Do konca roka zostávajú posledné hodiny a mnohí z nás si povedia, že konečne. Po rokoch pandémie sa očakávalo, že nás čaká „vysmiate“ obdobie, no opäť sa potvrdilo známe Človek mieni a niekto tam hore sa len smeje.
Aj keď sa rok 2022 nezapíše do histórie ako megaúspešný, predsa sa udialo množstvo pozitívnych udalostí, ktoré by bolo škoda nespomenúť.
Čím žili naši redaktori počas uplynulých 12 mesiacov? Čo ich zaujalo, potešilo, alebo prekvapilo? Prečítajte si ich postrehy, určite budete v mnohom s nimi súhlasiť.
Za mňa Škoda ENYAQ Coupé RS iV a aplikácia Packeta. Samostatné miesto má služba Airalo – jednoducho e-SIM pre rôzne krajiny a regióny na svete, najmä tam kde je extrémne drahý roaming.
Mňa tento rok najviac zaujali robotické vysávače s mopom, ktorý sa vie už aj sám umyť a vysušiť. Z môjho pohľadu ide o výrazný krok vpred, lebo doterajšie roboty s mopom boli skôr vtipom.
Z iného súdka ma potešilo Disney+, streamingová platforma, ktorej to síce k nám trvalo až roky, ale zato ponúka lokalizovaný obsah a výrazne predbieha akúkoľvek konkurenciu. Tento rok ma prekvapilo i potešilo zároveň služba Wow Wi-Fi od Telekomu, ktorá prináša Wi-Fi mesh systém za pomerne rozumnú sumu. Navyše aj v štandarde Wi-Fi 6.
A nakoniec, už v úvode roka 2022 to bolo spustenie zálohovania PET fliaš a plechoviek. Zaujala ma hlavne technologická vyspelosť strojov, do ktorých tieto vratné obaly dnes už denno-denne vraciame.
Keď sa s niekým spätne rozprávam o testovačkách, nie úplne z neznámeho dôvodu mi vždy na rozum ako prvý príde Peugeot 308 SW HYBRID. Už v úvode jeho recenzie som priznal, že mám slabosť pre kombi modely a s tým som šiel aj do jeho testovania. Nečakal som však, že ma tak dostane jeho výkon, tichá a takmer bezplatná jazda v meste na elektrinu, perfektné odhlučnenie aj pri diaľničných rýchlostiach a inovatívne dotykové ovládanie i-toggles.
Pokiaľ ide o appku, nejde ani pre mňa o žiadnu novinku, no tento rok som ešte viac ako predtým využíval potenciál IPTV služby SledovanieTV, vďaka ktorej som si pohodlne zapol TV vysielanie na telke, tablete alebo mobile, či už som bol doma, u rodičov alebo stovky kilometrov od Slovenska na dovolenke, kde do TV na izbe stačilo stiahnuť príslušnú appku.
V rámci služieb ma zas v závere roka vyslovene dostal online jazykový model ChatGPT, ktorý dokáže prakticky plnohodnotne konverzovať s človekom, dokonca aj v slovenčine, v ktorej dokáže na povel vytvárať takmer bezchybné texty. Je to podľa mňa začiatok niečoho väčšieho, čomu napovedá aj fakt, že v Google tento projekt spustil tzv. „červený poplach” a jeho inžinierov prinútil pustiť sa do veľmi rýchleho vývoja konkurenta pre ChatGPT, ktorý možno jedného dňa uvidíme integrovaného do Google Assistenta či priamo Google vyhľadávania.
Keď som prednedávnom aktivoval Google TV, tak som si naplno uvedomil, aký skvelý je svet Apple a ako môže obyčajná inštalácia smart TV potrápiť bežného používateľa.
Z testovaných produktov je to jednoznačne iRobot Roomba Combo j7+. Človek až žasne, čo dokážu špičkové robotické vysávače a aký kus cesty prešli za pár rokov. Tento robot zvládne mopovať, alebo vysávať tak, ako sa to má. Vysávajú sa koberce, tvrdá podlaha sa stiera. Bodka. Po jeho testovaní iný vysávač od Ježiška nechcem.
Nedávno sa objavila nová aplikácia Freeform. Apple ju síce predstavil ešte na jar, ale k dispozícii prišla až teraz v decembri. Ide o digitálnu tabuľku, na ktorú si môžete pripínať texty, obrázky, linky a podobne. Samozrejme, podporuje zdieľanie, takže jednu môžete mať s kolegami v práci, druhú s rodinou a tak ďalej. Je dostupná naprieč zariadeniami, takže ju máte vždy poruke.
Veľké prekvapenie prinieslo testovanie akumulátorovej vŕtačky/uťahovačky. Že sa to dá aj ináč a lepšie mi v plnej paráde ukázalo Xiamoi.
Mňa z testovaných produktov najviac zaujala kompaktná vlajková loď ASUS Zenfone 9. Malý, kompaktný smartfón, proste nič mu za mňa nechýbalo. Ešte jeden smartfón, ktorý mi utkvel v pamäti, bol Xiaomi 12T Pro. Špičkový displej, najvýkonnejší procesor a 200-megapixelový hlavný fotoaparát.
Čo sa týka aplikácií, tak okrem mojej obľúbenej Google Keep, často používam aj appku JustWatch, kde si viem pozrieť, na ktorej streamovacej platforme sú dané filmy a seriály.
V oblasti služieb mi je čoraz sympatickejší Bolt, hlavne kvôli svojim zdieľaným elektrickým kolobežkám, ktoré sa postupne rozširujú do ďalších miest po celom Slovensku.
Mňa zaujali dve novinky od Devialetu, lebo to je výrobca, ktorý robí nielen high-end, ale hlavne high-tech Hi-Fi vecičky.
Prvým bol v apríli predstavený all-in-one soundbar Devialet Dione kompatibilný s Dolby Atmos 5.1.2. Je to prvý soundbar tejto značky a výrobca s ním opäť zaťal poriadne vysoko. Deväť hliníkových širokopásmových meničov so 141 mm membránou (vrátane centrálneho guľového reproduktora s nastaviteľným smerovaním) a osem 134 mm hliníkových subwooferov dokáže vytvoriť súhrnný výkon 950 wattov a hlasitosť až 101 dB/1 m. Cenovka vysoká (2 190 €), ale kvalita tiež.
Devialet Mania zas nastavuje nový level v prenosných streamovacích reproduktoroch. 360-stupňové stereo, to tu ešte nikto neponúkol. S frekvenčnou odozvu 30 Hz až 20 kHz a výkonom 2 x 38 W pre basy a 4 x 25 W pre širokopásmové meniče dokáže vytvoriť zaujímavú zvukovú produkciu.