Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dá sa kúpiť dobrý notebook pod stromček aj do 600 €?

Dá sa kúpiť dobrý notebook pod stromček aj do 600 €?
Zdroj | HP
Viktor Šmidák
Dá sa kúpiť dobrý notebook pod stromček aj do 600 €?
Zdroj | HP
Zdroj | HP

Predaje tabletov klesajú, notebooky a počítače tu však budú pravdepodobne ešte dlhú dobu. Dá sa ale kúpiť dobrý notebook do 600 €?

Vianoce sú síce až o dva mesiace, a to našťastie znamená, že v televízii ešte nechodia zimné reklamy a vo výkladoch nevidíme vianočné stromčeky. Nakúpiť vianočné darčeky s predstihom je však dobrý nápad a séria článkov VIANOCE 2017 je tu práve na to. Dnes sa pozrieme na notebooky.

Notebooky sa za posledné roky nejako radikálne nezmenili. Pri smartfónoch môžeme badať trend zmenšovania rámikov, pri reproduktoroch odolnosť voči vode.

Laptopy sa zmenili po stránke dizajnu len minimálne. Znížila sa hmotnosť a hrúbka, všetko ostatné zostalo po starom, teda až na vnútornú výbavu. A práve na tú sa pozrieme podrobnejšie.

Čo treba vedieť?

Základom celého notebooku je procesor. Dvaja najznámejší výrobcovia na trhu sú Intel a AMD. Pri lacnejších notebookoch môžeme častejšie vidieť AMD, naopak pri drahších verziách bude skôr použitý Intel, okrem iného aj kvôli vyššiemu výkonu.

Pozrite si

Intel procesory ôsmej generácie sú tu, prinášajú 40% nárast výkonu notebookov

Navyše si treba všímať, aký starý procesor je. Intel modely označuje jednoducho, napríklad Intel Core i3-6006U, pričom šestka po pomlčke naznačuje, že ide o šiestu generáciu. Tých je momentálne osem, takže takýto procesor je stále pomerne nový. Intel má navyše aj procesory začínajúce na písmeno m, kedy ide o Ultrabook s extra šetrným čipom na batériu. V prípade AMD to také jednoduché nie je a dopátrať ku ročníku sa budete musieť cez internet.

Zdroj | HP

Druhým ukazovateľom toho, aký je notebook schopný je grafická karta. V lacnejších modeloch ide skôr o integrovanú alternatívu, čo znamená, že si na ňom veľa nezahráte. Ak vyberáte notebook na príležitostné hry, lepšou voľbou bude dedikovaná grafika.

Tu sa znova stretávame s dvoma výrobcami. NVIDIA a AMD. Ak kúpite laptop s procesorom AMD, je veľká pravdepodobnosť, že sa tu bude nachádzať aj AMD grafická karta. NVIDIA sa skôr vyskytuje s procesormi Intel, zvyčajne tiež platí, že táto kombinácia býva lepšia/výkonnejšia. V neposlednom rade treba sledovať jej pamäť, ako skvelý ukazovateľ výkonu poslúži stránka notebookcheck.net.

Pozrite si

Nvidia Titan X – Žeby najvýkonejšia grafická karta?

Ďalším dôležitým komponentom je operačná pamäť. Niektoré notebooky ponúkajú možnosť dokúpiť viac tejto pamäte, a to vďaka druhému RAM slotu. Základná hodnota RAM sa môže líšiť od 4 GB do 8 GB v cenovej hladine do 600 €. Ak ale viete, že pamäť bude vyťažovaná (napríklad pri hraní hier alebo otváraní mnohých programov naraz) a nechcete platiť zbytočne viac, hľadajte model s druhým slotom.

Minimálna odporúčaná hodnota sú spomínané 4 GB, určite však preferujeme viac. Dôležitá je aj rýchlosť. Základným rozdielom je pamäť DDR3 a DDR4, treba si však všímať aj čísla za tým, napríklad DDR4 3200. Tie označujú rýchlosť v MHz. Vo všeobecnosti ale platí, že DDR4 pamäť je lepšou voľbou.

Pozrite si

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

S RAM je úzko spätá aj vnútorná pamäť, kde nachádzame znova dva druhy. Jedná sa o SSD a HDD úložisko. Prvé menované ponúka znova rýchlejší prístup k dokumentom, preto sa využíva hlavne na uloženie systémových súborov, čím sa urýchli celý chod operačného systému systému.

V lacnejších notebookoch sa používa len HDD, tu treba hľadieť hlavne na „otáčky“. 7 200 RPM je samozrejme lepších, ako 5 400 RPM. Kapacita je už na každom, zvyčajne začína na 500 GB a končí na 1 TB.

Zdroj | Xiaomi

Drahšie laptopy môžu ponúknuť kombináciu HDD a SSD, ktorý môže mať 128 GB, ale aj 256 GB. Tie špičkové už disponujú len SSD úložiskom, čo sa však odrazí aj na cene. Ak nechcete investovať viac peňazí na začiatku, vybrané modely ponúkajú druhý SATA slot.

Pozrite si

Vyznajte sa v počítačoch – HDD vs. SSD

Pri výbere je napokon dôležitý aj displej. Full HD rozlíšenie sa stalo štandardom, je už len na vás, akú veľkosť preferujete. Rovnako máte na výber matný alebo lesklý displej. Zatiaľ čo lesklý ponúkne živšie farby, matný je lepší na prácu vonku. Niektoré lesklé displeje sú tiež ukazovateľom dotykovej vrstvy. V lacnejších modeloch sa však táto možnosť nenachádza.

Posledným bodom je batéria. Fyziku sa oklamať nedá, a preto platí, že čím viac článkov, tým vyššie číslo Wh, a teda aj tým lepšia bude výdrž batérie. I napriek tomu, že trend káže vyrábať notebooky so vstavanou batériou, ak nájdete model s vymeniteľným akumulátorom, ide o šikovné riešenie. Batéria navyše časom starne a týmto spôsobom sa vyhnete zložitej výmene. Čoraz populárnejšou funkciou je aj rýchle dobíjanie.

Zrhnutie

  • ak máte dostupné väčšie množstvo peňazí, odporúčame procesor Intel, pričom treba hľadieť na generáciu i počet jadier
  • rovnako platí, že grafické karty NVIDIA sa tešia vyššej obľube, zvyčajne ponúknu vyšší výkon a menej zahrievania
  • minimálna hodnota pamäte RAM sú 4 GB, odporúčame však aspoň 6, treba hľadieť aj na jej typ (DDR3 alebo DDR4)
  • kombinácia HDD a SSD je zlatá stredná cesta, ak máte na výber len HDD, všimnite si jeho rýchlosť (5 400 alebo 7 200 RPM)
  • displej by mal mať aspoň Full HD rozlíšenie, to však znamená vyššiu záťaž na procesor, grafickú kartu a batériu, lesklá aj matná úprava majú svoje výhody
  • batéria by mala byť čo najväčšia, smerodajným údajom býva počet článkov, nakoniec treba pozerať aj kapacitu, ktorá sa označuje Wh
  • dobrým nápadom je hľadať notebook s vymeniteľným akumulátorom, ak taký nenájdete, všímajte si aspoň či má laptop podporu rýchleho nabíjania

To najlepšie do 600 €

Za sumu 600 € sa dá kúpiť slušný notebook už aj na Slovensku. Do nášho výberu sme zaradili 5 rozličných značiek, aby si mohol vybrať naozaj každý.

Niektoré modely majú lepší procesor, iné vlastnú grafickú kartu. Herný notebook sa za 600 € kúpiť nanešťastie nedá, preto treba robiť niekde kompromisy. Ak teda hľadáte viac pamäte RAM a zároveň výkonný procesor, šanca, že v tejto cene nájdete aj dedikovanú grafickú kartu je nižšia.

Zdroj | Xiaomi

Ceny, ktoré uvádzame sú orientačné a čerpané od spoľahlivých predajcov. Môže sa pokojne stať, že vybraný notebook nájdete na inej stránke o desiatky eur lacnejší, prípadná reklamácia však môže byť niekedy problém.

Alternatívou je aj dovoz z Číny, tu sa ale možnosť jednoducho uplatniť reklamáciu blíži k nule. Navyše treba počítať s tým, že cena notebooku na internete sa môže navýšiť aj o 30%, a to vplyvom dane a cla.

Acer Aspire E15 NX.GDWEC.048

599,00 €

Zdroj | Acer

Prečo kúpiť?

Notebook od Aceru má procesor Intel Core i5-7200U, čo predstavuje predposlednú generáciu. Navyše ponúka 8 GB operačnej pamäte DDR4 RAM, 256GB SSD M.2, ale i ďalší SATA slot na HDD. Nechýba ani 15,6-palcový Full HD monitor a dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce 940MX s 2 GB. Príjemným spestrením je aj optická mechanika.

Prečo nekúpiť?

V cene je zatiaľ len operačný systém Linux. Preto, ak nie ste pokročilý používateľ, bude potrebné dokúpiť operačný systém. Niekomu môže prekážať aj váha 2,23 kilogramu. Kapacita batérie je slabších 45 Wh.

ASUS UX330CA-FC035T

585,00 €

Zdroj | ASUS

Prečo kúpiť?

Kúsok od ASUSu je iný, ako ostatné porovnávané zariadenia. Výhodou je hlavne kompaktnosť (váha len 1,2 kg), podsvietená klávesnica a kvalitný 14-palcový IPS Full HD displej. Nájdeme tu SSD s kapacitou 128 GB aj silnú 54 Wh batériu, ktorá sľubuje výdrž až 12 hodín.

Prečo nekúpiť?

Tým, že ide o ultrabook nemôžeme čakať zázraky. Tu sa jedná o notebook, pri ktorom treba spraviť niekoľko kompromisov. Najväčšou slabinou je procesor Intel Core M3, ktorý veľa výkonu neponúkne. Operačná pamäť RAM s hodnotou 4 GB bude postačovať na kancelársku prácu či prehliadanie internetu.

Dell Inspiron 15 N-5567-N2-312K

585,00 €

Zdroj | Dell

Prečo kúpiť?

Dell ponúkne za sumu pod 600 € procesor siedmej generácie s modelovým označením Intel Core i3-6006U. 15,6-palcový panel má Full HD 1920 x 1080 px rozlíšenie a matnú úpravu. V základe má 4 GB DDR4 RAM, ponúka však voľný slot na jej rozšírenie. Dobrou správou je aj menšie, no za to SSD úložisko s kapacitou 128 GB.

Prečo nekúpiť?

Model od Dell by bol schopným notebookom, ktorý by zvládol príležitostnú hru, nebyť absencie vlastnej grafickej karty. Intel HD Graphics 620 je totiž integrovaná, čo predstavuje pomerne slabý výkon. 3-článková batéria s udávanou výdržou 5 hodín tiež nie je výhrou.

HP 250 1XN53EA

590,00 €

Zdroj | HP

Prečo kúpiť?

Notebook od HP má siedmu generáciu procesora Intel Core i5 aj 256GB SSD v M.2. Ponúkne aj 15.6″ panel s rozlíšením 1920 x 1080 px a matnou úpravou. Dostupná je aj optická mechanika.

Prečo nekúpiť?

Zatiaľ čo procesor má laptop od HP dobrý, dopláca na 4 GB DDR4 pamäte RAM aj fakt, že neponúka samostatnú grafickú kartu. 3-článková batéria s udávanou 5 hodín bude skôr pre tých, ktorí majú často po ruke elektrický zdroj.

Lenovo ThinkPad E470

595,00 €

Zdroj | Lenovo

Prečo kúpiť?

Lenovo ponúkne procesor Intel Core i3-6006U spolu s 8 GB operačnej pamäte RAM. Nájdeme tu i SSD disk s kapacitou 180 GB. Ako jediný vo výbere má i čítačku odtlačkov prstov. Model tiež prichádza s predinštalovaným Windowsom 10 Pro.

Prečo nekúpiť?

Kameňom úrazu pri takto drahom notebooku je displej. Ten má 14-palcovú uhlopriečku, ale len HD rozlíšenie, čo znamená 1366 x 768 px. Tých, ktorí hľadajú notebook s optickou mechanikou Lenovo tiež nepoteší.

Za 600 € sa kúpiť notebook teda dá. Nepôjde o žiadne herné delo ani výkonný Ultrabook. Ak si ale jasne poviete, čo od zariadenia očakávate a uvedomíte si, že niekde musíte urobiť ústupok, hľadanie notebooku by nemalo byť problémom.
Zdroj