Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je digitálny COVID preukaz a čo v ňom nájdete?

Čo je digitálny COVID preukaz a čo v ňom nájdete?
Richard Pliešovský
Čo je digitálny COVID preukaz a čo v ňom nájdete?

Najfrekventovanejším slovným spojením týždňa sa stáva… covid pas. Prečo? Po opätovnom babráctve štátu, horiacim termínom z EÚ a začiatkom prázdnin sa tomu nikto nečuduje. Čím je vlastne COVID pas výnimočný?

Včera sme sa konečne dočkali a štát uvoľnil aplikáciu GreenPass (Android a iOS). Každý, kto si aplikáciu nainštaloval, zrejme potvrdí, že ide o jednoduchý program, kde toho veľa nie je, čo však nie je vôbec na škodu. Podstatné však je, že si plní svoj účel. Zatiaľ sa zdá, že úplne bezproblémovo.

Pozrite si

Na GreenPass už netreba čakať, konečne je appka pre iOS aj Android! Ako na ňu?

Mnohí používatelia si však všimli, že po úspešnom naskenovaní QR kódu sa im tento kód nechce otvoriť vo webovom prehliadači, tak ako sa to dá v iných QR-iek. Je to však v poriadku, QR kód je totiž v tomto prípade zašifrovaný. Je to poistka, takže ani vtedy, ak sa niekto nepovolaný k vášmu kódu dostane, vaše dáta ostávajú v bezpečí. Tie sa dajú získať len pomocou autorizovaných aplikácií. Štátne inštitúcie, napr. polícia, budú kontrolovať QR kódy prostredníctvom appky OverPass.

Digitálny COVID preukaz EÚ je potvrdenie o vakcinácii, vykonaní testu PCR, alebo Ag, resp. o prekonaní ochorenia COVID-19.

COVID pas predstavuje v našom prípade aplikácia GreenPass. Do appky si môžete ukladať digitálne COVID preukazy z celej EÚ, veľkou výhodou je, že tam môžete mať nielen svoj preukaz, ale celej rodiny. Čo je veľkou výhodou napr. pri kontrole na letisku či na hraniciach.

GreenPass je štátom garantovaná bezplatná mobilná aplikácia, máte teda istotu, že uchované dáta sa nebudú nijakým spôsobom zneužívať, resp. predávať ďalej. Vývoj aplikácie stál 150 000 eur, na jej vývoji sa podieľala štátna firma Slovensko IT, zdravotnícke dáta spravuje ministerstvo zdravotníctva (NCZI).

Pozrite si

Vieme ako si vytvoriť digitálny preukaz o zaočkovaní aj bez európskej appky

Ako sa na správny pas patrí, aj digitálny COVID pas funguje bez internetu. Jedinou podmienkou je, aby ste mali fungujúci smartfón. Ak máte zariadenie so slabšou výdržou a očakávate, že sa ním budete musieť preukazovať, vezmite si so sebou powerbanku.

Zdroj | TCL

Pripomíname, že do aplikácie GreenPass môžete ukladať len digitálne COVID preukazy EÚ, dočasné certifikáty, ktoré boli donedávna vydávané, totiž nespĺňajú parametre Digitálneho preukazu EÚ.