myšlienke výroby ekologickejšieho notebooku začal prakticky od nuly. V spolupráci s Intelom vytvoril notebook, ktorého uhlíková stopa je v porovnaní s bežným notebookom nižšia až o 50 %. Na jeho štýle a praktickosti sa to však negatívne nepodpísalo.

Koncept Luna pripomína aktuálne modely značky Dell, pod povrchom má však až o 75 % menšiu základnú dosku vyvinutú v spolupráci so spoločnosťou Intel, na ktorej sa nachádza až o 20 % menej komponentov. Tento hardvér sa má byť navyše schopný po väčšinu času chladiť pasívne, čo sa pozitívne podpíše aj pod jeho spotrebu elektrickej energie.

Zdroj | Dell

Celý interný dizajn notebooku je vytvorený tak, aby si bežný používateľ dokázal svojpomocne vymeniť prakticky všetky kľúčové komponenty vrátane batérie, klávesnice či displeja. Opotrebované klávesnice plánuje Dell recyklovať a vyrobiť z nich nové komponenty pre ďalšie zariadenia.

Zdroj | Dell

Hliníkové šasi konceptuálneho notebooku by malo byť vyrobené v továrni napájanej hydroelektrárňou, vďaka čomu môže Dell dosiahnuť nižšiu uhlíkovú stopu notebooku aj pri jeho samotnej výrobe. Navyše, celé šasi drží pokope desatina z bežného počtu skrutiek a namiesto dnes využívaného lepidla v ňom Dell stavil na novú zmes na báze ľanového vlákna, ktorá sa dá rozpustiť vo vode.

Pozrite si

Ekologický, úsporný a jednoducho opraviteľný notebook – Acer Aspire Vero

Luna je žiaľ v tejto chvíli iba Koncept a nie je vôbec jasné, kedy a či vôbec Dell tieto nápady integruje do reálneho zariadenia. Tlak na ekologickejšiu výrobu a opraviteľnejšie produkty však napovedá tomu, že čosi ako Lunu v predaji skôr či neskôr určite uvidíme.

Zdroj