Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dajte zbohom zeleným značkám. Nová vyhláška upravuje dizajn aj prihlasovanie EČV

Dajte zbohom zeleným značkám. Nová vyhláška upravuje dizajn aj prihlasovanie EČV
Tomáš Šmidák
Dajte zbohom zeleným značkám. Nová vyhláška upravuje dizajn aj prihlasovanie EČV

Asi všetci poznáme ten pocit, keď nás niekto na ceste ohrozí alebo jednoducho naruší plynulosť premávky. Okrem nadávok na daného vodiča zvykneme rozšíriť pôsobenie nášho hnevu aj na okres, ktorý vyčítame z jeho EČV.

Po novom roku všaktoto už nebude možné, nakoľko nová novela MV SR mení okrem významu, postupu prihlasovania či odhlasovania aj vzhľad EČV. Šetriť by sa tým mali peniaze občanov, štátu aj životné prostredie.

Zdroj | MV SR
Obsah pokračuje pod reklamou

Od dnes, 1. januára 2023 nastane v oblasti EČV niekoľko zásadných zmien. Prvou bude nový dizajn. Grafické návrhy podľa predkladateľa vytvorila Katedra vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Na tabuľkách bude prítomný nový font, ktorý by mal pôsobiť modernejšie a zároveň by mal byť lepšie viditeľný aj za zhoršených svetelných podmienok.

Zo slovenských áut tiež úplne zmiznú farebné tabuľky s EČV. Na cestách už teda neuvidíte autá so zelenými tabuľkami, ktoré označovali elektromobily alebo plug-in hybridy, žlto-modré tabuľky pre diplomatov či iné. Farby nahradia špecifické písomné označenia. Ak pôjde o elektromobil či plug-in hybrid, EČV sa bude začínať písmenami „EV“ a „EL“ a podobne.

Ako ste si už asi uvedomili, z tabuliek tiež zmizne označenie okresov. Skladba ostane rovnaká (2 písmená – 3 číslice – 2 písmená), avšak evidenčné čísla sa začnú vytvárať nanovo od kombinácie AA-001AA. Táto zmena sa mohla udiať vďaka tomu, že po novom nie je EČV viazané na vlastníka ale na vozidlo.

Ak teda už raz vozidlo „postavíte na značky“ bude si ich môcť nechať až do konca svojho využitia. Odpadá tak aj povinnosť dvojitého prepisovania (odhlásenie a opätovné prihlásenie vozidla). Kompletný prepis bude možné od nového roka vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj tabuľky zasielať kuriérom.

Pribudla tiež možnosť preniesť EČV na iné vozidlo. Pri predaji starého a kúpe nového vozidla, si tak budete môcť nechať EČV toho pôvodného. Tento postup ušetrí peniaze občanovi aj štátu, nakoľko nebude musieť investovať do nákupu nových tabuliek, nehovoriac o priaznivom ekologickom dopade.