Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čističku vzduchu kúpite už aj s logom IKEA, má špeciálne filtre

Čističku vzduchu kúpite už aj s logom IKEA, má špeciálne filtre
Zdroj | IKEA
Števo Porubský
Čističku vzduchu kúpite už aj s logom IKEA, má špeciálne filtre
Zdroj | IKEA
Zdroj | IKEA

Švédsky nábytkársky gigant vytvoril cenovo dostupnú čističku vzduchu, ktorá ponúka pokročilé filtre a štýlový moderný dizajn. Síce nie je smart, nedá sa ovládať cez appku, v dnešnej dobe sa však čistý vzduch doma zíde viac ako kedykoľvek predtým.

Zdroj | IKEA

Po tom čo už rok u nás evidujeme ochorenie COVID-19 a dlhé mesiace sme museli byť zatvorení v domácnostiach či už kvôli karanténe, alebo kvôli lockdownu, mnohí z nás vedia posúdiť aké je to pracovať deň čo deň v rovnakej miestnosti, z rovnakého miesta. Otváranie okien je už vďaka peknému počasiu konečne dostupnejšie kedykoľvek počas dňa, no začínajúca peľová sezóna nepoteší hlavne alergikov.

Zdroj | IKEA

Čistiť vzduch v domácnostiach je tak vcelku žiadúce a zdraviu určite prospešné. Čističky vzduchu ale stoja stovky eur. To chce IKEA zmeniť.  „V každej domácnosti sa nachádza špecifická zmes znečisťujúcich látok, ktorá závisí od životného štýlu, klímy a samotnej budovy. Ľudia na celom svete však nebezpečenstvo znečisteného vzduchu podceňujú, keďže ho nie je vidieť ani cítiť. Preto jednou z našich hlavných priorít pri vývoji čističa vzduchu FÖRNUFTIG bolo dosiahnuť nízku cenu samotného čističa aj filtrov. Čistý vzduch je jednoducho základom zdravého života v domácnosti,“ dodáva Anna Šimončičová, líderka udržateľnosti IKEA Bratislava. 

https://vimeo.com/465850733

IKEA FÖRNUFTIG je pomerne nenápadná čistička vzduchu netradičnej konštrukcie. Kým väčšina čističiek „vysáva“ vzduch okolo celého svojho tela, IKEA FÖRNUFTIG nasáva vzduch iba prednou časťou. Za látkovou prednou časťou je HEPA 12 filter a uhlíkový filter. Prednú látkovú časť je možné čistiť vysávačom, príp. v sprche. Filter by sa mal meniť každé 4 mesiace.

Zdroj | IKEA

Vďaka nim vie zo vzduchu odstraňovať znečisťujúce látky, chemikálie, peľ, prach či pachy. Detailné dáta IKEA nezverejnila. Výrobca udáva účinnosť čističky na 88,6% v priemere, pri najnižšom stupni má mať účinnosť 82,3%.

V najnižšom stupni je hladina hluku na úrovni 28 dB, výkon je 25 m3/h, spotreba 1,5 W. V najvyššom stupni výkonu je hlučnosť 60 dB, výkon 120 m3/h a spotreba 16 W.

Zdroj | IKEA

Zaujímavosťou tela je možnosť jeho zavesenia na stenu, a to nie len zvislo, ale aj vertikálne, podľa toho ako sa vám to hodí do interiéru. Samozrejmosťou sú ale aj nožičky pre položenie čističky na zem. Rozmery sú pritom len 31 x 45 cm. Na ovládanie slúži kruhový volič v hornej časti. IKEA FÖRNUFTIG má tri stupne výkonu, automatický režim aj kvôli cene chýba. Vedľa voliča je indikátor zaneseného filtra.

IKEA FÖRNUFTIG bude na našom trhu dostupná už budúci týždeň, od 1. marca 2021 za cenu len 49,95 €. V predaji má byť v čiernej i bielej farbe. Cenu filtra ale zatiaľ nepoznáme.

Zdroj | IKEA