Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Daymak Avvenire - od elektrického bicyklu po lietajúce auto

Daymak Avvenire - od elektrického bicyklu po lietajúce auto
Zdroj | Daymak
Michal Spiegel
Daymak Avvenire - od elektrického bicyklu po lietajúce auto
Zdroj | Daymak
Zdroj | Daymak

Kanadská firma Daymak, ktorá sa venuje elektrickým dopravným prostriedkom, predstavila nový rad Avvenire, z ktorého si vyberie každý.

Ide až o 6 rôznych dopravných prostriedkov na elektrický pohon, medzi ktorými nájdeme elektrický bicykel, ale aj lietajúce auto. Poďme však postupne.

Pozrite si

Reevo – elektrický bicykel ako zo sci-fi filmu

Terra

Prírastok do rodiny elektrických bicyklov ponúka originálny dizajn, ktorému dominujú predné svetlá, výplet kolies a tiež masívna batéria, ktorá tvorí rám bicykla. Motor ponúka výkon 500 Wattov a dojazd na jedno nabitie je 100 kilometrov.

Zdroj | Daymak

Maximálna rýchlosť je 32 kilometrov za hodinu, čo je štandard pre USA a Kanadu. Batéria je dostupná až do 2 880 Wh. Výhodou do ťažšieho terénu je odpruženie. 

Možno sa pýtate, prečo je batéria taká masívna. Odpoveďou je, že bicykel sa dokáže nabíjať aj cez slnečné žiarenie a práve batéria má na sebe umiestnený solárny panel. Nechýbajú ani ďalšie vychytávky ako napríklad DAYMAK DRIVE aplikácia, integrované LED svetlá, stereo reproduktory, GPS či možnosť nabíjania príslušenstva cez USB. Cena bicykla Terra začína na 3 495 kanadských dolároch, čo je približne 2 233 €.​ Dátum dodania je naplánovaný na budúci rok.

Zdroj | Daymak

Foras

Druhou novinkou je elektrické presúvadlo s tromi kolesami, ktoré je vhodné do upršaného počasia. Rýchlosť aj výkon motora je totožný s bicyklom Terra, len dojazd je navýšený až do 200 kilometrov na jedno nabitie.

Zdroj | Daymak

Rovnako sa dá nabíjať cez slnečnú energiu a okrem iného disponuje zadnou kamerou a GPS alarmom proti ukradnutiu. Cena začína na 4 595 kanadských dolároch, čo je približne 2 937 €. Dátum dodania je naplánovaný na budúci rok.

Zdroj | Daymak

 

Tectus

Ďalším elektrickým dopravným prostriedkom je Tectus, krytý skúter s 2 000 Wattovým motorom, batériou až do 5 400 Wh a dojazdom 160 kilometrov na jedno nabitie. Jedinou nevýhodou môže byť maximálna rýchlosť, ktorá je stále obmedzená na 32 kilometrov za hodinu.

Ani tu nechýba nabíjanie cez solárne panely a okrem takmer totožných funkcií ako má Foras, má Tectus disponovať autonómnymi funkciami. Dátum dodania je naplánovaný až na rok 2022 a cena je 4 495​ kanadských dolárov, čo je približne 2 872 €.

Zdroj | Daymak
Pozrite si

Solárna elektrina je dnes najlacnejšia

Aspero

A teraz niečo do terénu. Elektrická krytá štvorkolka disponuje 5 000 wattovým motorom, batériou až do 10 800 Wh a dojazdom až do 300 kilometrov na jedno nabitie. Maximálna rýchlosť je 50 kilometrov za hodinu.

Nabíjanie má trvať iba dve hodiny a ani tu nechýba možnosť solárneho nabíjania, ktoré však bude trvať o niečo dlhšie. Cena začína na 6 500 kanadských dolárov, čo je približne 4 153 €. Dátum dodania je plánovaný až na rok 2022.

Zdroj | Daymak

Spiritus

3-kolesové vozidlo, ktoré vyzerá, akoby vyšlo z filmu Batman. Ponúka výkon 150 konských síl, 400-kilometrový dojazd, možnosť kúpiť si až 60 kW batériu a zrýchlenie z 0 na 100 km/h iba za 1,8 sekundy. To sú vlastnosti, ktoré nevie splniť ani množstvo bežných elektrických áut.

Zdroj | Daymak

Aj toto 2-miestne auto sa vraj nabíja iba dve hodiny a tiež ponúka možnosť solárneho dobíjania. Nemajú chýbať funkcie autopilota a Wi-Fi pripojenie. Dátum dodania na trh má byť rok 2023 a cena začína na prijateľných 18 000 kanadských dolároch, čo je približne 11 500 €, čo z neho robí jedno z najdostupnejších elektrických vozidiel.

Zdroj | Daymak

Skyrider

Najzaujímavejšia z predstavených noviniek je určite lietajúce auto Skyrider, ktoré vyzerá ako UFO. S výkonom 250 konských síl, doletom 100 kilometrov na jedno nabitie a rýchlosťou až 300 kilometrov za hodinu ide o jeden z najambicióznejších projektov firmy Daymak. Pôjde o plne autonómny lietajúci elektrický prostriedok na presúvanie sa po meste.

Cena zatiaľ ohlásená nebola, no dátum, kedy by sa Skyrider mohol dostať k prvým zákazníkom, je plánovaný na rok 2025.

Zdroj | Daymak

Pozrite si

Uber plánuje v roku 2023 spustiť svoje lietajúce taxi

Pri každej novinke od firmy Daymak je pre záujemcov možnosť zarezervovať si produkt uhradením 100-dolárového depozitu. Pri bicykli a elektrických vozidlách je to možno aj pochopiteľné, no lietajúce auto je zatiaľ značne vzdialený projekt a zároveň treba dodať, že všetky dopravné prostriedky sme ešte nevideli v akcii, keďže ide o render obrázky, čiže vlastne koncepty. Budeme si musieť počkať na prvé prototypy.

Zdroj