Daimler investuje 70 miliárd € do elektromobilov

ZDROJ | Mercedes-Benz

Materská spoločnosť Mercedes-Benz včera predstavila investičný plán, ktorý v priebehu nasledujúcich štyroch rokov použije 70 miliárd eur na urýchlenie transformácie na elektrifikáciu a digitalizáciu.

Nový rozpočet pre roky 2021 až 2025 schválila dozorná rada. Predpokladá, že vynaloží viac ako 70 miliárd eur na výskum, vývoj, stroje, zariadenia a nehnuteľností. Ťažiskom bude elektrifikácia.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Väčšina z týchto investícií bude smerovať do spoločnosti Mercedes-Benz Cars. Elektrifikovať sa však bude aj v divízií nákladných vozidiel Daimler. V rámci tohto obchodného plánu bude Daimler Trucks schopný urýchliť svoje plány smerujúce nákladnej preprave bez emisií.

Pozrite siDaimler predstavil elektrické ťahače eCascadia a eM2. Prekonajú Teslu Semi?

Daimler už pred dvomi rokmi predstavil elektrický nákladiak eActros, ťahač eCascadia či menši mestský nákladný voz eM2. Nedávno pribudol eActros LongHaul s dojazdom do 500 km a nákladné vozidlo Mercedes-Benz GenH2 s vodíkovými palivovými článkami umožňujúcimi dojazd až do 1 000 km.

ZDROJ | Daimler

Vedenie spoločnosti a generálna zamestnanecká rada sa tiež dohodli na zriadení transformačného fondu v hodnote 1 miliardy eur s funkčným obdobím do roku 2025. Táto suma je doplnkom plánovaných investícií. Bude sa používať hlavne na podporu ďalšieho vývoja budúcich technológií a udržania zamestnanosti.

Pozrite siMercedes-Benz VISION AVTR inšpirovaný filmom Avatar už jazdí, aj do strán

Aj keď Daimler nekonkretizoval, čo konkrétne od investícii očakávať, určite sa môžeme tešiť na množstvo elektromobilov. Audi napríklad v utorok schválilo rozpočet 12 miliárd – má postačovať na uvedenie 30 elektrických vozidiel, z toho 20 čisto na elektrický pohon.

Ola Källenius, predseda predstavenstva Daimler AG a Mercedes-Benz AG povedal: „Vďaka dôvere dozornej rady v náš strategický smer budeme môcť v priebehu nasledujúcich piatich rokov investovať viac ako 70 miliárd eur. Chceme napredovať rýchlejšie, najmä s elektrifikáciou a digitalizáciou. Okrem toho sme sa so zamestnaneckou radou dohodli na transformačnom fonde. Touto dohodou si plníme spoločnú zodpovednosť za aktívne formovanie transformácie našej spoločnosti.“

ZdrojDaimler

Komentáre k článku