Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ČO pod stromček? Vlajkové lode medzi phabletmi a smartfónmi

ČO pod stromček? Vlajkové lode medzi phabletmi a smartfónmi
Dominik Fúsek
ČO pod stromček? Vlajkové lode medzi phabletmi a smartfónmi

Smartfóny, prípadne phablety sú v porovnaní s televízormi či počítačmi lacnejšie a navyše sa tešia niekoľkonásobne rýchlejšiemu vývoju, takže sú „in“. Z toho dôvodu určite o to viac ľudí bude ochotných priplatiť za high-end prístroj aj pod tohtoročný stromček. A hoci je to málokedy rozumná voľba, aj tentoraz sa vám posnažíme poradiť.

Samsung

Okrem smartfónov sme presnorili aj ostatné kategórie darčekov:

Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Tablet do 400 €, ale aj za 150!

Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Štýlové slúchadlá s cenovkou pod 100€

Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 €

Android aj iný smartfón alebo phablet do 500 €

Kompaktný systémový fotoaparát do 700 €!

High-end tablety bez obmedzenia ceny

Televízory do 1 000 €, ale aj moderná mašinka za 450

Ultimátny notebook či Ultrabook

Štýlové Hi-End slúchadlá s cenovkou pod 400 €

Zrkadlovka či nezrkadlovka do 1 000 €!

Nokia

Výhody a nevýhody vyššej triedy

Zariadenia vyššej triedy kraľujú prakticky vo všetkých oblastiach, až na jednu pomerne dôležitú, a to pomer cena/výkon, v ktorom za strednou viac či menej zaostáva. Vyplýva to z jednoduchého faktu. Do vyššej triedy investujú ľudia, ktorí sa vyžívajú v technologických parádičkách, v najnovších novinkách, v najlepších parametroch (bez ohľadu na to, či sú využiteľné alebo nie) a čo si budeme hovoriť, high-end prístroj je v určitom zmysle znakom prestíže a dá sa s ním dobre machrovať. Takíto ľudia sú ochotní priplatiť trebárs 20 % ceny za to, že sa hodnota zvýši o 5 % (v horšom prípade je žiadanou vlastnosťou práve vysoká cena, a to samoúčelne). Nezáleží im totiž na pomere cena/výkon, ale na tom byť prvý a najlepší, a to aj – a niekedy práve – za vysokú cenu. Pre väčšinu ľudí je voľba vyššej triedy skôr citovou ako rozumovou záležitosťou. Existujú výnimky, kedy vyššia stredná trieda jednoducho nestačí, ale vo veľkej väčšine prípadov je to práve naopak. Zvlášť vo svete smartfónov.

Sony

Vyššiu triedu smartfónov môžeme rozdeliť podľa veľkosti na dve prekrývajúce sa skupiny zariadení – smartfóny do uhlopriečky displeja približne 5,5“ a phablety väčšie ako 5,5“, resp. 6“. Tie prvé zvlášť predstavovať netreba, povedzme však niečo k phabletom. Tieto hybridy medzi malým tabletom a veľkým smartfónom čerpajú z faktu, že nesú najväčší displej, ktorý sa ešte ako-tak zmestí do vrecka. Pohodlie surfovania, sledovania videí či hrania hier sa blíži tabletom – na rozdiel o tých ale phablet stále máte pri sebe. Má to však aj svoje nevýhody. Aj vo veľkom vrecku phablet otravuje, prakticky sa nedá ovládať jednou rukou a telefonovanie s ním vyzerá komicky. Pre niekoho ideálny kompromis, pre iného ani ryba, ani rak.

HTC a Sony

Taký jemný, že ho neuvidíte

Displeje zariadení týchto kategórií patria jednoznačne ku špičke nielen čo sa týka smartfónov, ale všetkých výrobkov vôbec – konkurovať im nemôžu hádam ani high-end televízory. Jednotlivé displeje sa však líšia zobrazovacou technológiou (najlepšia je AMOLED, ďalej IGZO, IPS a napokon LED-LCD, ku každej existuje viacero variantov), rozlíšením aj celkovou kvalitou obrazu. Hoci už je tu Full HD rozlíšenie prakticky štandardom, minimálne na smartfónoch podľa môjho názoru nemá veľký význam. Na phabletoch ešte ako-tak, ale na pomerne malej obrazovke smartfónu už HD rozlíšenie presahuje možnosti ľudského oka pozorovať jemnosť displeja a tak odporúčame nebáť sa ani HD. Dobrý obraz od krásneho odlišujú skôr iné aspekty. HD rozlíšenie má tiež veľkú výhodu v nižšej záťaži batérie, Full HD prístroje sa vybíjajú citeľne rýchlejšie.

Benchmark

Veľké rozdiely spočívajú vo výkone. Prevažujú štvorjadrové procesory, v novších modeloch už takmer výlučne modernej 28 nm architektúry. Odhadnúť výkon procesora je pomerne ťažká vec multikriteriálnej analýzy, jednoduchšie a dostatočne spoľahlivé je sledovať výsledky benchmarkov, aj keď niektorí výrobcovia v nich podvádzajú (pri spustení takej aplikácie sa procesor a grafika pretaktujú neprirodzene vysoko, aby dosiahli vyššie výsledky – ale o tom inokedy). Keďže Tegru 4 od Nvidie aktuálne veľmi nevidno a Samsung svoje osemjadrové Exynosy dodáva len do zahraničných verzií smartfónu Galaxy S4 a phabletu Note 3, jasným víťazom je v tejto kategórii Qualcomm. Jeho Snapdragony 600 sú výborné, 800-vky excelentné. Ale aj so 400-vkou si užijete všetky možnosti smartfónov. Čo sa týka pamätí, štandardné 2 GB RAM prevyšujú nami odporúčanú hodnotu 1,5 GB, úložiská tiež nebývajú problémom – ale pozor na prítomnosť slotu na pamäťové karty. Grafické jadrá v high-end mašinách netreba riešiť, stačia na všetky hry a ešte dlho by mali.

Apple

Po softvérovej stránke stále zostávame na minimálnej odporúčanej verzii Androidu 4.1, novšie zostávajú výhodou. Aby sa high-end vlajkové lode rôznych výrobcov nepodobali ako vajce vajcu, nájdete prakticky na všetkých určitú užívateľskú nadstavbu, ktorú mierne mení vzhľad rozhrania Androidu a najmä pridáva viacero funkcií – niektoré nikdy nevyužijete a budú vám v porovnaní s čistým OS Android iba zaberať miesto a znižovať výkon, iné sú nenahraditeľné, pretože výrobca si ich patentoval a alternatíva v Google Play Store neexistuje. Ak sa ešte vrátime k hardvéru, fotoaparáty vo vyššej triede oplývajú v lepších prípadoch už veľmi slušnou kvalitou (samozrejme za prijateľných svetelných podmienok) a dokážu strčiť do vrecka bežný kompaktný fotoaparát. Videozáznam je takmer vždy na úrovni Full HD (objavujú sa prvé lastovičky s Ultra HD 4K, ale to je zatiaľ typická záležitosť využiteľná iba na machrovanie), dôležité a často opomínané sú však funkcie automatického preostrovania a pauzy. Šikovní výrobcovia tiež dokážu vymyslieť rôzne hardvérové i softvérové vylepšenia fotoaparátu. Z hľadiska rozlíšenia stačí aj 8 Mpx, dôležité sú iné parametre. 13 a viac Mpx snímače zvyknú podávať najlepšie výsledky nie kvôli vysokému počtu bodov, ale kvôli tomu, že excelujú v ostatných parametroch a výrobcovia nechcú navrhovať špičkové čipy s 8 Mpx rozlíšením, lebo by sa ťažko predávali.

Samsung

Bolesťou zostávajú tie nešťastné batérie. Ich kapacity začali v poslednom čase pomerne príjemne rásť, ale Full HD rozlíšenie displejov a zvyšovanie výkonu procesorov pri rovnakej úrovni technológie zvyšujú spotrebu a tak sa výhoda rastu batérii redukuje. Ak chcete prijateľnú výdrž 5“ Full HD mašiny, berte niečo s aspoň 3 000 mAh článkom, pri phabletoch viac. Záleží však od mnohých premenných, napríklad 6“ HD phablet s priemerným 28 nm procesorom môže vydržať na rovnakých článkoch dlhšie ako 5“ Full HD výkonný stroj. Posúdenie výdrže batérie vždy nájdete v recenziách. Veľké smartfóny a predovšetkým phablety tiež majú jednu zaujímavú vlastnosť, a to veľmi dobrú výdrž mimo záťaže, resp. v režime spánku. Veľká batéria je dimenzovaná na vysokú spotrebu, ale keď je displej zhasnutý a procesor podtaktovaný na minimum, spotreba je mnohonásobne nižšia. Najviditeľnejší je tento jav na tabletoch.

Apple

Apple a Nokia

Asi vám je jasné, že všetky predchádzajúce rady sú zamerané na prístroje s OS Android, keďže zaberajú presvedčivú väčšinu trhu. V tejto triede sú však veľmi zaujímavou alternatívou aj iOS a Windows Phone 8. Najskôr teda k jabĺčkam. Operačný systém iOS je zameraný na jednoduché rozhranie a pred plnou používateľskou prispôsobiteľnosťou uprednostňuje menšie množstvo dobre fungujúcich logických (až intuitívnych) funkcií. Apple ako výrobca k tomuto pridáva punc exkluzivity, niekoľkých (dočasne) jedinečných inovácií a vysokú kvalitu – samozrejme za vysokú cenu. iPhone je teda dobrý darček pre človeka, ktorý má rád štýl a naopak si nepotrpí na ladenie systému do zbláznenia.

Nokia

Windows Phone je v podstate podobný. Jednoduchosť jeho rozhrania je podľa niektorých až prehnaná, používateľom prichádzajúcim naň z OS Android môže chýbať niekoľko špecifických vlastností. O niečo horšie ako konkurenti je na tom WP8 aj v prípade aplikácií. Dôležité aplikácie samozrejme nájdete, ale v menej variantoch a za v priemere vyššie ceny. Keďže ale čoraz istejšie platí rovnica Windows Phone = Nokia, musíme pripočítať aj výhody tohto výrobcu – niekoľko skutočne prepracovaných riešení (napríklad navigácia Here) a dôraz na kvalitu integrovaných fotoaparátov, ktoré v mobilnej sfére jednoznačne patria ku špičke. Keďže Nokia musí agresívne získavať späť stratené pozície, často vedie aj pomerom cena/výkon (pokiaľ teda akceptujete WP8), ale to je skôr záležitosť strednej triedy. Takže aby sme to zhrnuli: Windows Phone je dobrý pre fanúšikov jednoduchosti a fotomobilov, iPhone pre štylistov alebo riešení Apple sveta a napokon, pre všetkých ostatných je tu Android.

Prehľad už tradične uzatvárame výberom zaujímavých prístrojov od jednotlivých výrobcov. Uvedené ceny sú orientačné, za tieto sumy nakúpite v spoľahlivých slovenských e-shopoch.

Apple iPhone 5S

Apple iPhone 5S

Aktuálny top model s na svoju triedu malým (aj to môže byť výhoda), ale jemným Retina displejom, dvojjadrovým procesorom (na perfektne optimalizovaný iOS 7 to s prehľadom stačí), kvalitným 8 Mpx fotoaparátom a radom špecifických funkcií (koprocesor pre senzory, čítačka odtlačkov prstov) za prémiovú cenu. Je to skrátka Apple.

710,00 € (16 GB)
Článok

HTC One

HTC One

Vlajková loď HTC s 4,7“ Full HD displejom, štvorjadrovým procesorom Snapdragon 600, 2 GB RAM, revolučným 4 Mpx UltraPixel fotoaparátom a osobitým dizajnom. 2 300 mAh batéria je však slabá.

470,00 €
Recenzia

Nokia Lumia 1520

Nokia Lumia 1520

Konečne skutočný high-end od Nokie. Má 6“ Full HD displej, Snapdragon 800, 2 GB RAM, OS WP8 a 20 Mpx fotoaparát PureView. Jeho vysoké rozlíšenie dokáže suplovať optický zoom. 3 400 mAh batéria je tiež fajn.

629,00 €
Článok

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3

Tretia generácia obľúbeného phabletu Note má 5,7“ Full HD displej, opäť Snapdragon 800, až 3 GB RAM, 13 Mpx fotoaparát so záznamom Ultra HD videa, rozumnú 3 200 mAh batériu a hlavne množstvo softvérových inovácii od výrobcu na čele s armádou funkcií dotykového pera.

539,00 €
Prvé dojmy

Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1

Predstaviteľ z Japonska má tiež Full HD displej (5“), Snapdragon 800 a 2 GB RAM, ale svoju zbraň nosí na chrbte – má veľký svetelný čip 20,7 Mpx fotoaparátu. 3 000 mAh batéria je tiež fajn.

510,00 €
Článok

Foto: Apple, Archív, HTC, Nokia, Samsung, Sony, TECHBOX