Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dead Space Remake - lepší akčný horor v štýle Votrelca straší aj po 15 rokoch

Dead Space Remake - lepší akčný horor v štýle Votrelca straší aj po 15 rokoch
Zdroj | Steam
Michal Korec
Dead Space Remake - lepší akčný horor v štýle Votrelca straší aj po 15 rokoch
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Herný horor v štýle Votrelca sa snažili priniesť už viaceré tímy – potrebujete k tomu výborne zvolené miesto, sympatického hrdinu, za ktorého chcete bojovať a nebezpečných nepriateľov.

Prvý diel Dead Space všetko spĺňa a už pred 15 rokmi pôsobil veľmi dobre a intenzívne. Jeho Remake prináša ešte lepší zážitok – autori vyhladili hluché miesta, pridali do hrateľnosti viaceré vylepšenia a preto si aj veteráni môžu dopriať repete. A nováčikovia majú parádnu hru.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Prišli sme vás/sa zachrániť

Dead Space rozpráva dej o záchrannej misii, ktorá sa veľmi rýchlo zvrtne. V 26. storočí ľudstvo kolonizuje vesmír a pýcha flotily USG Ishimura vydala nedávno záchranný signál. A tak sa partia v podobe malého tímu vydáva na zdanlivo opustenú loď na pomoc. Akurát už pristátie nedopadne najlepšie, keď zaznamená loď rôzne škody a to ich len posilní v domnienke, že Ishimura nefunguje ako má. Vydávajú sa na prieskum a nachádzajú množstvo mŕtvol, čo ich podozrenie ešte zvyšuje. Malý tím sa hneď delí na menšie skupiny – jedna členka ostáva opravovať loď a rieši zranenia po nehode, ďalší idú spolu na kapitánsky mostík, vám ostanú iné úlohy.

Lenže rýchlo zistite, že loď je v katastrofálnom stave, k čomu sa viažu aj vaše niektoré úlohy. Na niektoré miesta sa neviete dostať, takže hľadáte predmety ako výbušniny, ktoré by uvoľnili zábrany. Alebo neustále hry s elektrinou – je jej málo, stále vypadáva a musíte si nastaviť jeden z funkčných obvodov. A ten vás potom pustí do nejakej časti lode, kde splníte úlohu. Potom sa k ovládaču vrátite, nastavíte iný obvod, sprístupní sa iná časť lode a budete sa realizovať tam.

Jedna vesmírna loď a veľa zákutí

Celá hra sa odohrá na USG Ishimura, ktorá ma niekoľko poschodí a zďaleka nie všetky časti sú okamžite prístupné. Niekde vám bránia dvere, inde elektrina alebo dokonca nemáte určitý level oprávnenia na otvorenie. Presúvame sa najmä po svojich, ale niektoré časti sú prepojené akoby do kruhu hoci naprieč viacerými poschodiami a neskôr si sprístupníte metro, ktoré vás vozí medzi niekoľkými stanicami. Loď je zložená z viacerých častí: pristávacia plošina a imigračné oddelenie, kapitánsky mostík, kajuty a ubytovacia časť, kantína, nemocnica, WC či rôzne technické časti – predsa len, loď bola určená na priemyselné zameranie a ťaženie. Autori navyše sprístupňujú viaceré časti naraz, takže môžete občas aj odbočiť od hlavnej línie a získať par predmetov navyše.

Zdroj | Steam

Už samotný pohyb je pomerne napínavý – hra výborne stelesňuje pocit, že ste v neznámom prostredí, stále niečo hľadáte a do toho hádže adrenalínové prvky: napríklad vypne svetlo, tak putujete v tme a svietite si puškou alebo prídete do karanténnych časti a treba vystrieľať čo sa dá, aby vás pustila ďalej. A niekedy je oblasť dosť široká a trvá aj 5-7 minút, kým nájdete všetky entity.

Ľudské chyby či iná civilizácia?

Áno, dej vás rýchlo premostí do bodu, že na lodi nie ste sami a sú tu rôzne beštie. Poviete si, votrelci ako z filmu a poďme proti nim bojovať. Lenže neskôr objavíte rôzne laboratória či pokusy, dokonca náboženské podtóny a zvažujete, kto vôbec stojí za nehodou. Je to fakt cudzia rasa alebo ľudia? Keďže na lodi nie je okrem nepriateľov veľa prežívajúcich členov, dej si skladáte spätne z rôznych textových či audio zápiskov. Akurát so svojimi členmi vediete konverzácie, kým sa hýbu na inej časti lodi a snažia zachrániť. Žiadne bombastické dejové animácie – ale nevadí to, lebo sa dozviete veľa podstatného z prieskumu a nájdených artefaktov.

Zdroj | Steam

Netrvá dlho a tasíte pušku, spustí sa boj. Prebieha v reálnom čase a beštie sa na vás vrhajú nielen sólo, ale aj v skupinkách z rôznych miest. Hra rýchlo radí: páľte na hnáty, končatiny či nohy, aby ste sa zbavili rýchleho pohybu a mohli ich doraziť. Keď ich ochromíte, máte väčšiu šancu prežiť. Najmä keď je na lodi málo nábojov do pušiek – môžete preliezť celú loď a stále bojovať s nedostatkom ako v niektorých častiach Resident Evil. Keď nájdete aj silnejšie zbrane, situácia sa trochu zlepší, lebo každá využíva iný typ munície. Po ruke môžete mat štyri zbrane a vyberáte si ich cez krízové pohybové tlačidlo.

Nové beštie i nové schopnosti

Autori na vás postupne pošlú rôzne druhý beštií – okrem základných aj drobné mrchy (tie sa ťažšie strieľajú) či väčšie ozruty. Na nedostatok či počet druhov sa nedá sťažovať a Dead Space rad servíruje nečakane momenty. Napríklad už ste konečne našli dôležitú súčiastku a cestou naspäť na vás zo šachty vyletia dvaja pomätenci. O nervydrásajúci zážitok nie je nikdy núdza, či chodíte v tme alebo aj na svetle.

Veľkú časť zážitku obsahuje sprístupňovanie časti lode aj cez nové schopnosti. Tie získate postupne – napríklad Stasis vám umožní zastaviť/spomaliť bleskovo hýbajúce sa predmety. Alebo pomocou inej schopnosti zdvihnete a presuniete veľké predmety a prekážky, ktoré stoja v ceste. V tom smere je veľmi nápomocná aj mapa, ktorá prehľadne ukáže kde ste, kam ísť alebo aj pôdorys jednotlivých poschodí. A užitočný je aj žurnál s hlavnými a vedľajšími úlohami.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Aby hra a vaša postava Isaac nestagnovala, môžete ju priebežne rozvíjať. Jednak jeho oblek a aj vlastnosti jednotlivých zbraní. Počas hry totiž snoríte po chodbách, skrinkách či zákutiach a nachádzate nielen munície a lekárničky, ale aj špeciálne súčiastky, ktoré sa dajú na upgrade stanici vložiť do konkrétneho obleku či kvéru. A každý ma vlastný strom vlastnosti zložený z bodiek – a každý doručí určite vylepšenie. Pomerne skoro v hre sa môžete rozhodovať či si vylepšiť vydrž a zdravie obleku alebo radšej poriadne využiť základnú zbraň, ku ktorej by mohlo byt dosť nábojov. V tom sa skrýva ďalší kus variability, že každý môže Dead Space hrať trochu inak.

Čo prináša Remake?

A napokon čo sa zmenilo po 15 rokoch? V prvom rade vás poteší audiovizuálna výbava: hra dostala vyššie rozlíšenie a dvojicu módov. Zvolil som vyššie rozlíšenie s ray tracingom, lebo hra si svojím striedaním tmy, tieňov a svetiel priamo pýta na Ishimure kvalitné efekty. Alternatívny mód doručí vyššie fps pre fajnšmejkrov. Zvuk je parádne spracovaný a patrí k hororu – ak hráte na domácom kine, užijete si šramoty, chroptenie, ruchy, búchanie, občas zaznie dobrá hudba i solídny dabing.

Zdroj | Steam

Na hrateľnosť má však lepší dopad celkovo väčšia rýchlosť a pohyb. Remake je dynamickejší, akčnejší. Má síce zhodnú náplň, ale originál mal občas nemotorný pohyb postáv či nepriateľov – a teraz je všetko svižné ako v najnovších hrách. Aj odozva zbraní či aktivít je rýchlejšia, takže v tom smere autori vyhladili čo sa dalo a zachovali pôvodný autentický zážitok. Len sa vám v ňom bude lepšie pohybovať a ovládať.

Takže na začiatok roka 2023 veľmi sľubná žánrová chuťovka. Dead Space Remake ukazuje sčasti nadčasové vyznenie hry, resp. ani po jeden a pol dekády nezostarol a vďaka svojim vylepšeniam ide o skvelý akčný horor, kde o napínavé prestrelky, ľakačky, prekvapenia či hľadanie tajomstiev na lodi a dejové pozadie nie je núdza.

Dead Space Remake vyšiel 27. januára 2023 na PS5, Xbox Series a PC.

90 %
Stále jeden z najlepších akčných hororov na PC a konzoly, ktorý má výborne prepracovaný dizajn, tuhú hrateľnosť a veľa napínavých momentov na vystrašenie.

Výhody

  • napínavý priebeh a kopa prekvapení od prvej hodiny
  • hutná atmosféra po celý čas
  • výborne navrhnutá štruktúra lode s postupným objavovaním
  • katastrofický stav lode využitý na menšie puzzle, hru s elektrinou či tmou
  • tuhé súboje s nebezpečnými nepriateľmi a dobra paleta zbraní
  • premyslené vylepšovanie obleku i zbraní
  • vynikajúci priestorový zvuk, aj lepšia grafika
  • viaceré vylepšenia oproti originálu – najmä pohyb a ovládanie

Nevýhody

  • záverečná tretina už nemá taký náboj ako prvé dve