Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to Chromebook a na čo je vlastne dobrý?

Čo je to Chromebook a na čo je vlastne dobrý?
Zdroj | ASUS
Michal Spiegel
Čo je to Chromebook a na čo je vlastne dobrý?
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS

Chromebooky tvoria bežnú súčasť notebookového priemyslu, no množstvo ľudí nevie, čo pod pojmom Chromebook môžeme rozumieť a na čo sú vlastne dobré. Aj preto sme tu s ďalšou časťou nášho seriálu Čo je to, kde si bližšie predstavíme segment Chromebookov.

Zdroj | Dell

V skratke…

Chromebook je notebook alebo tablet, ktorý beží na operačnom systéme Chrome OS. Zariadenie slúži primárne na internetové používanie cez prehliadač Google Chrome, preto dostal aj názov Chromebook. Keďže notebook nemá veľkú internú pamäť, väčšina aplikácií a dát je uložených na Cloude.

Chromebooky sa na trhu objavili začiatkom tohto desaťročia, kedy sa objavili prvé kúsky od Aceru či Samsungu. Výhodou takýchto notebookov bola nízka cena, rýchla práca a jednoduchý operačný systém, ktorý predstavoval alternatívu k bežne používanému Windowsu. Výdrž batérie u Chromebookov je okolo 8 hodín. Vnútorné úložisko je väčšinou 16 alebo 32 GB a RAM je 2 alebo 4 GB.

Zdroj | Samsung
Pozrite si

Čo je to 8K a kedy sa udomácni v našich obývačkách?

Chromebooky sa stali výbornými zariadeniami pre študentov a pre školy, ktoré tak dostali internetový notebook nabitý študentskými aplikáciami za dobrú cenu, ktorá väčšinou nepresahuje 400 eur.

Neskôr sa objavili aj drahšie a lepšie vybavené modely ako napríklad Chromebook Pixel. Taktiež sa objavil desktopový model Chromebox či Chromebook tablet Tab 10.

Hlavné aplikácie zariadení tvorí Gmail, Google Calendar, Google Keep a Google Drive, ktoré fungujú aj v offline móde. Spoločnosť Google v roku 2016 oznámila, že pre Chromebooky budú dostupné aj Android aplikácie z Google Play store.

Zdroj | ASUS
Pozrite si

Čo je to 4G? To, na čom (možno) fičíte!

Nevýhodou zariadení je, že dáta musíte mať uložené na Cloude, čo na jednej strane znamená, že o ne neprídete, no na strane druhej to znamená, že musíte byť neustále pripojený k internetu. Google ponúka pri kúpe Chromebooku Cloudové úložisko vo veľkosti 100 GB.

Nevýhodou Chromebookov je tiež nízke rozlíšenie obrazovky a tiež nutnosť používať skôr online aplikácie. Ak napríklad potrebujete pracovať s Photoshopom, budete musieť siahnuť po nejakej internetovej alternatíve.

Čo sa týka školského segmentu, spoločnosť Google v roku 2012 distribuovala 27 000 Chromebookov do škôl v 41 štátoch v USA. V roku 2016 tvorili Chromebooky 58 % mobilných zariadení v amerických školách. Google pomohol školám aj tak, že uviedol aplikáciu Google Classroom, ktorá pomáhala učiteľom zadávať úlohy, známkovať študentov a tiež komunikovať s rodičmi.

Chromebooky sú ideálnym zariadením na bežnú internetovú prácu a tiež perfektný nástroj pre študentov, ktorí potrebujú jednoduchý a spoľahlivý počítač.