Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to HODL? Čarovné slovíčko vo svete kryptomien

Čo je to HODL? Čarovné slovíčko vo svete kryptomien
Zdroj | Trijo News
Michal Biznár
Čo je to HODL? Čarovné slovíčko vo svete kryptomien
Zdroj | Trijo News
Zdroj | Trijo News

So svetom kryptomien prišlo na svet množstvo nových slov – Altcoin, DUMP, PUMP či ATH. Najrozšírenejším pojmom je skratka HODL. Čo znamená HODL a ako ovplyvňuje investorov po celom svete?

V skratke…

Slovo HODL vzniklo omylom zo slova HOLD, čiže v preklade držať. Použil ho člen diskusného fóra bitcointalk.com GameKyuubi, ktorý chcel napísať I AM HOLDING. Tento preklep sa stal populárnym medzi kryptomenovými investormi a označuje vyjadrenie, že napriek prudkému pádu kryptomien „držíte“ a neplánujete ich predať, pretože veríte, že opäť bude ich hodnota stúpať.

Toto slovo väčšinou používajú tiež tí, ktorí sa nesnažia na kryptomenách zarobiť neustálym predávaním a kupovaním, ale ktorí ich majú ako dlhodobú investíciu. Ak ste napríklad minulý rok kúpili Bitcoin, kedy jeho maximálna hodnota dosahovala okolo 16 000 eur a následne klesala až po dnešnú hranicu 5 600 eur, jednou z možností pre vás je práve HODL, teda držanie s víziou toho, že Bitcoin opäť porastie.

Zdroj | Memegenrator
Pozrite si

Bitcoin je späť a spolu s ostatnými kryptomenami opäť rastie

HODL sa tiež zvykne prekladať ako skratka anglických slov „Hold on for dear life”, čiže voľne preložené „drž pre boha živého“. Ak niekto z kryptomenových investorov povie, že HODLuje, je to aj pre ostatných signál, na základe ktorého sa môžu rozhodnúť, či kryptomenu podržia alebo predajú, aby neprišli o všetko.

Slovo HODL sa tiež stalo vtipom novej reklamnej kampane firmy eToro. Tá použila herca Kristiana Nairna z Game of Thrones, ktorý hral legendránu postavu Hodora. Ten v celom seriáli hovoril iba jedno slovo – Hodor, z ktorého sa nakoniec vykľulo slovné spojenie Hold the Door. Viac si už pozrite v spomínanej reklame.

Pozrite si

Regulátori Európskej únie skúmajú kryptomeny a možné podvody s nimi spojené

Čo sa týka ostatných skratiek spojených s kryptomenami, môžeme spomenúť ATH, čiže All time High čo v preklade znamená najvyššia dosiahnutá hodnota kryptomeny alebo Altcoin, čo označuje všetky kryptomeny okrem Bitcoinu, ktorý bol prvým.

Kryptomeny momentálne zažívajú obdobie stabilizácie, kedy jeden týždeň niektoré hodnoty prudko padajú a iný týždeň opäť rastú. Celková kapitalizácia kryptomien sa pohybuje na úrovni 180 až 200 miliárd dolárov.

Medzi najpopulárnejšie kryptomeny patrí naďalej Bitcoin, no hneď za ním ľudia nakupujú Ethereum, Ripple či Bitcoin Cash. Keďže sa pomaly blíži obdobie Vianoc, ktoré minulý rok zaznamenalo prudký rast kryptomenových trhov, môžeme očakávať že investori budú aj tento rok HODLovať, kým kryptomeny nedosiahnu astronomických výšok.