Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo už vieme o GTA VI? Obrovský únik toho prezradil veľa

Čo už vieme o GTA VI? Obrovský únik toho prezradil veľa
Zdroj | Foto: Adam Birkett, logo: superkiller232
Stanislav Vinc
Čo už vieme o GTA VI? Obrovský únik toho prezradil veľa
Zdroj | Foto: Adam Birkett, logo: superkiller232
Zdroj | Foto: Adam Birkett, logo: superkiller232

Záver víkendu priniesol hráčom nečakané prekvapenie, a nielen im. Štúdio Rockstar a jeho vydavateľ Take-Two muselo čeliť doteraz zrejme najväčšiemu úniku informácií vo videohernom biznise. Na svetlo sveta sa dostalo nové GTA.

Šieste pokračovanie hernej série Grand Theft Auto je oficiálne oznámené už vo februári tohto roka, no okrem slovného potvrdenia jeho aktívneho vývoja sme k dispozícii nemali nič viac, až doteraz. Na internet uniklo 90 videí zachytávajúcich rôzne aspekty hry.

Balík 3 GB dát bol cez víkend publikovaný na diskusnom fóre GTA Forums používateľom s prezývkou „teapotuberhacker“, ktorý tvrdí, že stojí aj za nedávnym hacknutím databázy spoločnosti Uber. Spočiatku tvrdil, že čoskoro zverejní ďalšie dáta vrátane zdrojových kódov GTA V a GTA VI. Aktuálne je už však otvorený vyjednávaniu a čaká, kedy ho kontaktuje vydavateľstvo Take-Two.

Obsah pokračuje pod reklamou

Séria krátkych videí potvrdzuje doterajšie dohady o tom, že príbeh nového dielu bude zasadený do mesta Vice City podobne ako starší diel tejto série. Videá taktiež potvrdzujú, že medzi hrateľnými postavami sa tentokrát objaví aj ženská protagonistka známa pod menom Lucia.

Hoci sa v novom dieli vrátime do mesta Vice City inšpirovaného atmosférou amerického Miami, na rozdiel od predchádzajúceho dielu z roku 2002 sa už zjavne dej v tomto meste nebude odohrávať v 80. rokoch minulého storočia, ale skôr v súčasnosti.

Krátke videá zachytávajú hru v rannej fáze vývoja, čomu odpovedajú nielen nedokončené modely a chyby, ale aj recyklácia niektorých modelov, textov a pohybov postáv z hry Red Dead Redemption 2. Hacker bližšie nešpecifikoval, o ako starú verziu hry ide, no keďže na niektorých videách vidieť, že hra beží na grafických kartách NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti a RTX 3080, zábery nemôžu byť staršie ako dva roky.

Repliky, modely, lokality aj samotný priebeh niektorých udalostí sa môže do vydania hry ešte výrazne zmeniť, no hra už zjavne obsahuje aj takmer úplne hotové lokality, v ktorých sa budú odohrávať viaceré misie. Vo videách možno vidieť nočný klub, obchod, stanicu metra, sklad či obchod.

Pochybnosti o legitimite týchto záberov najprv vyvrátil reportér agentúry Bloomberg prostredníctvom svojich kontaktov v štúdiu Rockstar, k čomu sa neskôr pridalo aj samotné vydavateľstvo Take-Two, ktoré videoherné stránky v mene autorských práv s hrozbou žaloby požiadalo o zmazanie uniknutých videí.

Okrem videí hacker na diskusnom fóre zverejnil aj 9 500 riadkov kódu, ktorý slúžil na vykonávanie nešpecifikovaných akcií v hre. Zverejnenie celého zdrojového kódu hry je však už v tejto chvíli nepravdepodobné. Rockstar a Take-Two tomu s veľkou pravdepodobnosťou zabránia za pomoci nemalého tímu právnikov.

Čo sa po tomto masívnom úniku deje v týchto dvoch spoločnostiach, môžeme v tejto chvíli iba hádať. Keď v roku 2003 spoločnosti Valve unikla na internet alfa verzia hry Half-Life 2, štúdio odložilo vydanie hry o viac ako rok a veľkú časť hry v tom čase prerobilo. Keď britský magazín Trusted Reviews v roku 2018 zverejnil informácie o pripravovanej hre Red Dead Redemption 2, vydavateľstvo Take-Two prinútilo materskú spoločnosť magazínu darovať 1 milión libier vybraným charitám.

Nové GTA je podľa rôznych informácií vo vývoji už od roku 2014 pod kódovým názvom „Project Americas“, čoho dôkazom môže byť aj to, že niektoré zábery z hry bežia na vývojárskej verzii hernej konzoly PlayStation 4. Vydanie hry sa však aj napriek tomu neočakáva skôr ako v roku 2025, pričom PC verzia do predaja môže doraziť ešte neskôr.

Zdroj