Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme Creative SXFI Air s technológiou Super X-Fi

Vyskúšali sme Creative SXFI Air s technológiou Super X-Fi
Juraj Recký
Vyskúšali sme Creative SXFI Air s technológiou Super X-Fi
89 %
Slúchadlá Creative Super X-Fi Air sú dobrou voľbou z viacerých dôvodov. Pomer výkon cena sa tu viac ako vydaril. Potešila pohodlná konštrukcia, hravosť slúchadiel a zaujímavá je aj samotná Super X-Fi technológia.

Výhody

  • pohodlná konštrukcia
  • technológia Super X-Fi
  • cena

Nevýhody

  • potreba dvoch aplikácií
  • slabšie basy
  • chýba cestovné puzdro

Slúchadlá Creative SXFI Air majú tradičný tvar s náušnými mušľami. Cezhlavový most nie je extra polstrovaný, no počas približne dvojtýždenného testovania ma ani raz netlačil. Slúchadlá nemajú dnes čoraz častejšie kĺby pre komfortnejšie skladovanie, v balení nenájdete ani puzdro na cestovanie.

Pozrite si

Holografický zvuk od Creative je opäť lepší, predstavený bol Super X-Fi Gen2

Mušle príjemne zakryjú uši, sú polstrované pamäťovou penou, ktorá je chránená koženkovým materiálom. Táto časť je jednoducho odnímateľná v prípade potreby. Pôsobí na mňa odolne. Mušle sú so slúchadlami spojené 360 stupňovým kĺbom a skrývajú 50 milimetrové meniče. Podľa mňa super riešenie, ktoré sa stará o vysoký komfort.

Ovládanie slúchadiel a možnosti konektivity sú situované do ľavej mušle. Creative SXFI Air pripojíte k zdroju hudby cez Bluetooth 4.2 či 3,5 milimetrový jack kábel, ktorý je v balení. Využiť tiež môžete microSD kartu, ktorú vložíte priamo do mušle. Ďalej tu nájdete USB-C konektor, ktorý nabíja slúchadlá. Aj tento kábel je v balení. Pomocou tlačidla zdroj/Bluetooth viete vybrať ako zdroj hudby aj USB. Tiež treba spomenúť indikátor nabíjania, hneď vedľa USB-C.

V ľavej mušle sú ďalej tlačidlo napájania, spomenuté zdrojové/Bluetooth tlačidlo a tlačidlo na aktiváciu Super X-Fi. Chrbát mušle pozná dotykové ovládanie, pohybom smerom hore a dole ovládate hlasitosť, do strán prepínate skladby. Prepínanie skladieb funguje relatívne dobre, ovládať hlasitosť dotykom som sa počas dvoch testovacích týždňov nenaučil. Vytŕčajúci pevný valček pri ovládacích prvkoch je mikrofón.

Po obvode chrbtu oboch mušlí je LED svetlo, ktoré si pomocou aplikácie SXFI Control personalizovať. Na výber máte z 16 miliónov RGB farieb. LED informuje o tom, či sú slúchadlá zapnuté, blikajú na modro, keď sa párujú, na zeleno bliknú, keď spustíte X-Fi a informujú tiež o stave batérie, dvojitým červeným bliknutím avizujú nízky stav batérie.

Proti konštrukcií slúchadiel Creative SXFI Air nemám žiadne výhrady, mal som trochu obavu z bielej farby, v ktorej som slúchadla testoval, no po dvoch týždňoch som ich nezašpinil, nepoškriabal a biela bola rovnako jasná, ako keď som ich vybral prvýkrát z krabice.

Spomenul som aplikáciu na personalizáciu LED svietenia. Ponúka možnosť použiť svoj jedinečný SUPER X-Fi profil, upraviť si ekvalizér a LED svietenie. Tiež vybrať zvuk zo sterea, 5.1 a 7.1. Táto aplikácia je potrebná pre počítač. Druhú aplikáciu SXFI App budete potrebovať do telefónu. Táto aplikácia slúži ako prehrávač hudby, vytvoríte cez ňu SUPER X-Fi profil, ponúka manažovanie účtu Creative a ekvalizér. V tejto aplikácii neviete nastavovať LED svietenie na slúchadlách.

Teda máme jedny slúchadlá a dve aplikácie, aj keď na dvoch zariadeniach, aby ste ich mohli plnohodnotne využívať. Nerozumiem úplne prečo takéto riešenie. Tiež ma prekvapilo, že po prepojení slúchadiel ako cez USB, tak cez Bluetooth, s MacBook Air, som musel pre zvukový výstup ručne vybrať slúchadlá v systémových nastaveniach počítača. Ale to bude skôr problém na strane Apple.

Hlavným benefitom slúchadiel je zabudovaný UltraDSP modul, ktorý umožňuje využívať technológiu SUPER X-Fi. Svoj osobný zvukový profil si vytvoríte snímaním uší a tváre v aplikácii SXFI App, nasnímané údaje aplikácia automaticky pošle na server Creative, kde sa nastaví ekvalizér a toto nastavenie vám príde v priebehu pár minút späť do aplikácie. Tento zvukový profil na slúchadlách zapínate a vypínate samostatným tlačidlom. Viac sa o technológii dočítate v článku Super X-Fi vám ponúkne holografický zvuk presne na mieru.

Slúchadlá s vypnutou technológiou SXFI hrajú dobre, keď prihliadame na cenu okolo 160 EUR. Basy by však mohli byť trošičku silnejšie a nevedel som sa ubrániť pocitu, že zvuk je akoby uzavretý, možno trochu plochý. Kritika možno vyznieva ostro, no aj napriek tomu musím zopakovať, že za 160 EUR Creative ponúka dobrý zvuk.

Naozaj milo prekvapený som ostal po zapnutí SXFI. Zvuk dostal priestor, hĺbku, pri filmoch som mal príjemný pocit priestorového zvuku. Chýbal mi však skutočný „hrmot“, keď okolo mňa letel vrtuľník. Zvuk má svoje limity, no stále ich dokážem tolerovať vzhľadom na cenu. Trochu viac ma však mrzelo občasné oneskorenie pri používaní Bluetooth. Tiež bojujem s výdržou batérie. Tá na jedno nabitie zvládne približne 8 a pol hodiny hrania. Asi by sme si zaslúžili trochu viac.

Creative ponúka zaujímavú technológiu SUPER X-Fi, ktorá podľa mňa dokáže nastaviť zvuk tak, aby ste zo zariadenia dostali maximum. Áno, SXFI Air majú svoje rezervy, ale cena okolo 160 EUR ich podľa mňa ospravedlňuje. Skôr ma však trápi Bluetooth, ktorý je občas oneskorený, podľa mňa nie až tak funkčné dotykové ovládanie na chrbte mušle a nejde mi do hlavy prečo potrebujem na ovládanie jedných slúchadiel dve aplikácie, aj keď ich používam na rôznom hardvéri. Inak musím vyzdvihnúť komfort počas používania, dobrú váhu 348 gramov, nápad s microSD kartou, aj keď ju využijete zrejme len v lietadle, a páči sa mi aj možnosť farebne personalizovať LED svietenie.

Creative SXFI Air si môžete zakúpiť aj v sieti NAY s pohodlným doručením priamo až domov.