Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to Bluesky? Revolučná sociálna sieť postavená na blockchaine

Čo je to Bluesky? Revolučná sociálna sieť postavená na blockchaine
Zdroj | Philips
Jakub Kraľovanský
Čo je to Bluesky? Revolučná sociálna sieť postavená na blockchaine
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

V období, keď sa mnohí užívatelia sociálnych sietí sťažujú na nedostatok transparentnosti a kontroly nad tým, kto vlastní a ovláda ich dáta, prichádza na trh riešenie v podobe Bluesky. 

Cieľom Bluesky je decentralizovať sociálnu sieť, a tým užívateľom umožniť väčšiu kontrolu nad ich dátami. 

Projekt decentralizovaného sociálneho médiá bol založený Jackom Dorseyom, zakladateľom Twitteru. Z vedenia Twitteru odstúpil v roku v 2022 a ten následne kúpil Elon Musk. Decentralizácia znamená, že sieť nie je vlastnená alebo kontrolovaná nejakým konkrétnym subjektom, ako to je dnes pri Twitteri, Facebooku a všetkých ostatných sociálnych sieťach. Takto svojím používateľom Bluesky zabezpečuje väčšiu slobodu a menej závislosti od centrálneho subjektu (spoločnosti alebo vlády), ktorý môže kontrolovať, čo sa na platforme deje.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Prestala vám fungovať tlačiareň? Nie ste v tom sami, toto je dôvod

Jack Dorsey je úspešným americkým podnikateľom a programátorom, ktorý je známy ako zakladateľ sociálnej siete Twitter aj finančnej platformy Square. Je považovaný za jedného z najvplyvnejších a najúspešnejších technologických podnikateľov súčasnosti. Okrem svojich úspešných podnikateľských aktivít sa Dorsey angažuje aj v charitatívnych organizáciách. V roku 2019 oznámil, že daruje až miliardu dolárov na podporu boja proti klimatickým zmenám cez svoju vlastnú nadáciu Start Small. Podporuje aj iné charitatívne projekty, vrátane boja proti korupcii a ochrane slobody prejavu.

Nová sociálna sieť Jacka Dorseyho využíva technológiu blockchain, ktorá umožňuje užívateľom mať úplnú kontrolu nad svojimi dátami a zároveň zabezpečuje najvyššiu úroveň bezpečnosti. To by mohlo byť veľmi príťažlivé pre užívateľov, ktorí sú znechutení nedostatkom transparentnosti a súkromia na niektorých súčasných sociálnych sieťach.

Aplikácia Bluesky bola koncom februára 2023 uvedená do Apple App Store, no zatiaľ, len pre vybraných užívateľov. Pozvánku do nej dostali vopred prihlásení uchádzači o jej prvé testovanie. Aj keď je aplikácia momentálne dostupná iba na pozvanie pre určitých testerov na iOS, je pravdepodobné, že Bluesky bude postupne dostupný pre širokú verejnosť, aj pre používateľov Androidu, nie len Apple.

Rozhranie aplikácie pripomína Twitter, s možnosťami ako zdieľanie príspevkov, komentovanie, stlmenie a blokovanie účtov. Sľubované pokročilejšie nástroje zatiaľ k dispozícií nie sú.