Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 5 min.
  • 21.1.2021

Čo je to Sony BRAVIA CORE? Má sa Netflix a spol. báť?

Čo je to Sony BRAVIA CORE? Má sa Netflix a spol. báť?
Zdroj | Sony
Števo Porubský
Čo je to Sony BRAVIA CORE? Má sa Netflix a spol. báť?
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony s predstavením nových sérií televízorov na tento rok predstavilo aj čosi, čo nikto nečakal, Sony BRAVIA CORE. Má ísť o streamovaciu platformu, výhradne určenú len pre majiteľov nových televízorov Sony. Má sa preto Netflix, HBO, Amazon, Apple či Disney báť? Určite nie, ale poučiť by sa mohli. Čo to teda BRAVIA CORE vlastne je?

Zdroj | Sony

Sony BRAVIA CORE je unikátna streamovacia platforma, ktorú používatelia nájdu výhradne v nových televízoroch od Sony. Jej unikátnosťou ale nie je obmedzená dostupnosť, ale kvalita, ktorú chce ponúkať.

Všetky tituly, ktoré budú na BRAVA CORE dostupné budú v najvyššej možnej kvalite, teda vo 4K Ultra HD rozlíšení, ale zároveň aj s vysokým dátovým tokom. Netflix a spol. ponúkajú síce 4K Ultra HD rozlíšenie, no kvôli sledovaniu cez internet sú všetky tituly komprimované, aby nezaťažovali tak výrazne servery streamovacích spoločností, internetovú prevádzku a nakoniec aj dáta samotných divákov.

Sony BRAVIA CORE bude iná. V závislosti na rýchlosti pripojenia ponúkne vysoký dátový tok videa. Aj preto Sony upozorňuje majiteľov, že na BRAVIA CORE budú potrebovať aspoň 43 Mbit/s internetové pripojenie. Odporúčané je však až 115 Mbit/s pre 80 Mbit/s streaming vďaka technológii Pure Stream. To dnes už nie je žiadny problém, no len na optike.

Metalické technológie také rýchlosti ponúknuť v praxi nevedia, resp. iba sporadicky. Mobilné pripojenie cez LTE či nastupujúce 5G také rýchlosti nemá problém ponúknuť, no v tomto prípade je divák obmedzený maximálnym objemom dát, ktoré môže preniesť.

Jeden celovečerný 2-hodinový film by totiž vedel „zhltnúť“ cez 100 GB dát!

Zdroj | Sony

Aj preto sa v prípade BRAVIA CORE bavíme o Blu-ray kvalite videa + vysokokvalitnom zvuku. Dolby Atmos alebo DTS je u viacerých titulov samozrejmosť, rovnako ako HDR štandard či IMAX Enhanced.

Prostredníctvom konta BRAVIA CORE bude možné súčasne sledovať obsah v 4 televízoroch, samozrejme, len tých podporovaných. Nie je zatiaľ jasné, či na každom trhu budú dostupné aj lokalizácie aspoň titulkov. Predpokladať ale môžme, že tomu tak nebude.

Zdroj | Sony

Filmy v ponuke

Sony zatiaľ nezverejnilo zoznam titulov, ktoré budú k dispozícii v BRAVIA CORE. Malo by ísť o vyše 300 titulov, z toho vyše 100 IMAX titulov, medzi ktorými by ale nemali chýbať ani tituly typu „behind the scenes“ v špeciálnej časti Studio Access. Predpokladať môžme, že všetky filmy či prípadné seriály budú od Sony Pictures Entertainment.

Ako BRAVIA CORE získať?

BRAVIA CORE bude možné získať iba spolu s novým televízorom od Sony na tento, resp. budúce roky. Sony tvrdí, že pri kúpe nových modelov (aktuálne BRAVIA Z9J, A90J, A80J, A83J, A84J, X95J, X90J, X92J, X93J a X94J) získate kredity na 5-10 filmov, v závislosti od typu zakúpeného televízora.

Získané kredity bude možné využiť na nákup/sledovanie rôznych titulov. 10 filmov získate iba s top modelmi Z9J alebo A90J, ostatné modely majú nárok na 5 filmov.

Rovnako rozdielna je pre top modely aj dĺžka platnosti kreditov. S top modelmi môžete využívať kredity na filmy dva roky, s nižšími modelmi je platnosť kreditov len 12 mesiacov. Ak si teda za kredity nevyberiete žiadny film, ich platnosť skončí a prepadnú.

Zdroj | Sony

Filmy je pritom možné sledovať do 23. februára 2026, teda ešte 5 rokov. Čo sa stane po tomto dátume nie je známe, predpokladať môžeme zmenu biznis modelu služby. Zaniknúť by nemusela.

Veľmi zvláštne však znie informácia o nemožnosti získať viac filmov: „V rámci platformy BRAVIA CORE nie je možné uskutočňovať peňažné transakcie ani zakúpiť ďalšie kredity.“ Na výber má byť výber z viac ako 300 filmov, no sledovať môžete len 5, resp. 10? To je pomerne málo. Sony však BRAVIA CORE označuje za propagačnú akciu, čo je tiež pomerne zvláštne. Uvidíme však koncom februára, kedy je plánované spustenie predaja nových televízorov a teda i spustenie služby.

Zdroj | Sony
Zdroj