Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Cyklotrenažér Tacx vás udrží vo forme v každom ročnom období

Cyklotrenažér Tacx vás udrží vo forme v každom ročnom období
Zdroj | Garmin
TECHBOX
Cyklotrenažér Tacx vás udrží vo forme v každom ročnom období
Zdroj | Garmin
Zdroj | Garmin

Cyklistika je nádherný šport, pretože pri tom bežnom rekreačnom vyžití máte okrem pohybu, pobytu na čerstvom vzduchu ešte i na programe dňa spoznávanie krajiny. Nie vždy sú však vhodné podmienky pre bajkovanie. Počas tropických teplôt sa neodporúča zaťažovať svoj organizmus, ideálne to však nie je ani počas daždivých dní, či v zime.

Kto prepadol čaru cyklistiky, určite pozná cyklotrenažéry vyhlásenej značky Tacx, ktorá už dlhšie patrí pod Garmin. Všetky si môžete spárovať s aplikáciami a známymi platformami pre cyklistov.

Pozreli sme sa bližšie na tieto zaujímavé stroje a ostali príjemne prekvapení – nie je ich vôbec málo, takže si má z čoho vybrať zapálený nadšenec, ako aj skúsený profík. Ponuka zahŕňa smart bike, smart cyklotrenažér, odporový trenažér, či tréningové valce. Všetko zastrešuje vymakaný softvér, aplikácie a príslušenstvo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pokročilý cyklistický trenažér s realistickým pocitom z jazdy, tak by sa dal v krátkosti opísať smart trenažér NEO bike. Ide o vlajkovú loď spoločnosti a ponúka to najlepšie, čo aktuálne existuje. Vyskúšala si ho aj naša redakcia a ostali sme v šoku. Trenažér ponúka skutočne realistický pocit z jazdy, prakticky nevidíte rozdiel medzi skutočným bajkom a trenažérom. NEO bike má nielen brzdy, ale dokonca aj prehadzovačku!

NEO bike je extrémne tichý, výkonný a napriek robustnosti nezaberie veľa miesta ani v bežnej slovenskej domácnosti. Bezhlučnú prevádzku bolo možné dosiahnuť vďaka jedinečnému elektromagnetickému systému s riadenou záťažou až do 2,2 kW. Takto si viete reálne simulovať rôzne povrchy, ale i jazdu do kopca resp. dole kopcom.

Natívna aplikácia Connect dokáže zaznamenať pozoruhodné množstvo informácií:

Bohatá výbava poteší plnou podporou pre virtuálny tréning aplikáciami tretích strán (mimoriadne obľúbený Zwift, Tacx, Rouvy). Užiť si môžete jazdy po virtuálnych trasách, nechýba tiež možnosť spárovať trenažér so športtesterom a cyklopočítačmi Garmin.

NEO bike je vynikajúca voľba pre tých, ktorí požadujú veľmi tichú prevádzku bez vibrácií. Pri bicyklovaní nedochádza k treniu kolesa o odporový valec.

Perfektnou vychytávkou je variabilita geometrie rámu a riadenia. Čo to pre vás znamená v praxi? Predstavte si, že si prispôsobíte trenažér podľa vás. Keď si však bude chcieť zašľapať vaša polovička, zrejme sa jej nebude sedieť pohodlne. Jednoduchým úkonom zmeníte výšku sedla, ako aj riadenie.

Určite oceníte aj možnosť inštalácie rôznych doplnkov. Na NEO bike sa totiž poriadne zapotíte, odporúčame dokúpiť si dva výkonné ventilátory s regulovateľným výkonom. Praktický je tiež držiak tabletu, ale aj prekvapujúco rolovateľná podložka. Má 6 mm, je z vodeodolnej peny, okrem ochrany podlahy zabráni vibráciám a zachytí vaše kropaje potu.

Konektivitu zabezpečuje štandard Bluetooth a ANT+, takto sa ľahko spárujete s aplikáciami, či virtuálnymi tréningovými nástrojmi.

To, že NEO bike predstavuje absolútnu špičku potvrdzuje fakt, že historicky prvé UCI Esports Cyklistické majstrovstvá sveta (2021) sa mohli absolvovať výhradne na Tacx NEO 2T Smart.

Pozrite si

S cyklopočítačom Garmin Edge 1040 Solar neskĺznete na šikmý chodníček

Direct Drive

Obsah pokračuje pod reklamou

Trenažér na priamy pohon je šikovný systém, do ktorého vložíte svoj bicykel bez zadného kolesa. Výhodou je, že stále sedíte na vlastnom bajku, ktorý poznáte do najmenších detailov. Získate veľmi realistický pocti z jazdy.

Autentický pocit z bicyklovania má na starosti zotrvačník. Práve on sa postará o to, že keď prestanete šľapať do pedálov, bicykel ide chvíľu ďalej svojou zotrvačnosťou. Zotrvačník môže byť mechanický, alebo elektromagnetický. Výhodu magnetického závažia je, že trenažér nemá hmotnosť úmernú závažiu. Tacx Flux 2 má hmotnosť 7,6 kg, no vďaka magnetom dokáže simulovať zotrvačnosť až 31,2 kg. Jeho lite verzia Flux S má zotrvačník 7 kg pri 22,8 kg.

Virtuálny zotrvačník predstavuje najlepšie riešenie. Brzdný elektromotor a magnety dokážu v modeloch NEO vytvoriť premenlivú zotrvačnosť, ktorá predstavuje až 125 kg hmotnosti a odpor až 2,2 kW pre simuláciu prudkých stúpaní (25 %).

Odporové cyklotrenažéry

Ďalšou kategóriou je odporový cyklotrenažér. Funguje na princípe pribrzďovania zadného kolesa umiestneného do trenažéra. Model Boost používa dva rady magnetov, namiesto štandardného jedného. Odpor si môžete nastaviť v 10-tich stupňoch, maximálna záťaž pri šprinte je 1 050 W. Zotrvačník má 1 650 g a simuluje jazdu na ceste v tichej prevádzke.

Zdroj | Garmin

Model Tacx Flow Smart podporuje jazdu na virtuálnych trasách, vďaka čomu prinesie interaktívny, veľmi pôsobivý zážitok z cyklistiky. Viete si ho spárovať so smart trénermi a bezdrôtovo pripojiť so softvérom Tacxs a vybranou školiacou aplikáciou (napr. Zwift, Rouvy, Trainer Road).

S automatickým riadeným odporom cyklotréner upraví odpor podľa vstupov z vybraného tréningu, GPS kurzu, filmu alebo virtuálneho sveta v platforme Zwift. Všetky zariadenia Tacx Smart merajú vašu rýchlosť, výkon a kadenciu, ktoré sa vizuálne zobrazia v aplikácii.

Ak svoj tréning nestihnete počas dlhého dňa, môžete to dobehnúť aj večer na trenažéri, ktorý vás nebude limitovať prakticky v ničom.

Pozrite si

Osobný strážca, ktorý kryje chrbát? Vyskúšali sme cyklo-radar s kamerou 

Ako vidíte, Garmin má vo svojom portfóliu naozaj pestrú ponuku trenažérov, ktoré vám pomôžu udržať si formu aj vtedy, keď sa z rôznych dôvodov nedá športovať na čerstvom vzduchu. Veľké využitie majú aj pri rekonvalescencii po úrazoch, alebo operáciach, keď pacient nemá šancu vysadnúť na klasický bicykel. Bohaté príslušenstvo, smart riešenia, tréneri, školiace programy, možnosť trénovať s priateľmi na virtuálnych trasách predstavuje to najlepšie, čo je v súčastnosti na trhu.

Zdroj