Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to Airbnb, ubytovanie a zážitkové cestovanie na jednom mieste?

Čo je to Airbnb, ubytovanie a zážitkové cestovanie na jednom mieste?
Zdroj | Airbnb
Michal Spiegel
Čo je to Airbnb, ubytovanie a zážitkové cestovanie na jednom mieste?
Zdroj | Airbnb
Zdroj | Airbnb

Booking, Couchsurfing či Airbnb. To sú tri najväčšie platformy poskytujúce tri formy ubytovania. My sa dnes pozrieme na tretiu menovanú a povieme si viac o Airbnb a o tom, čo okrem ubytovania ponúka.

V skratke…

Airbnb je spoločnosť, ktorá poskytuje formu ubytovania po celom svete v bytoch a domoch, ktoré patria súkromným osobám. Ide o platformu, ktorá ponúka možnosť krátkodobého ubytovania, ktoré sa využíva najmä pri cestovaní. Stránka zároveň ponúka službu zážitkov bez nutnosti platiť turistickým organizáciám.

Na rozdiel od stránky Booking.com, Airbnb nezahŕňa hotely, hostely či iné formy oficiálneho ubytovania a na rozdiel od platformy Couchsurfing, za ubytovanie cez Airbnb musíte platiť.

Platforma zarába na poplatkoch z poskytnutia služby, ktoré sú zahrnuté do ceny za noc, prípade za zážitok. Airbnb ponúka jednoduchý a používateľsky príjemný spôsob rezervácie ubytovania. Stačí napísať lokalitu, kde sa chystáte, nastaviť parametre a podľa lokality či ceny si vybrať najvhodnejšie ubytovanie.

Niektoré krajiny začali Airbnb regulovať kvôli zárobkovej činnosti hostiteľov. Na službu sa zvyknú sťažovať majitelia hotelov kvôli rastúcej konkurencii. Napriek tlaku sa služba teší vysokej popularite.

Zdroj | Airbnb
Pozrite si

Carrivederci – prvá slovenská platforma na zdieľanie áut pripravuje expanziu

Prenajímatelia okrem bytov či domov zvyknú ponúkať aj možnosť zdieľaného ubytovania, ktoré je cenovo výhodnejšie, no v ubytovaní sa nachádza buď majiteľ alebo iná skupina hostí. Na Airbnb nájdete širokú škálu zaujímavého ubytovania od malých bytov cez chaty až po vily.

Keď bola služba v roku 2008 spustená, ponúkala iba niekoľko možností ubytovania. Dnes službu využívajú milióny používateľov po celom svete, ktorí si môžu vybrať z bohatej ponuky bytov či domov. V prvých rokoch existencie bolo veľkou výhodou, že ceny za ubytovanie boli relatívne nízke a na rozdiel od Bookingu ste mohli nájsť výborné ubytovanie v centre akejkoľvek metropoly za nízku cenu. Dnes sa žiaľ ceny na Airbnb približujú k hodnotám ako za bežný apartmán a niekedy je skutočne lepšie siahnuť po hoteli, kde dostanete služby navyše.

Zdroj | Airbnb

Podobne ako v iných sférach biznisu, aj v Airbnb sa ľudia, ktorí prenajímajú ubytovanie, rozhodli na platforme zarobiť a za noc v niektorých mestách pýtajú vysoké ceny. Navyše sa do ceny zarátava aj tzv. servisný poplatok či poplatok za upratanie, ktorý si vie hostiteľ nastaviť.

Nevýhodou tiež je, že hostiteľ vie upravovať ceny podľa aktuálnych podujatí v meste. Príkladom môžu byť aj nadchádzajúce Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa tento rok uskutočnia na Slovensku. Denník N prišiel s článkom, v ktorom upozorňuje, že cena za noc v termíne majstrovstiev narástla pri niektorých ubytovaniach oproti pôvodnej až 10-násobne.

Zdroj | Airbnb
Pozrite si

REPORTÁŽ | Moskva – metropola východu, ktorá vás chytí za srdce

Na druhej strane, flexibilné ceny umožnia niekedy nájsť skutočné lahôdky. Kým pred dvomi rokmi som počas zimného výletu do Petrohradu zaplatil za noc v priamom centre mesta 45 eur, dnes je cena za rovnaké ubytovanie iba 25 eur.

Na druhej strane na Airbnb pribudlo množstvo zaujímavých ubytovaní, ktoré ponúkajú jedinečný zážitok. Môže ísť o perfektnú lokalitu alebo hostiteľa, ktorý vám porozpráva viac o meste a poradí, kde sa ísť najesť. Práve toto je pridaná hodnota Airbnb, ktorú môžete zistiť aj tak, že si pri každom ubytovaní prečítate recenziu.

Unikátne ubytovania sú tak rezervované niekoľko mesiacov dopredu. Príkladom môže byť bambusový domček na Bali, veterný mlyn v Amsterdame či strašidelný hrad v Írsku. Niektorí hostitelia popustili uzdu fantázie a ponúkajú jedinečnú formu ubytovania, ktorá je spojená so zážitkom na celý život.

Zdroj | Airbnb
Pozrite si

Airbnb: už aj zážitky organizované miestnou komunitou

Služba okrem ubytovania ponúka aj možnosť kúpenia si zážitkov od lokálnej komunity. V rámci zážitkov si môžete tiež na základe recenzií kúpiť napríklad osobného fotografa v Tokiu, nezabudnuteľnú noc v Bangkoku alebo ísť na gurmánsku cestu po Buenos Aires.

Zdroj | Airbnb

V neposlednom rade Airbnb ponúka aj recenzie reštaurácií. Problémom je, že na stránke nenájdete reštaurácie z východnej Európy či v odľahlých miestach. Pre reštaurácie je preto lepšie využiť stránku Tripadvisor.

Airbnb naďalej ostáva platformou, ktorá je v prvom rade určená na hľadanie lacného a dostupného bývania v zaujímavých lokalitách.