Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo už vieme o iPhone 13? Revolučné novinky nečakajte…

Čo už vieme o iPhone 13? Revolučné novinky nečakajte…
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Čo už vieme o iPhone 13? Revolučné novinky nečakajte…
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Čím bližšie k jeseni, tým viac únikov o novom iPhone. Toto pravidlo neobišlo Apple ani tento rok, vďaka čomu už dnes máme pomerne dobrú predstavu o tom, čo nám prinesie nová séria smartfónov iPhone 13. Poďme si to teda zhrnúť.

Ak pôjde všetko podľa plánu, do predstavenia novej série smartfónov od Apple nás delia necelé tri mesiace. Hoci svet trápia problémy s výrobou a distribúciou polovodičov, skla a ďalších surovín, k odloženiu tlačovej konferencie by dôjsť nemalo a nová séria by mala napokon doraziť na trh v priebehu októbra, prinajhoršom v priebehu novembra. Čo nás teda čaká a neminie?

Štyri modely, tri veľkosti

Informácie z mnohých strán a odnedávna aj viaceré hodnoverne vyzerajúce makety prezrádzajú, že séria iPhone 13 bude dizajnovo aj modelovo prakticky identická so sériou iPhone 12. Očakávať môžeme štyri modely v troch veľkostiach.

Nová séria sa opäť bude deliť na dva klasické a dva modely Pro s lepšou výbavou. Najmenším bude model iPhone 13 mini, ktorý ponúkne 5,4“ OLED displej a duálny fotoaparát na zadnej strane. Rovnakú zostavu fotoaparátov ponúkne aj väčší, takpovediac klasický iPhone 13 s 6,1“ OLED obrazovkou.

Rovnako veľký displej ponúkne aj lepšie vybavený iPhone 13 Pro, nad ktorým bude veľkostne a zrejme aj hardvérovo postavený kolega iPhone 13 Pro Max s uhlopriečkou OLED obrazovky až 6,7“. Podľa rozmerov makiet sa zdá, že rozmermi prekoná aj aktuálny iPhone 12 Pro Max.

Always-on ProMotion displeje

Apple by malo tento rok konečne pristúpiť k zmenšeniu výrezu, tzv. „notchu“. Hovorí sa aj o príchode obnovovacej frekvencie 120 Hz s marketingovým názvom ProMotion, ktorý pravdepodobne ponúknu modely Pro a Pro Max.

Vďaka adaptívnej obnovovacej frekvencii by novinky mohli priniesť aj funkciu always-on, na ktorú čakajú fanúšikovia iPhonu už roky. Do hodiniek Apple Watch sa táto funkcia dostala s príchodom Series 5.

Ak by ste čakali, že pod povrchom nových displejov bude umiestnený optický alebo ultrazvukový snímač odtlačkov, tento rok budete zrejme sklamaní. Podľa najnovších správ sa táto novinka prítomná v Android smartfónoch už nejaký ten rok objaví v produktoch od Apple najskôr v roku 2022.

Senzorová stabilizácia, aj portrétové video

Zaujímavé novinky prinesie nová séria aj v oblasti fotoaparátov. V prvom rade sa má po modeli iPhone 12 Pro Max tentokrát dostať senzorová stabilizácia už do všetkých modelov novej série iPhone 13.

Tešiť sa tak môžeme na ostrejšie zábery, stabilnejšie videá, ale aj na kvalitnejšie zábery v zlých svetelných podmienkach. V prípade modelov Pro má dokonca senzorovú stabilizáciu ponúkať okrem hlavného snímača aj snímač s ultraširokouhlým objektívom.

Zdroj | Sonny Dickinson

Keď už hovoríme o ultraširokouhlých snímkach, o tie sa majú v prípade modelov Pro a Pro Max postarať 5 a 6 Mpx snímače s fixným a automatickým ostrením s clonami f/2,4 a f/1,8.

Zaujímavou novinkou má byť podpora portrétového režimu už aj vo forme videa. Obľúbený bokeh efekt s rozmazaným pozadím za osobou tak už bude možné urobiť aj pri videozázname a hĺbku ostrosti dokonca meniť aj dodatočne v post-produkcii. Nový portrétový režim má pri fotkách aj videu v prípade Pro modelov pre zvýšenie presnosti vo väčšej miere využívať vstavaný LiDAR senzor.

Zdroj | Apple

Špeciálny režim bude údajne v novej sérii venovaný aj astrofotografii. Smartfóny v ňom majú byť schopné detegovať mesiac a hviezdy a automaticky tak predĺžiť dĺžku uzávierky fotografiu, či upraviť nastavenia snímania.

Čipset a konektivita

Ak by sme si mali s príchodom novej série iPhone 13 na niečo staviť, tak to bude príchod nového procesora Apple A15 Bionic. Apple v tejto sfére príliš nešpekuluje a aj keď v rámci prechodu na ARM čipy svoj nový procesor M1 osadil okrem počítačov Mac už aj do iPadu, pri iPhone takýto krok neočakávame.

Nový procesor by mal podľa TrendForce byť postavený na 5nm+ výrobnom procese a jeho súčasťou bude samozrejme aj 5G modem. Novinkou by v tomto smere malo byť rozšírenie podpory pre milimetrové vlny 5G sietí už aj za hranice Spojených štátov.

Zdroj | Apple

Odstránenie portov aj napriek neustálej diskusii na túto tému neočakávame a rovnako nepredpokladáme, že by sa Apple rozhodlo zahodiť svoj proprietárny port Lightning, hoci prechod na USB-C by sme určite uvítali.

Drobnou novinkou z pohľadu čipsetu by malo byť zvýšenie maximálne dostupnej kapacity interného úložiska z 512 GB až na 1 TB. Takúto kapacitu spomedzi mobilných zariadení od Apple aktuálne ponúka iba iPad.