Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

DALI KATCH - hrdý kráľ Bluetooth reproduktorov

DALI KATCH - hrdý kráľ Bluetooth reproduktorov
Števo Porubský
DALI KATCH - hrdý kráľ Bluetooth reproduktorov
98 %
DALI KATCH síce už nie je novinkou na poli Bluetooth reproduktorov, no v redakcii sa nám ocitol po prvýkrát. Táto prvotina dánskeho výrobcu DALI (Danish Audiophile Loudspeaker Industries) vychádza vraj z rokov skúseností výroby reproduktorov top kvality. Aký je teda tento najoceňovanejší Bluetooth reproduktor? 

Výhody

  • Výborný zvuk
  • Kvalitná konštrukcia
  • Výborná výdrž
  • Možnosť dobíjať iné zariadenia

Nevýhody

  • Vysoká cena
  • Vlastný port na nabíjanie
  • Farebné kombinácie nemusia sadnúť každému
  • Chýba odolnosť voči vode

Nezvyčajný. Tak by sa dalo charakterizovať všetko, čo sa DALI KATCH týka. Začnime balením. Kým konkurencia už na balení ukazuje všetko možné, DALI KATCH kúpite v nenápadnej čiernej krabici s malým názvom v jednom z rohov. Nezvyčajné.

Vo vnútri si hovie samotný reproduktor a okrem nabíjačky a látkového vrecka v ňom nič iné nenájdete. Niežeby konkurenčné produkty mali extra bohaté balenie, to nie, ale aj to býva iné. Tým ale nemyslím, že DALI KATCH príde v balení ako z blšieho trhu, to nie. Len je iné.

Po vybalení a prvom dotyku je okamžite jasné, že toto nebude obyčajný reproduktor. Už hmotnosť 1 100 gramov reproduktora s rozmermi 268 x 138 x 47 mm hovorí, že vo vnútri nebude len niečo obyčajné.

Hliníkový dvojfarebný rám je pevný, čo sa o mriežke reproduktorov z oboch stán povedať nedá. Už v ruke cítite, ako sa mriežka prehýba a máte pocit, že sa zlomí. Našťastie je to iba pocit. To, že je mriežka z plastu neznamená, že je krehká.

Výrobca tvrdí, že ide o kombináciu ABS (akrylonitrilbudadiénstyrén) a PC (polykarbonát) plastov, ktorá má byť extrémne odolná. To som si aj overil pri jeho rozoberaní, čo si budete môcť pozrieť v najnovšom vydaní TECHBOX jar 2018.

Mriežka je síce mäkká, ale veľmi odolná, dokázal som ju ohnúť do extrémneho uhla a nezlomila sa. Menej ako 100° som už ale radšej neskúšal. To je už veľký extrém. Mriežka kryje dokopy až 6 „meničov“. Dva stredobasové, dva výškové a dva pasívne žiariče. O nich si ale povieme viac neskôr.

Zaujímavý je kožený popruh, ktorý je v základnom stave prisunutý k telu DALI KATCH. V spodnej časti má akúsi kovovú skrutku, no ako som sa dozvedel až z návodu, na uvoľnenie popruhu stačí na skrutku zatlačiť, nie ju skrutkovať. Skúšal to už niekto predo mnou, takže som nebol prvý. Skrutka slúži na možnú výmenu popruhu ak by sa s ním niečo stalo, alebo ak by ste ho chceli nahradiť vlastným.

DALI KATCH je totiž možné kompletne rozobrať. Úplne kompletne. Stačí vám plastový vylamovač a krížový a plochý skrutkovač. Za pár minút je tak reproduktor rozobratý. Vrcholom je, že práve DALI má na svojich stránkach návody, ako ho rozobrať. Doma si tak môžete vymeniť kryty, kožený popruh či batériu. Na všetko je návod.

Zdroj | DALI

Na tele KATCH nájdete len 5 tlačidiel. Hlavné, ON/OFF, je najväčšie. Hneď vedľa neho je tlačidlo na párovanie, ovládanie hlasitosti a jedno čarovné tlačidlo na zapínanie jedného z dvojice audio profilov – Warm alebo Clear.

Okolo ON/OFF tlačidla je štvorica dvojfarebných LED indikátorov v kruhu, ktoré slúžia na informovanie o stave batérie, ale aj hlasitosti, či audio profile.

Zaujímavosťou je, že pokiaľ sa DALI KATCH nabíja, jeho výkon má byť ešte väčší. To znamená, že pokiaľ ho nepotrebujete mať úplne bezdrôtový, môžete využiť všetko, čo vie ponúknuť. Osobne som ale rozdiel vo výkone medzi batériovým a nabíjacím režimom nepocítil vôbec.

Cez Bluetooth 4.0 s Apt-X je možné byť k DALI KATCH naraz pripojený s dvomi zariadeniami, no len jedno z nich dokáže prehrávať hudbu. Naopak, ak pripojíte zdroj zvuku cez 3,5 mm audio konektor, Bluetooth zariadenia KATCH okamžite zruší.

DALI KATCH má aj USB port, no ten neslúži na pripojenie zdroja zvuku. Poslúži ale ak sa vám mobil či audio prehrávač na cestách vybije. Cez USB je totiž možné dobíjať čokoľvek s USB. Port ale poslúži aj na aktualizovanie firmvéru reproduktora. Stačí ho stiahnuť z webu výrobcu a postupovať podľa návodu. Za pár minút je KATCH vylepšený po softvérovej stránke.

Párovanie cez Bluetooth je rýchle a bezbolestné. Stačí na pár sekúnd podržať tlačidlo párovania a vyhľadať zariadenie v zariadení, ktoré chcete pripojiť. KATCH má však aj NFC čip pre rýchle párovanie smartfónov či iných kompatibilných zariadení. Je v hornej časti reproduktora pod mriežkou v časti, kam smeruje čiarka z ON/OFF tlačidla. Presne je tu:

Ak sa poriadne buchnete po peňaženke a kúpite si dva DALI KATCH reproduktory, je z nich možné vytvoriť stereo systém. Ako na to si ale budete musieť pozrieť v návode. Keďže na test nám dorazil iba jeden KATCH, opisovať to nebudem.

Škoda však, že DALI KATCH nemá žiadnu ovládaciu appku. Možno práve aj na jednoduchšie vytvorenie stereo systému z dvoch reproduktorov. Alebo KATCH je automaticky nastavený na vypnutie po 10 minútach nečinnosti v batériovom režime, alebo 30 minútach v režime pripojenej nabíjačky. Ocenil by som možnosť úpravy týchto nastavení.

O zvuk sa stará dvojica 89 mm (3,5″) stredobasových meničov s hliníkovým jadrom, dvojica 21 mm výškových reproduktorov a dvojica pasívnych žiaričov (52 x 73 mm) medzi nimi.

Zdroj | DALI

Meniče dopuje dvojica 25 W Class-D zosilňovačov umiestnených hneď za DSP jednotkou s DAC vlastnej výroby. Výrobca tvrdí, že zosilňovače dokážu efektívne využiť 95% energie z batérie. Rozsah zostavy DALI uvádza na 49 – 23 000 Hz, maximálnu SPL na 95 dB.

Teória je jedna vec, prax ale druhá. Po vyše týždni testovania však musím uznať, že DALI KATCH sa po zvukovej stránke vydaril na jednotku s hviezdičkou. Akúkoľvek skladbu si pustíte, počujete v nej všetko, čo v nej má byť. Kvalitné stredné tóny, príjemné dunivé basy i tak akurát ostré vysoké tóny.

To, čo sa podarilo DALI so zvukom v tak malom tele som už dávno nepočul. Všetko hrá krásne čisto, dokonca aj priemerné nahrávky z YouTube či starých MP3 sú omnoho lepšie ako pri iných reproduktoroch.

S DALI KATCH môžete pokojne počúvať jazz, rock, hip-hop, reggae, klasiku. Čokoľvek po čom vaše srdce a uši práve túžia. Skúsil som ho káblom spojiť s TV, nech sa ukáže aj vo veľkej obývačke. Výsledok neprekvapil, poradil si s ozvučením výborne. Pri filmoch už síce chýbajú poriadne dunivé basy, ale toto nie je soundbar s dedikovaným subwooferom.

Vôbec sa preto nečudujem, že DALI KATCH získava ocenenia kde môže a jeho honotenia bývajú vysoko nad 90%. Pred tvorcami z Danish Audiophile Loudspeaker Industries snímam klobúk z hlavy.

Výrobca tvrdí, že vo vnútri je 2 600 mAh Li-Ion batéria. Keďže som mal KATCH aj rozobratý, môžem potvrdiť, že jedna batéria s logom LG a popisom s 2 600 mAh tam je. Ale vôbec mi nejde do hlavy, že má vydržať hrať 24 hodín. Počas testu hravo dokázala prekonať 20 hodín hrania pri rôznych hlasitostiach.

Po vybití a nabití som k DALI KATCH pripojiť Xperiu XZ1 s 40% batériou, aby sa nabila. 60% kapacity XZ1 znamená okolo 1 600 mAh. V DALI KATCH tak malo teoreticky ostať 1 000 mAh. Aj tak ale dokázal hrať ešte vyše 10 hodín. Nabíjanie batérie trvá zhruba 2 hodiny. Samozrejme, počas nabíjania môžete KATCH bez problémov využívať.

Pri batérii mi osobne prekáža iba jediná vec – nabíjačka. Tá sa k DALI KATCH pripája vlastným konektorom, čo je v dobe microUSB a USB-C nabíjačiek vcelku nevýhoda. Na dovolenku, chatu či predĺžený víkend si tak budete musieť brať o nabíjačku navyše. Nehovoriac o tom, že ak si ju zabudnete, po dni-dvoch hrania bude z KATCH už iba okrasa.

Aj to iba možno. Stretol som sa totiž s názormi, že farby a dizajn DALI KATCH nie sú práve najvhodnejšie. KATCH sa predáva vo farbách Dark Shadow (modrý), Cloud Gray (ružovosivý) a Green Moss (zelenožltý). Osobne mi tieto farby neprekážajú, no mnohí by určite ocenili aj striedmejšie farby ako sivá či čierna, ktoré by tak nekričali napríklad v elegantne zariadenej kancelárii či byte.

Zdroj | DALI

DALI KATCH je však ideálny reproduktor na každú príležitosť. Teda takmer. Má jednu „chybičku krásy“. Nie je odolný voči vode, aspoň tej striekajúcej. Tak by sa hodil aj na leto k vode. Vyriešiť to ale môžete nastriekaním pribaleného látkového vrecka sprejom na odev a obuv, ktorý chráni pred vodou. Výsledkom tak môže byť len čiastočne horší zvuk (kvôli látke).

Napriek drobnostiam je DALI KATCH tým najlepším Bluetooth reproduktorom, aký sme kedy v redakcii TECHBOX testovali. Je síce drahý, ale má perfektný zvuk, extrémnu výdrž s možnosťou krízového dobíjania iných zariadení cez USB a výborné spracovanie.

DALI KATCH si od nás nemôže odniesť iné ocenenie, ako TIP REDAKCIE. Plným právom…