Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je Spatial Audio a ako ho môžete počúvať?

Čo je Spatial Audio a ako ho môžete počúvať?
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Čo je Spatial Audio a ako ho môžete počúvať?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Priestorový zvuk (spatial audio) predstavil Apple na minuloročnej konferencii vývojárov WWDC 2020. Jeho technológia dokáže poskytnúť 3D zvuk tak, aby dokázal navodiť zvukový zážitok z kina. Spatial Audio je k dispozícii od iOS 14.6.

Spatial Audio od Apple prijíma signály 5.1- a 7.1-kanálového zvuku, alebo Dolby Atmos. Technológia aplikuje smerové zvukové filtre, ktoré upravujú frekvencie, pre každé ucho tak, aby bolo možné zvuky umiestniť prakticky kdekoľvek v priestore. Zvuky počujete pred vami, zo strán, zozadu a dokonca aj zhora. Presne tak, ako je to v prípade Dolby Atmos v kine.

Zdroj | Apple

Spatial Audio je teda jednoduchšou variantou klasického „poctivého“ priestorového audia, ktorý je dosiahnutý viackanálovým zvukom, samostatne zosilneným a prenášaný niekoľkými reproduktormi.

Apple použil v tejto technológii aj famóznu vychytávku. Vďaka akcelerometrom a gyroskopom v slúchadlách sa zvuk dokáže prispôsobiť pohybu hlavy používateľa, ktorý má tak pocit, že jednotlivé zvuky prichádzajú z konkrétne lokalizovaných miest a nie zo slúchadiel. Samozrejme, funguje to len na tých modeloch, ktoré majú zabudovaný akcelerometer a gyroskop, napríklad AirPods Pro, AirPods Max.

https://youtu.be/igJ3vDeba5A

Viete, že…

Spatial Audio s Dolby Atmos je nový formát, ktorý vám umožní počúvať filmy, klipy a hudbu s priestorovým 3D zvukom vrátane audio efektov? Apple s iOS 15 prináša zážitok z priestorového zvuku aj do FaceTime. Očakáva sa, že táto technológia bude hrať veľkú úlohu aj pri využití v rozšírenej realite.

Pozrite si

AirPods: Najprv sa im smiali, teraz je z nich hit

Spatial Audio si môžete nastaviť v zariadeniach od iOS 14.6 a počúvať na týchto slúchadlách od Apple:

Dolby Atmos je k dispozícii iba na zariadeniach Apple uvedených na trh v roku 2018 a neskôr. Okrem Macov a Apple TV si môžete Spatial Audio užiť i na vstavaných reproduktoroch od iPhone XR a novších (okrem iPohne SE), iPad Pro 12,9 (od 3. generácie), iPad Pro 11, iPad (od 6. generácie), iPad Air (od 3. generácie), alebo iPad mini (5. generácia).

Ak máte iné slúchadlá (alebo reproduktory) s podporou Dolby Atmos, ale tie automaticky nezistia implementáciu Apple, môžete ju povoliť v Nastavenia > Hudba >  Zvuk > Dolby Atmos > Vždy zapnuté.

Zdroj | Apple

Priestorový zvuk si môžete vychutnať už nielen cez video streamovacie služby (napr. HBO, Netflix, Amazon Prime Video), ale aj cez natívnu appku Hudba, ktorá tento mesiac začala podporovať v Apple Music aj Dolby Atmos.

Pripomíname, že ani zďaleka nejde o prvú technológiu tohto typu. Dolby Atmos pre slúchadlá existuje už nejakú dobu, Sony má vlastný hudobný formát 360 Reality Audio.

Zdroj | Sony