Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je potrebné vedieť o koronavíruse na Slovensku? Všetko je na internete

Čo je potrebné vedieť o koronavíruse na Slovensku? Všetko je na internete
Zdroj | SME
TECHBOX
Čo je potrebné vedieť o koronavíruse na Slovensku? Všetko je na internete
Zdroj | SME
Zdroj | SME

Už niekoľko dní na Slovensku žijeme aktuálne najkomentovanejšou témou sveta – koronavírusom, ochorením COVID-19. Niekoľko potvrdených prípadov na Slovensku zvyšuje obavy, spôsobuje paniku a, samozrejme, rozširuje hoaxy a konšpiračné správy. Nepodľahnite im, poznáme miesta a čísla, kde sa o COVID-19 dozviete iba overené informácie.

Pozrite si

Viete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line

Zdroj | CDC

Na internete je naozaj všetko. Žiaľ, aj to nepravdivé alebo polopravdivé. To spôsobuje, že ľudia dokážu podľahnúť strachu, panike a hystérii skôr, ako kedykoľvek predtým. Nerobme to, COVID-19 neklope každému na dvere. Mnohí odborníci navyše hovoria, že práve tieto prejavy sú ešte nebezpečnejšie ako samotný vírus.

Ak chcete vedieť o novom víruse overené informácie:

nesleduje zaručené rady zdieľané vašimi známymi na sociálnych sieťach (!)

sledujte stránky:

Ministerstva zdravotníctva SR

Úrad verejného zdravotníctva SR

Národný portál zdravia

a mienkotvorné médiá ako Denník N, SME, apod., ktoré si informácie vždy overujú u relevantných zdrojov, ktoré navyše aj viditeľne uvádzajú!

Ak máte záujem o globálne správy, odporúčame stránku WHO – Svetovej zdravotníckej organizácie, alebo ECDC – Európskeho centra pre choroby, prevenciu a kontrolu.

Koronavirus

COVID-19 (koronavirus) – prakticke informacie

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, February 29, 2020

 

Čo je koronavírus COVID-19?

Podľa Národného portálu zdravia (NPZ) ide o ochorenie, ktoré patrí medzi kvapôčkovú infekciu. Odhadovaný inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní. Prejavuje sa vysokou horúčkou (nad 38°C), kašľom, sťaženým dýchaním, bolesťami hlavy, svalov a celkovou únavou. Rozdielnym príznakom medzi COVID-19 a bežnou chrípkou je hlavne v suchom kašli a vysokej teplote.

Na webe NPZ však k vírusu nájdete podstatne viac informácií s množstvom rád, ktoré by mal ale poznať dnes už každý z nás. Najdôležitejšou je správne umývanie rúk. Umývanie zmýva z rúk a tak sa znižuje šanca, že sa z rúk dostanú dýchacími cestami do tela. Ako fungujú dezinfekčné gély a mydlo?

Pozrite si

Koronavírus sa už šíri aj internetom, kyberzločinci zneužívajú strach ľudí

Na NPZ.sk nájdete aj vyvrátenie mnohých hoaxov, ktoré sa šíria internetom. Napríklad požívanie alkoholu vírus v tele nezabíja! Nepomáha ani chlórový roztok, antibiotiká, nosné kvapky či kloktadlá.

Neverte ani tomu, že si máte kúpiť letenku a ísť na juh, lebo je tam teplo. Také Taliansko, ktoré je „na juhu“ je už celé v karanténe. Na COVID-19 neexistuje liek, hoci dnes už na ňom pracujú stovky vedcov a najvýkonnejšie počítače sveta.

Odporúčame aj články v špeciálnych sekciách Denníka NOtázky a odpovede o koronavíruse. Ako sa chrániť, čo robiť po nákaze, ktoré školy zatvorili alebo Koronavírus – ako veľmi sa máme báť? či SME – Koronavírus je už aj na Slovensku. 25 otázok a odpovedí o nákaze.

SME pripravilo aj interaktívnu mapu Slovenska s obcami, v ktorých bol potvrdený koronavírus COVID-19.

https://public.flourish.studio/visualisation/1470136/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/1470136

Pomôžu rúška, alebo respirátory?

Okrem toho, že kúpiť rúško, alebo respirátor je dnes čoraz ťažšie, len málokto tuší, že bežný respirátor alebo rúško pred COVID-19 nikoho neochráni. Rúška sa nosia hlavne pre to, aby už nakazení nešírili vírus ďalej v takej miere, ako bez neho.

Respirátory, hlavne tie jednorázové z hobby centier sú taktiež s nulovým účinkom. Tie majú totiž formu ochrany na úrovvni FFP1 čo je ochrana pred väčšími časticami vo vzduchu. Ani FFP2 respirátory vám nepomôžu chrániť sa pred vírusmi. Až respirátory so stupňom ochrany FFP3 dokážu odfiltrovať väčšinu vírusov, ktoré by mohli byť rozprášené vo vzduchu vo vašom okolí.

Iným problémom je nevedomosť správneho nosenia a používania. Respirátor dokáže filtrovať vzduch len určitý čas, potom stráca účinnosť. Navyše pri nesprávnom nasadení na tvár (pri vzniku medzier medzi tvárou a respirátorom, napríklad aj kvôli brade) je jeho účinnosť aj tak nulová.

Zdroj | UVEX

Najlepšou ochranou sú masky a polomasky, no aj tie je nutné vybaviť FFP3 filtrami. Tie je potrebné meniť a masku čistiť. Inak povedané, rúška, respirátory a masky sú pre 99,9% obyvateľov zbytočné, lebo by boli aj tak bez účinku. Nechajme ich teda pre tých, ktorí ich naozaj potrebujú k svojej práci.

Ak sledujete televízne správy, určite ste zachytili v čom musia byť záchranári odetí v prípade, ak idú odoberať vzorky od potenciálnych nakazených – gumené čižmy, ochranný oblek, rukavice, maska. To je dnes jediný spôsob fyzickej ochrany pred koronavírusom.

Ako sa môžeme brániť pred COVID-19?

Celkom jednoducho, v jednoduchom obrázku to vysvetľuje priamo Úrad verejného zdravotníctva SR a WHO:

Zdroj | ÚVZ SR

Ako si správne umývať a dezinfikovať ruky?

Možno to znie ako banalita, ale viete ako si správne umývať ruky? Ťažko. Ruku na srdce, kto z nás si ruky umýva mydlom 40-60 sekúnd? Lekári. Aj preto UVZ SR pripravil jednoduchý návod ako umývať ruky správne a hlavne dôkladne.

Zdroj | ÚVZ SR

Pripravuje aj samostatný návod ako si dezinfikovať spotrebnú elektroniku, ktorú denno-denne používame. Článok zverejníme už čoskoro.

Pozrite si

O čo všetko nás pripravil koronavírus?

Máte otázky?

Určite sa nechceme stavať do pozície odborníkov na COVID-19. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom novej choroby, obráťte sa s nimi na zodpovedných:

Národné centrum zdravotníckych informácií – 0800221234

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917222682

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918659580

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917426075

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948495915

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905903053

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911763203

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918389841

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911908823

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905342812