Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čuduj sa svete - umelá inteligencia nahradila hercov a sama vytvára audio knihy

Čuduj sa svete - umelá inteligencia nahradila hercov a sama vytvára audio knihy
Zdroj | Kelly Sikkema/Unsplash
Richard Pliešovský
Čuduj sa svete - umelá inteligencia nahradila hercov a sama vytvára audio knihy
Zdroj | Kelly Sikkema/Unsplash
Zdroj | Kelly Sikkema/Unsplash

Audioknihy sú zaujímavou voľbou pre tých, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu čítať knihy. Proces nahovorenia audio knihy nie je jednoduchý a ani lacný. Zvyčajne v nich počuť hlasy hercov. Zdá sa, že to tak nebude navždy.

Apple Books nedávno spustil novú iniciatívu na rozšírenie počtu audiokníh dostupných v obchode App Store. Spoločnosť teraz vyzýva nezávislých spisovateľov, ale i väčších vydavateľov, aby si dali previesť knihy do audio podoby pomocou modelov hlasovej syntézy AI.

Apple o tejto možnosti informoval koncom minulého roka, prvé knihy už nájdete na stiahnutie v Apple Books Store. O tom, že ich nenahovoril skutočný človek vás informuje podtitul Narrated by Apple Books. Ukážky si môžete vypočuť tu, alebo tu. Stojí to za vypočutie, pretože ak by ste na to neboli upozornení, zrejme by ste neuhádli, že nejde o ľudský hlas.

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple sa zatiaľ zameriava iba na niektoré žánre. Beletria a romantické knihy rozpráva Madison a Jackson. Literatúra faktu a knihy o sebarozvoji narozprávajú Helena a Mitchell. Ďalšie žánre nie sú podporované, kvalitný thriller, či sci-fi si zatiaľ nevypočujete.

Pozrite si

8 najlepších aplikácií pre milovníkov kníh

Zaujímavé je, že proces vytvorenia audioknihy nie je vôbec rýchly. Podľa Apple to vraj môže trvať aj mesiac, kým sa kniha sprístupní v syntetizovanej forme. Evidentne sa vygenerovaný zvuk manuálne kontroluje, kým sa technológia nezdokonalí. Potom to bude zrejme doslova otázkou niekoľkých sekúnd.

Každopádne ide o zaujímavú možnosť, ktorú ocenia najmä malé vydavateľstvá, alebo spisovatelia, ktorí nemajú dostatočný kapitál na zaplatenie nahovorenia knihy človekom a nákladov na nahranie a zostrihanie takéhoto diela.

Technológia si aktuálne poradí len s anglickými titulmi, časom určite pribudnú ďalšie svetové jazyky. Či raz príde do ponuky aj slovenčina je rovnako otázne, ako či ju bude niekedy podporovať Siri.