Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo by ste mali vedieť o novom iPade mini? Šiesta generácia má aj zopár "ale"

Čo by ste mali vedieť o novom iPade mini? Šiesta generácia má aj zopár "ale"
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Čo by ste mali vedieť o novom iPade mini? Šiesta generácia má aj zopár "ale"
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple v utorok večer nášho času predstavil svetu viacero noviniek vrátane novej generácie kompaktného tabletu iPad mini. Zvažujete jeho kúpu? Doteraz najväčší „upgrade“ so sebou prináša viacero drobností, ktoré ste možno pri jeho predstavení prehliadli. Poďme si ich teda zhrnúť a vysvetliť.

Nie je 5G, ako 5G

Apple obohatilo svoj kompaktný tablet o podporu 5G sietí. Ak však počítate s tým, že si v dohľadnej dobe na tomto modeli budete užívať ultrarýchlu 5G sieť v milimetrovom spektre, ktorá sa už testuje aj v našich končinách, musíme vás sklamať.

Apple tentokrát trošku ušetril a zo špecifikácií 6. generácie modelu iPad mini vyškrtlo podporu pre mmWave siete. S týmto spektrom mobilných sietí nepočítajte ani pri novej sérii iPhone 13, milimetrové spektrum vo svete Apple zostáva aj tento rok podobne ako pri iPhone 12 exkluzívne pre Spojené štáty.

Podpora pre Apple Pencil

Apple vie názvy niektorých svojich produktov natoľko zjednodušiť, až z toho vzniká chaos. Počas svojej tlačovej konferencie predstavil novú generáciu svojho základného modelu iPad, ako aj nový iPad mini – obe s podporou dotykovej ceruzky Apple Pencil, obe však v inej verzii.

Zdroj | Apple

Kým základný iPad bude podporovať Apple Pencil prvej generácie, iPad mini dostal podporu jej druhej generácie. Tešiť sa tak môžete na jej bezdrôtové magnetické nabíjanie a rýchle prepínanie medzi nástrojmi dvojitým poklepaním.

Žiaden Smart Connector

Nový iPad mini sa výrazne podobá na iPad Air 4. generácie, no po veľkom bratovi nezdedil všetky funkcie a vychytávky. Vo výbave mu chýba takzvaný Smart Connector umiestnený na spodnej hrane, ktorý slúži na jednoduché pripojenie magnetických klávesníc k tabletu.

Pozrite si

Apple predstavil novú verziu základného iPadu. Vylepšuje hlavne procesor

Center Stage

Zdá sa, že éra videohovorov ešte nekončí a pokiaľ ich mávate pravidelne, nový iPad mini vás v tomto smere poteší. Do výbavy totiž dostal funkciu Center Stage, ktorá dokáže kombináciou 12 Mpx predného fotoaparátu so 122-stupňovým záberom a umelou inteligenciou automaticky sledovať váš pohyb a záber počas videohovoru automaticky otáčať za vami.

Rovnaké rozlíšenie inak dostáva aj zadný fotoaparát, vďaka čomu môžete po prvý krát iPad mini použiť aj na nahrávanie 4K UHD videa pri maximálne 60 snímkach za sekundu.

O niečo pomalší A15 Bionic

Apple počas svojej konferencie tak trochu zamlčalo, že nový iPad mini poháňa rovnaký čipset A15 Bionic, aký nájdeme v novej sérii smartfónov iPhone 13 a teraz už tušíme, prečo. Novinka totiž dostala do výbavy jeho upravenú verziu, ktorá okrem podpory mmWave sietí zjavne prišla aj o kúsok pôvodného výkonu.

Zdroj | Apple

Podľa prvých výsledkov nový iPad mini dosahuje v benchmarku Geekbench o 2-8 % horšie skóre, ako iPhone 13 vybavený zdanlivo rovnakým hardvérom. Tu však treba zdôrazniť, že A15 Bionic má pri súčasnom softvéri tak markantnú rezervu vo výkone, že tento zanedbateľný rozdiel zrejme počas celej životnosti novej generácie nespozorujete.

Konečne USB-C

Pre majiteľov Android zariadení to môže znieť bizarne, no pri Apple zariadeniach stojí príchod USB-C konektora za zmienku. K novému tabletu tak môžete jednoducho pripojiť fotoaparát, externý disk alebo ho nabiť pomocou rovnakej nabíjačky, akú používate k ostatným moderným zariadeniam.

Opomenúť netreba ani fakt, že USB-C kábel (1 m) nájdete na rozdiel od nových smartfónov od Apple v tomto prípade ešte v balení, spolu s 20 W USB-C nabíjačkou.

Zdroj | Apple