Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ČO pod stromček? Kompaktný systémový fotoaparát do 700 €!

ČO pod stromček? Kompaktný systémový fotoaparát do 700 €!
Števo Porubský
ČO pod stromček? Kompaktný systémový fotoaparát do 700 €!

Ak pre seba alebo svojho blízkeho hľadáte šikovný a cenovo dostupný fotoaparát, ale z akýchkoľvek príčin nechcete kompakt alebo ultrazoom a nechcete ani veľkú zrkadlovku, trieda kompaktných systémových fotoaparátov (CSC) s cenou do 700 € by mohla byť riešením. Aký ale vybrať a na čo si dávať pozor? Čítajte ďalej, určite si vyberiete.

Nezabudnite si pozrieť aj:

Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Tablet do 400 €, ale aj za 150!

Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Štýlové slúchadlá s cenovkou pod 100€ 

Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 €

Android aj iný smartfón alebo phablet do 500 € 

 Sony NEX-5T

Trieda pre mnohých až divných fotoaparátov CSC sa za posledné obdobie poriadne rozrástla. Už nie je ani jeden výrobca, ktorý by nemal vo svojom portfóliu aspoň jeden kompaktný systémový fotoaparát označovaný ako CSC. Malé a pomerne slušne vybavené aparáty sú čoraz väčšími konkurentmi pre zrkadlovky, mnohé z nich dokonca prekonávajú lacné a lacnejšie kúsky renomovaných výrobcov. Hlavnou výhodou CSC je určite ich mobilita a možnosť výmeny objektívov, takže padnú vhod nielen „street“ fotografom, ale i krajinkárom či reportážnym fotografom. Nemajte však obavy, že sú určené pre profesionálov. Tí sa len ťažko vzdajú svojich drahých a špičkových fotoaparátov a objektívov. Pre nich sú CSC skôr len doplnkovými fotoaparátmi, ktoré môžu využiť ak potrebujú naozaj malé riešenie. Pre bežných používateľov sú CSC vhodnými kandidátmi na kvalitný fotoaparát na akúkoľvek príležitosť. Čo by ste mali o nich ale vedieť.  

 Olympus PEN E-PL5

Megapixle najúžasnejšie…

Tak ako pri kompaktoch, tak aj pri CSC foťákoch sa výrobcovia snažia ohúriť zákazníkov aj s čo najvyššou hodnotou Mpx. Našťastie v tomto prípade je marketingové ohurovanie o čosi menšie, výrobcovia zjavne vedia, že túto kategóriu si kupujú pokročilejší používatelia. Hlavným rozdielom oproti kompaktom je možnosť výmeny objektívov. Tu sa už výrobcovia nepredbiehajú s tým, aby na tele svietil nápis „60x zoom“ alebo čosi podobné. Objektívy sú síce zväčša pribalené rovno v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Samozrejme kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (18-55 mm objektív). Stabilizácia je riešená priamo v objektíve alebo v tele aparátu (stabilizovaný čip).

 Panasonic Lumix GF6

Displej a hľadáčik

S displejmi je to prakticky rovnako ako v prípade kompaktov. Hoci displeje mobilov, resp. smartfónov sú v súčasnosti na vysokej úrovni, o foťákoch sa to povedať nedá. Technologicky sa top zobrazovacie panely typu OLED, resp. AMOLED objavujú len sporadicky. Vystačiť si budete musieť s LCD displejmi typu TFT, ktoré majú antireflexnú vrstvu. Tá ale pri priamom slnku nemá aj tak šancu. Problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenie ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla. Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v reáli rozlíšenie iba 320 x 240 bodov (320×240=76 800 x 3=230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 b.) – 921 tisíc bodov, dokonca i viac. Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Našťastie sa v tomto roku výrobcovia už zobúdzajú a väčšina z nových modelov má VGA rozlíšenie.

Samusng NX300

Niektoré CSC sú vybavené aj zabudovaným hľadáčikom. Nečakajte však optický hľadáčik, v ktorom vidíte scénu ako v skutočnosti. Namiesto optických členov je v hľadáčiku malý displej, na ktorý sa premieta obraz zo snímača. V súčasnosti sú už aj tieto displeje veľmi jemné a pozoruhodne rýchle, takže človek má pocit akoby sa pozeral do optického hľadáčika. Hľadáčiky sú mimochodom veľmi šikovné hlavne pri ostrom slnku, kedy na hlavnom displeji nevidíte takmer nič.

 Fujifilm X-A1

Funkcie sa rozrastajú

Aj v CSC triede fotoaparátov sú samozrejmosťou polo a plne manuálne režimy PASM, nechýbajú však aj plne automatické režimy ako iAuto, scénické režimy či v mnohých prípadoch i efekty, ktoré je možné aplikovať už pri fotení. GPS modul sa už bežne objavuje tiež, no vychytávkou je Wi-Fi modul pre bezdrôtový prenos fotografií, niektoré modely majú i NFC čip pre rýchle párovanie so smartfónom alebo tabletom. O možnosti natáčania Full HD videí v progresívnom režime je asi zbytočné hovoriť, rovnako ako i podporu pamäťových kariet SDXC pre pamäťovky do 64 GB. Tak, ako pri kompaktoch, zabudnite na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke. Horšie je to už s batériami. Tie sú stále pomerne malé a ak sa chystáte na dlhší výlet bez možnosti nabíjania, zvážte kúpu druhej batérie. Večným problémom výrobcov fotoaparátov je i nabíjanie. Toto výrobcovia ešte aj v tomto roku stále ignorujú a len máloktorý model nabijete cez microUSB kábel. Niektoré modely nabijete aj pomocou USB kábla s neštandardnou koncovkou, no zväčša sa pripravte na nosenie prastarej nabíjačky so sieťovým káblom.

Nikon 1 AW1

A opäť jedna stará prosba na záver – prečítajte si návod na používanie s fotoaparátom v ruke a skúšajte. Súčasné fotoaparáty ponúkajú také množstvo funkcií, že bez návodu na ne prídete po veľmi dlhom čase používania.

A tu je to najzaujímavejšie, čo momentálne na trhu s CSC do 700 € nájdete:

Canon EOS M

Aj Canon si povedal, že chce svoj CSC a tak v lete minulého roka predstavil systém EOS M. V podstate ide o prebalenú nenáročnú zrkadlovku EOS 650D do malého tela. V EOS M tak nájdete veľký 18 Mpx APS-C CMOS snímač, DIGIC 5 procesor a podobne. Špičkový je displej s rozlíšením 720 x 480 px či Full HD video. Škoda absencie zabudovaného blesku a nutnosť použitia adaptéru za 160 € ak chcete použiť svoje objektívy z Canon zrkadlovky.

Článok: Prvá nezrkadlovka od Canonu je len prebalená zrkadlovka EOS 650D!

Cena: 450 € (priemer e-shopy) s 18-55 mm objektívomFUJIFILM X-M1

Hoci nejde o top model spoločnosti, novinka z leta tohto roka má v sebe ukrytých množstvo „vnútorností“ z top modelov X-Pro1 resp. X-E1. Tešiť sa môžete na veľký APS-C X-Trans CMOS snímač s rozlíšením 16,3 Mpx, 49-bodový autofókus či procesor EXR II alebo snímanie rýchlosťou 5,6 fps. 3-palcový displej má VGA rozlíšenie a nechýba ani Wi-Fi modul pre bezdrôtový prenos fotografií vo WLAN sieti príp. do smartfónu alebo tabletu.

Článok: Fujifilm X-M1 – nový CSC v štýle a výbavou top modelov

Cena: 670 € (priemer e-shopy) len teloNikon 1 J3

Tretie vydanie 1 J série od japonského Nikonu prináša niekoľko zmien oproti predchodcovi (RECENZIA Nikon 1 J2: Žiadna revolúcia, ale iba evolúcia). Hlavnou je nový CMOS snímač s veľkosťou 13,2 x 8,8 mm a rozlíšením 14 Mpx. Má taktiež 135-bodový AF, VGA displej s uhlopriečkou 3 palce či stále unikátnu uzávierku 1/16 000 s, vďaka ktorej je schopný snímať rýchlosťou 60 fps.

Cena: 490 € (priemer e-shopy) s 10-30 mm objektívom

Olympus PEN E-PL6

Prekvapením pre našinca môže byť prítomnosť modelu PEN E-PL6 na našom trhu, hoci bol pôvodne ohlásený na domáci, ázijský. Ide v podstate o vylepšenú verziu modelu E-PL5 z jesene minulého roka. Základ je rovnaký – 16,1 Mpx Micro 4/3 snímač, TruePic VI procesor či rýchly Fast AF autofókus. Nechýba ani 3-palcový dotykový displej, no len s rozlíšením QVGA (480 x 320 px). Na rozdiel od „veľkého brata“ nemá ani Wi-Fi modul.

Článok: Olympus PEN E-PL6: odľahčená Micro 4/3 novinka zatiaľ len pre Áziu

Cena: 599 € (priemer e-shopy) s 14-42 mm

 Olympus PEN E-PL6

Panasonic Lumix DMC-GF6

Miniatúrny CSC od Panasonicu je priamou konkurenciou pre vyššie spomínaný model od Olympusu. Parametre má totiž veľmi podobné – 16 Mpx Micro 4/3 snímač, Venus Engine procesor, množstvo kreatívnych režimov či výklopný 3-palcový displej, no s príjemnejším rozlíšením 720 x 480 px. Navyše má i Wi-Fi modul s NFC čipom pre bleskové spárovanie.

Článok: Panasonic LUMIX GF6 – nový mrňús s Micro 4/3 čipom a NFC čipom

Cena: 560 € (priemer e-shopy) s 14-42 mm objektívom

Pentax Q7

Pentax sa akoby umúdril a do svojho nového CSC modelu použil väčší CMOS snímač, hoci v porovnaní s konkurenciou je stále malý – 1/17” (7,4 x 5,6 mm) s rozlíšením 12,4 Mpx. Novinke však nechýba nič podstatné, hoci na Wi-Fi, či GPS musíte zabudnúť. Kompenzuje to však najnižšia cena spomedzi konkurentov.

Článok: Pentax Q7 – najmenší CSC foťák sveta má konečne väčší čip

Cena: 430 € (priemer e-shopy) s 5-15 mm objektívomSamsung NX300

Model z januára tohto roka je zaujímavý hlavne veľkým APS-C CMOS snímačom s rozlíšením 20,3 Mpx, kvalitným telom a množstvom funkcií. Nechýba ani špičkový displej typu AMOLED s uhlopriečkou 3,31” s rozlíšením 800 x 400 px či Wi-Fi modul s NFC čipom.

Článok: Samsung NX300 s NFC na Slovensku aj s tabletom v balení za 749 €?

Cena: 599 € (priemer e-shopy) s 18-55 mm objektívom

Sony NEX-5T

Sony sa s CSC tento rok poriadne vyhralo a do malého tela napratalo dokonca aj veľký full-frame snímač. Model NEX-5T je však klasikou s APS-C CMOS snímačom, hybridným AF či výkonným BIONZ procesorom. Prakticky je rovnaký, ako model NEX-5R, no navyše má k Wi-Fi modulu pridaný NFC čip pre rýchle párovanie.

Článok: Sony NEX-5T je takmer ako predchodca, naviac má však NFC čip

Cena: 680 € (priemer e-shopy) s 16-50 mm objektívom

Foto: Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sony