Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

DARPA predĺži životnosť a spoľahlivosť družíc pomocou robota

DARPA predĺži životnosť a spoľahlivosť družíc pomocou robota
Zdroj | Business Wire
Juraj Procházka
DARPA predĺži životnosť a spoľahlivosť družíc pomocou robota
Zdroj | Business Wire
Zdroj | Business Wire

Geostacionárna dráha (GEO) je taká orbitálna dráha, na ktorej družica z pohľadu pozemského pozorovateľa visí nad jedným miestom nad povrchom Zeme. Inak povedané, otáča sa rovnakou uhlovou rýchlosťou, ako naša planéta. Takáto poloha je výhodná pre telekomunikačné, televízne, meteorologické a ďalšie družicové systémy, vrátane špeciálnych navigačných a špionážnych satelitov.

Pozrite si

DARPA bude lietať do vesmíru zo stíhačiek

Keďže však táto dráha leží nad rovníkom vo vzdialenosti  asi 35 800 km, náklady na vynesenie družíc sú podstatne vyššie, ako pri družiciach krúžiacich na nízkych obežných dráhach, vo výške rádovo stoviek kilometrov. A keďže družice majú svoju definovanú životnosť, treba ich pre zachovania danej služby (napr. satelitnej TV) pravidelne obmieňať.

Zdroj | Exegetic Analytics

Na geostacionárnej dráhe je husto.

Výskumná agentúra americkej armády DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) však vyvíja projekt, ktorý by mohol pomôcť predĺžiť životnosť satelitov na geostacionárnej dráhe.

Špeciálny družicový systém nazvaný Robotic Servicing of Geosynchronous Satellites (RSGS) má pomocou robotických ramien a pokročilému vizualizačnému vybaveniu dokázať manipulovať so satelitmi na obežnej dráhe.

Robotické rameno nazvané FREND má byť schopné nielen manipulovať s družicami, prípadne s ich solárnymi panelmi, anténami a podobne, ale ponesie aj rôzne nástroje, alebo náhradné diely. Systém RSGS tak bude schopný zasahovať na niekoľkých úrovniach. Dokáže napríklad pomôcť rozvinúť solárne panely, ak sa to danému satelitu nepodarí v rámci prechodu na GEO, čo je pomerne častý dôvod ich zlyhania.

Ďalšou oblasťou nasadenia bude hĺbková inšpekcia a kontrola satelitu pomocou videosystémov s vysokým rozlíšením a priestorovou orientáciou. Technici v riadiacom centre tak získajú lepší prehľad o aktuálnom stave družice.

Zdroj | DARPA

V prípade potreby bude robotická družica schopná vykonať na diaľku aj opravu, najčastejšie výmenou vadného bloku a takisto môže vykonávať aj upgrade častí hardvéru. Takýmto spôsobom by sa podarilo podstatne predĺžiť životnosť satelitov a šetriť náklady.

Náklady na vynesenie družice do vesmíru by znášala DARPA a vláda, ale samotné fungovanie systému RSGS by mal zastrešovať komerčný partner. DARPA by prispela robotickými technológiami a odborným poradenstvom.

Pozrite si

SpaceX posype oblohu tisíckami satelitov. Chce internet pre všetkých

Podľa programového manažéra Gordona Roeslera je toto jedna z vecí, ktoré komerčné spoločnosti a vládne agentúry chcú dosiahnuť už desaťročia a iniciatíva RSGS by mohla byť riešením.

Hoci zatiaľ nie je jasné, kedy by sme sa mohli dočkať reálneho nasadenia takýchto orbitálnych robotov, pretože DARPA stále hľadá vhodného komerčného partnera, v optimálnom prípade nebudeme musieť čakať dlho. Odborníci odhadujú, že projekt by sa mohol realizovať do piatich rokov.

 

Zdroj