Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dacia Sandero Stepway - najinteligentnejší medzi najlacnejšími

Dacia Sandero Stepway - najinteligentnejší medzi najlacnejšími
Michal Spiegel
Dacia Sandero Stepway - najinteligentnejší medzi najlacnejšími
90 %
Dacia Sandero opäť ukazuje, ako má vyzerať pokrok a oproti predchádzajúcemu modelu sa posunula míľovými krokmi dopredu. Či už ide o vydarený dizajn, bezpečnostné systémy či výbornú technologickú výbavu, Dacia ukazuje, že sa to dá robiť kvalitne a hlavne za dobrú cenu.

Výhody

  • Výborná cena
  • Technologická výbava vrátane bezdrôtového Apple CarPlay
  • Bezpečnostné senzory

Nevýhody

  • V rámci príplatkovej výbavy chýba adaptívny tempomat
  • Odhlučnenie mohlo byť aj lepšie
  • Vyššia spotreba

Kúpiť si auto za menej ako 15 000 €, ktoré bude nielenže dobre vyzerať, ale ešte bude disponovať aj najnovšími technológiami a bezpečnostnými senzormi nie je naivná predstava. Nová Dacia Sandero Stepway to dokázala.

Štýlový crossover môžete zobrať na akékoľvek dobrodružstvo a čo je hlavné, môžete sa spoľahnúť na jeho bezpečnosť a technológie.

Aj s asistentom rozjazdu

Dacia Sandero Stepway sa po dizajnovej stránke vydarila. Zvonku vás čaká vydarený crossover so štýlovými hornými lyžinami, ktoré viete využiť ako nosiče.

Vo vnútri vás zase poteší vynovený infotainment a tiež lepší dizajn, ktorému dominuje originálna prešívaná tkanina na palubnej doske. Určite lepšie riešenie než klasické tvrdé plasty. Nájdete tu však aj tie. 

Pozrite si

Najlacnejší elektromobil na trhu bude mať Dacia, poznáme cenu Spring Electric

Keď si prvýkrát sadnete do Dacie Sandero Stepway, pri automatickej CVT prevodovke vás zaujme režim „L“, ktorý slúži ako šikovný asistent rozjazdu do kopca.

Funguje to jednoducho – pokiaľ si prepnete tento režim, tlak v brzdách sa udrží po dobu niekoľkých sekúnd a výsledkom je pokojný rozjazd aj do prudkého kopca bez prešmykovania. Samozrejme počas bežnej jazdy je lepšie si tento režim vypnúť. Škoda len, že nie je tento režim umiestnený na inom mieste, keďže z praktického hľadiska ho zaradíte jednoduchiše ako klasický režim „D“.

Bezdrôtový Apple CarPlay aj Android Auto

Keď som testoval jedno z prémiových áut za viac ako 40 000 € a musel som si napájať kábel, aby mi fungoval Apple CarPlay, chytal som sa za hlavu. To nie je prípad Dacie, ktorá to zvládla s prehľadom a prepojenie trvalo iba pár sekúnd. Aj keď má displej infotainmentu slabšie rozlíšenie, v aute mi to vôbec nevadilo, keďže 7″ obrazovku nepoužívam na čítanie webstránok, ale na ovládanie hudby a maximálne zadanie navigácie.

Všetko bolo čitateľné a čo je hlavné, obrazovka infotainmentu nebola vôbec náchylná na odtlačky prstov, čo býva kameňom úrazu pri mnohých lesklých obrazovkách s vysokým rozlíšením.

Okrem podpory pre Apple CarPlay, disponuje Dacia Sandero Stepway aj bežnou navigáciou či základnými funkciami infotainmentu. Všetko je prehľadné a jednoducho ovládateľné. Doplnkové mechanické ovládanie nájdete navyše pod samotným volantom, podobne ako v Renaultoch.

Súčasťou našej výbavy bol aj bezkľúčový systém, ktorý vám automaticky odomykal a zamykal auto podľa vzdialenosti. Tu vás možno pobaví smiešny zvuk, ktorý Dacia vydáva, keď sa od auta vzdialite a ono vám zatrúbením oznámi, že sa zamklo. Toto si výrobca skôr mohol odpustiť. 

Bezpečnosť aj za nižšiu cenu

Prístup Dacie sa mi páči. Výrobca si nebude pýtať tisícky € za bezpečnostné senzory, ktoré by mali byť povinnou výbavou vo všetkých autách a ktoré vedia zachrániť aj život. Za doplnkovú výbavu senzorov zaplatíte pár stoviek €, no bude to stáť za to.

Či už ide o senzor mŕtveho uhla alebo o senzor kolízie, Dacia vás viackrát upozorní na to, čo si nie vždy všimnete. Senzory sme mohli vyskúšať viackrát a fungovali vždy stopercentne. Samozrejme nenájdete tu čítanie dopravných značiek, no táto funkcia častokrát nefunguje úplne najlepšie ani v drahých prémiových autách.

Okrem ABS, disponuje Dacia aj núdzovým brzdovým asistentom EBA či dynamickým stabilizačným systémom ESC. Práve núdzový brzdový systém je výbornou funkciou. Predstavte si, že sa posúvate v kolóne a začnete si z nudy čítať smartfón a nevšimnete si, že auto pred vami zastavilo. Dacia vás hlasným zvukovým signálom upozorní a zároveň núdzovo zastaví.

Jediným nedostatkom v rámci technológií je určite adaptívny tempomat, ktorý by našiel výborné využitie na diaľniciach, no budete sa musieť uspokojiť s bežným tempomatom. Nechýbajú predné aj zadné senzory či zadná parkovacia kamera. O bezpečnosť sa navyše stará posilnená konštrukcia karosérie a predné a bočné airbagy.

Odhlučnenie mohlo byť aj lepšie

Už pri úvodných kilometroch som sa nevedel zbaviť nezvyku z horšieho odhlučnenia. Nielenže počujete vysavačový zvuk motora pri zrýchľovaní, ale obzvlášť pri jazde diaľnicou vyššími rýchlosťami si musíte zvyknúť na horšie zvládnuté odhlučnenie. Dacia Sandero Stepway je skrátka auto primárne do mesta. Na druhej strane, keď sme na nej najazdili viac ako 700 kilometrov, po čase sme si zvykli aj na hlučnejší interiér. 

Pozrite si

Dacia Sandero Stepway 2021 – Keď vám budú „závidieť“ aj majitelia prémioviek!

Dacia Sandero Stepway disponuje benzínovým motorom, konkrétne ide o benzínový trojválec s výkonom 100 konských síl alebo 74 kW. Kým dosiahnete rýchlosť 130 kilometrov za hodinu, chvíľu to potrvá, no aj pri jazde diaľnicou je Dacia svižná a nemá problém s predbiehaním. Horšie je to s priemernou spotrebou, ktorá za celý týždeň testovania neklesla pod 7 litrov na 100 kilometrov. Práve naopak, pri jazde diaľnicou či využívaní režimu „L“ dokonca stúpla na 7,2 litra na 100 kilometrov. 

Cenová politika vás dostane

Už v úvode sme naznačili, že Dacia Sandero Stepway poteší cenou. V základe začína už na 10 960 € a už za túto cenu dostanete automaticky napríklad LED svetlomety či strieborné lemy v prednej maske. Pokiaľ sa rozhodnete pre najlacnejšiu verziu Dacia Sandero, cena je nastavená ešte nižšie a zaplatíte iba 8 900 €. Nejde však o verziu Stepway.

Pre ilustráciu jednotlivé položky výbavy vás vyjdú na 240 € za tempomat s obmedzovačom rýchlosti, automatická klimatizácia za 250 €, elektrické ovládanie zadných okien 120 €, zadná parkovacia kamera vrátane zadných parkovacích senzorov za 390 €, dotykový multimediálny systém Media Nav Evolution 4.0 DAB za 300 €. Za menej ako 1 500 € tak získate výborný paket bezpečnostných senzorov a výbavy. Za ďalší príplatok 1 200 € získate automatickú CVT prevodovku, ktorú oceníte najmä v meste.

Dacia Sandero Stepway dokazuje, že aj lacnejšie vozidlo môže byť perfektne vybavené a navyše môže dobre vyzerať zvonku aj zvnútra.

Tretia generácia najpredávanejšieho modelu rumunskej značky (pod patronátom Renaultu) má zarobené stať sa bestsellerom. Nielen kvôli cene, ale aj technologickej výbave, ktorá je prvotriedna a môžu jej závidieť aj niektoré prémiové nemecké vozy. Nové Sandero je jasným dôkazom, že Dacia napreduje, no zároveň dokáže udržať cenu v rozumných výškach.