Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Citroën predstavil extrémne lacný elektromobil za 6 000 €

Citroën predstavil extrémne lacný elektromobil za 6 000 €
Zdroj | Citroën
Števo Porubský
Citroën predstavil extrémne lacný elektromobil za 6 000 €
Zdroj | Citroën
Zdroj | Citroën

Francúzsky Citroën prekvapil novým elektromobilom. Nejde však o žiadny bežný automobil s elektrickým pohonom, ale o od základu postavený model s nízkymi výrobnými i prevádzkovými nákladmi. Citroën Ami bude hlavne pre krátkodobý prenájom, využiť má byť možné ale aj dlhodobý prenájom, resp. lízing.

Zdroj | Citroën

Citroën Ami vznikol na základe konceptu Ami One z minulého roka. Aj v tomto prípade je ale škoda, že výrobca z pôvodného koncpetu prevzal iba málo dizajnových prvkov. Nakoniec je Citroën ami malé zaoblené mestské autíčko, ktoré môžu šoférovať aj tínedžeri (od 15 rokov). Úplne prvým predchodcom však bol Citroën Ami 6 z roku 1963.

Miniatúrny dopravný prostriedok s maximálnou rýchlosťou 45 km/h je navrhnutý výhradne do mesta, resp. mesta a jeho blízkych satelitov. Na jedno nabitie batérie prejde 70 km (pôvodne 100 km). Energiu dodáva iba 5,5 kWh batéria v podlahe. Nabíja sa z bežnej 230 V zásuvky. Nabitie má trvať zhruba 3 hodiny.

https://www.youtube.com/watch?v=74VfCw1FE2s&feature=emb_logo

 

Citroën Ami má 2,41 m na dĺžku, polomer otáčania je však až 7,2 m. Taká Honda e s o vyše meter väčšou dĺžkou to zvládne na 4,3 metroch.

Vo vnútri má vládnuť pohodlie, ale zároveň i sparťanské podmienky. Na bežný infotainment systém či budíky pred sebou musíte zabudnúť, nahradí ho ale mobilná appka vo vašom smartfóne v konzole pred vodičom.

Citroën Ami nie je pritom vytvorený pre bežnú kúpu. Cieľovou stanicou sú spoločnosti venujúce sa krátkodobému či dlhodobému prenájmu. Cieľom je, aby elektrickú mobilitu mal v mestách prístupnú prakticky každý.

Zdroj | Citroën

Cena necelých 20 € na mesiac nie je vôbec horibilná. Tá však platí pri 48-mesačnej viazanosti, niečo ako lízingu. Prvá splátka je pritom 3 544 € a až následne sa platí mesačný poplatok 19,99 €. Vo Francúzsku ale zákazníci získajú späť ešte ekologický bonus vo výške 900 €, takže prvá splátka stojí 2 644 €.  Po 2 rokoch si môžete auto odkúpiť za zostatkovú sumu.

Zdroj | Citroën

Fungovať má aj možnosť si zapožičať Citroën Ami na určitý čas. V takom prípade má stáť minúta 0,26 €, za hodinu zaplatíte 12 € za deň 40 €. Podmienkou v tomto prípade je mesačné predplatné vo výške 9,99 € za využívanie služby. Cena prenájmu je vždy nad mesačný poplatok.

Zdroj | Citroën

Ak by ste predsa len mali o vozítko záujem, cena by mala byť okolo 6 000 €. Za mini autíčko s minimálnym dojazdom je to pomerne dosť, menej prejazdíte za jeho životnosť možno taxíkom (v závislosti od ceny jazdy). Predávať sa má dokonca aj v on-line sieťach ako Fnac a Darty.

Na druhej strane, v budúcnosti nie je vylúčené, že podobné vozidlá bude možné prenajímať v podobnom štýle ako nehnuteľnosti cez airbnb.

Zdroj | Citroën

Citroën Ami sa bude postupne objavovať na cestách v domácom Francúzsku od leta tohto roku (objednávky od konca marca), neskôr vraj v Španielsku, Taliansku, Belgicku, Portugalsku a Nemecku.