Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 6 min.
  • 10.12.2013

ČO pod stromček? Gigantické televízory, aj Ultra HD

ČO pod stromček? Gigantické televízory, aj Ultra HD
Dominik Fúsek
ČO pod stromček? Gigantické televízory, aj Ultra HD

Nedávno sme sa v jednej z častí seriálu ČO pod stromček pozreli na televízory do cenovej hladiny 1 000 €. Takáto mašinka, ale napokon aj model za 400 €, dokáže uspokojiť podstatnú väčšinu požiadaviek bežného zákazníka. Keďže ale TECHBOX nečítajú iba bežní zákazníci (skôr naopak), pozrieme sa ja vyššie. Vopred vás však musíme upozorniť, že predražené extravagantnosti ako OLED TV za 20 000 € vynecháme.

Televízor nie je to pravé? Poradíme vám aj v ostatných oblastiach:

Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Tablet do 400 €, ale aj za 150!

Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Štýlové slúchadlá s cenovkou pod 100€

Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 €

Android aj iný smartfón alebo phablet do 500 €

Kompaktný systémový fotoaparát do 700 €!

High-end tablety bez obmedzenia ceny

Televízory do 1 000 €, ale aj moderná mašinka za 450

Ultimátny notebook či Ultrabook

Štýlové Hi-End slúchadlá s cenovkou pod 400 €

Zrkadlovka či nezrkadlovka do 1 000 € !

Vlajkové lode medzi phabletmi a smartfónmi

Panasonic

Poznaj sám seba

Ako vždy, aj v prípade televízora je prvým krokom úspešného výberu poznanie vlastných potrieb. Zvlášť vo vyššej triede by ste mali vedieť, v čom vám tá stredná nestačí a prečo vlastne musíte priplácať aj stovky percent ceny televízora za niekoľkopercentný nárast úžitkovej hodnoty. Musíte vedieť, aký kvalitný obsah a z akých zdrojov budete na televízore pozerať, či budete používať niektoré doplnkové funkcie, aké zariadenia už doma máte, akú životnosť od televízora očakávate a tak ďalej. Od toho sa odvíja formulácia konkrétnych požiadaviek. V oblasti zobrazovacích technológií je situácia jednoduchá, aj keď sa nedá povedať, že by bola ideálna. Pokiaľ vynecháme astronomicky drahé OLED telky a pár starších plazmových modelov, aj vo vyššej triede pomerne neohrozene panuje LED-LCD technológia. V prepracovaných variantoch vlajkových lodí to však nemusí byť na škodu, takéto panely sú schopné kresliť už skutočne nádherný obraz. Alternatíva však predsa existuje, a to aj za porovnateľnú cenu – je ňou IPS matrica, ktorá pravdepodobne dočasne nahradí LED-LCD (kým sa masovejšie nerozšíri OLED). Čo sa týka 3D zobrazovania, rozhodnutie je ľahké, 3D podporujú snáď všetky televízory tejto kategórie. Ale keď už, radšej by sme sa prihovárali za pasívny princíp.

Viac k téme: VYZNAJTE SA V TV – zobrazovacie technológie a 3D

Sharp

Parametre obrazu a hardvérové vlastnosti

Výber pokračuje veľkosťou televízora. Keďže vstupom do vyššej triedy sme uvažovanie o pomere cena/výkon zahodili za hlavu, môžeme vyberať zo skutočne veľkých obrazoviek. Nájdu sa aj nejakí 40“ „krpci“, bežné sú 50-55“ panely. Za cenu nepresahujúcu tri tisícky zoženiete ešte pomerne ľahko aj 60“ a v prípade výrobcu Sharp dokonca 70“ televízor. Mali by sme vás ale upozorniť, že s takýmto televízorom už môžu byť solídne priestorové problémy (hlavne čo do sledovacej vzdialenosti, umiestnenia v obývačke či otázneho zavesenia ťažkého zariadenia na stenu) a v prípade snahy o mega obraz, hoci o niečo menej kvalitný, je lepší Full HD filmový projektor, ktorý zoženiete za cenu hlboko pod tisíckou a uhlopriečka obrazu bez problémov dosiahne 8 metrov. Čo sa týka rozlíšenia, opäť to výrobcovia vyriešili za nás tým, že nám prakticky nedali na výber – Full HD je takmer všade. Avšak, pod hranicu troch tisíc už padli prvé značkové televízory s rozlíšením Ultra HD/4K, teda štvornásobným oproti Full HD. Zatiaľ sú to drahé hračky vhodné skôr na machrovanie (prípadne prezeranie videí z prvých Ultra HD smartfónov), ale sme v prémiovom segmente, takže to je bežný jav. Časom sa situácia určite, aspoň pomaly, bude zlepšovať a aj Ultra HD obsahu bude pribúdať. Zatiaľ si ho však musíte vytvoriť na vlastnú päsť – máme na mysli videozáznam v smartfóne/kamere alebo hry vo veľmi, veľmi výkonnom stolnom počítači.

Samsung

Posúdiť kvalitu obrazu, najmä farebnú vernosť, je na tejto úrovni zobrazovacej technológie veľmi ťažké. Jednoducho, tieto televízory majú už skutočne nádherný obraz. Pozorovacie uhly a povrch panela sú dôležité najmä v prípade, že sa na obrazovku bude pozerať viacero divákov z rôznych častí miestnosti a že môže dôjsť ku konfliktu s inými zdrojmi svetla. Jas by nemal klesnúť pod 350 nitov. Frekvencia podľa nás stačí aj na úrovni 60 Hz, vyššia len vypovedá o rýchlej odozve a bleskovom prekresľovaní scény. Nie je problém naraziť na až 3 600 Hz televízory, čo ale podľa odborníkov nie je pomocou technológií na báze LCD možné, pixle sa tak rýchlo vraj prepínať nedokážu. Ide teda o marketingový ťah, nad tých 120 Hz ísť vysoko netreba. Pred kúpou tiež nezabudnite overiť prítomnosť všetkých požadovaných konektorov v dostatočnom počte, najmä ak ešte používate staršie zariadenia s už menej bežnými rozhraniami. To isté platí o integrovaných tuneroch, ktoré nahradia samostatnú „krabičku“. Do budúcna odporúčame tunery s „2“ na konci (napríklad DVB-T2), ktoré znamenajú podporu budúceho HD vysielania. Reproduktory zvyknú mať nielen vysoký výkon (cez 20 W), ale aj veľmi slušný kvalitu. To však určite nezadrží majiteľov high-end televízorov od kúpy samostatnej audio sústavy. Bezvýznamná bude pre nich iste aj spotreba energie.

Viac k téme: VYZNAJTE SA V TV – parametre obrazu, výbava a ostatný hardvér

Philips

Softvér a gadgety

Softvér je oblasť, ktorú si vieme v televízoroch predstaviť na podstatne lepšej úrovni, a to zvlášť v high-end sfére. Smart funkcionality sú v drahších televízoroch samozrejmosťou, predsa ale ide o stále pomerne obmedzené riešenie. Stačilo by pritom, aby sa výrobcovia dohodli na používaní spoločnej (ideálne otvorenej) platformy, napríklad Androidu, a o ostatné by sa už určite postarali šikovní vývojári. Samozrejmosťou na rozumnej úrovni sú aspoň multimediálne aplikácie, sociálne siete, internetový prehliadač, spravodajské aplikácie či základné hry. Zaujímavosťou je aj možnosť nahrávať televízny obsah z integrovaných tunerov na USB disk. V prípade vyššej triedy sa ešte nabaľuje niekoľko hardvérových výhodičiek, napríklad NFC párovanie, integrovaná webkamera pre videohovory či viacero technológií bezdrôtového prenosu obrazu (Intel WiDi, Miracast). Philipsu zostáva výhoda v technológii Ambilight, v drahších televízoroch ešte intenzívnejšej. Pomaly ide dopredu aj diaľkové ovládanie (ovládač s QWERTY klávesnicou, pohybové ovládanie, hlasové príkazy). Jednoznačným rozhodovacím kritériom v prémiovej triede je aj vzhľad televízora.

Viac k téme: VYZNAJTE SA V TV – smart TV a technologické parádičky

Na záver vám znova ponúkame niekoľko zaujímavých tipov na kúpu. Ako môžete vidieť, až na veľkosť toho high-end televízory oproti tým dostupným až tak veľa neponúkajú.

LG 60LA620S

LG 60LA620S

Taký bežný 60“ 800 Hz pasívny 3D televízor za ľudskú cenu. Z funkčnej výbavy nechýba DLNA, Wi-Fi, Intel WiDi či internetový prehliadač.

1 290,00 €
Produktová stránka

Panasonic TX-L55WT60E

Panasonic TX-L55WT60E

Panasonic sa vo vyššej triede už vzdal plazmovej technológie a stavil na IPS. 55“ Full HD model zvláda pasívne 3D zobrazenie vrátane konverzie z 2D, sledovanie jedného a nahrávanie druhého programu naraz, surfovanie, videotelefonovanie a dobre sa kamaráti so smartfónmi či tabletmi.

2 300,00 €
Produktová stránka

Philips Elevation (60PFL8708S)

Philips Elevation

Súčasná vlajková loď s 60“ Full HD panelom, ktorý pocitovo rozširuje technológia Ambilight Prism XL – a to zo všetkých štyroch strán. Špičkový obraz si pomáha lokálnym zatemňovaním jednotlivých častí obrazovky. Na internete si zasurfujete za pomoci ovládača s QWERTY klávesnicou.

3 000,00 €
Článok

Samsung UE55F8000

Samsung UE55F8000

Pomerne drahý 55“ model svoju česť obhajuje pohybovým a hlasovým ovládaním, možnosťou upgradovania hardvéru pomocou tzv. Evolution kitu, množstvom softvéru a možno aj dizajnom.

2 399,00 €
Produktová stránka

Sharp LC-70LE747E

Sharp LC-70LE747E

Najväčší, 70“ model z výberu prekvapivo nie je najdrahší. Chýba mu síce pár drobností z výbavy modelov uvedených vyššie, ale nie je to nič podstatné.

2 200,00 €
Produktová stránka

Sony Bravia KDL-55W805

Sony Bravia KDL-55W805

55“ model od Sony to hrá na moderné technológie – okrem bežnej výbavy ponúka rýchle párovanie so smartfónom vďaka NFC, podporu rozhrania MHL či reproduktory sľubujúce intenzívnu basovú zložku.

1 690,00 €
Produktová stránka

Toshiba 58L9363DG

Toshiba 58L9363DG

Od renomovaných výrobcov sa nám do hranice 3 000 € zmestil iba jeden Ultra HD televízor, aj to s odretými ušami. Keďže 4K obsah chýba, výrobca doplnil softvér upsalujúci naň menej kvalitný obsah, ako aj ďalšie technológie pre vylepšenie obrazu. Nechýbajú smart funkcie a samozrejme ani 3D.

2 950,00 €
Produktová stránka

Foto: Archív, LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TECHBOX