Bezpečnosť na internete je prvoradá. Každý používateľ chce, aby jeho dáta boli v bezpečí. Európska komisia preto dáva do pozornosti akt o digitálnych službách.
Podľa jej slov je to „prvý spoločný súbor pravidiel upravujúcich povinnosti a zodpovednosť sprostredkovateľov v rámci jednotného trhu otvorí nové príležitosti na cezhraničné poskytovanie služieb a zároveň zabezpečí vysokú úroveň ochrany pre všetkých používateľov bez ohľadu na to, kde v EÚ žijú.“
Cieľ týchto pravidiel je jasný: lepšie ochrániť spotrebiteľov a ich základné práva v online prostredí, vytvoriť rámec vysokej transparentnosti a jasnej zodpovednosti online platforiem a podporovať inovácie, rast a konkurencieschopnosť na jednotnom trhu.
Zjednodušia sa mnohé úkony ako nahlasovanie nezákonného obsahu, tovaru alebo služieb, prísnejšie povinnosti pre veľké platformy a orgány budú mať lepšie prostriedky na ochranu občanov a spolu s platformami spoločne presadzovať pravidlá v celej Únii.

Akt o digitálnych službách sa vzťahuje na štyri skupiny poskytovateľov: všetko zahŕňajú sprostredkovateľské služby (služby pripojenia k internetu a registrátori webových domén), hostingové služby (cloud a webhosting), online platformy (elektronické trhoviská a obchody s aplikáciami) a veľmi veľké online platformy.
Zmení sa ale veľa vecí. Napríklad platformy budú musieť informovať používateľov o odstránení obsahu, používatelia budú mať prístup k mechanizmom riešenia sporov vo svojej krajine, budú transparentné podmienky pre platformy a umožnený bude aj prístup preverených výskumných pracovníkov ku údajom platforiem, aby mohli zisťovať prípadne riziká.
Používateľ získa aj transparentnosť pravidiel moderovania obsahu, informácie o tom, kto sponzoroval reklamu, ako a prečo sa zameriava na jedinca, dôvod, prečo sa používateľom daný obsah odporúča, ako aj právo používateľa odmietnuť obsah odporúčaný na základe profilovania.

Týchto zmien je ešte kvantum, ale vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie. Všetky ostatné si môžete prečítať už na konkrétnej stránke Európskej komisie.
Európsky parlament a členské štáty prerokujú návrh Komisie v rámci riadneho legislatívneho postupu. Po prijatí budú nové pravidlá priamo uplatniteľné v celej EÚ.
ZdrojEurópska komisia
Komentáre k článku