Čip M1 Max je naozaj MAX. Pozrite sa čo dokáže

ZDROJ | Andrew Hoyle/CNET

Najvýkonnejšie procesory od Appe majú označenie M1 Max. Spoločnosť ich osádza do MacBookov Pro, ktoré predstavila koncom minulého roka. To, že majú brutálny výkon vieme podľa rôznych benchmarkov. Vieme, aj to, že drvivá väčšina používateľov takýto výkon nikdy nevyužije. Otázka teda stojí: Kto dokáže využiť M1 Max na maximum?

Takáto mašina má veľké využitie napríklad u filmárov. Nadšení sú však aj profesionálni fotografi, medzi ktorých patrí aj Andrew Hoyle z CNET. Keď sa mu dostala do rúk top verzia, 16″ MacBook Pro s čipom M1 Max so 64 GB RAM, vyskúšal ho pri štúdiovom fotení s jedným z najlepších súčasných fotoaparátov na svete, Phase One XFIQ4.

Fotoaparát za 60 000 dolárov zhotovuje 150 Mpx snímky a využívajú ho naozaj len tí najlepší z najlepších, bol preto dôstojným partnerom pre rovnako nadupaný počítač určený profesionálom.

Pozrite siMacBook Pro v novom šate ponúkne MagSafe, 120 Hz displej a čítačku SD kariet

Andrew Hoyle si vzal obe zariadenia na produktové fotenie, ktoré sa skladalo zo šialeného mixu rôznych technologických zariadení hodenými do wooku. Samotné snímanie zahŕňalo odfotenie jednotlivých prvokov a následné poskladanie do jediného záberu (dole).

Výsledný obrázok je zložený z 28 snímok.ZDROJ | Andrew Hoyle/CNET

Fotografia, ktorá napokon vznikla, sa skladá z 28 snímok v plnom rozlíšení, každá z nich sa upravovala vo Photoshope. Výsledný dokument má veľkosť zhruba 11 GB.

Fotoaparát bol pripojený k MacBooku Pro cez USB-C kábel, snímky sa po importe upravili v programe Phase One Capture One Pro, ktorý už bol optimalizovaný pre Apple M1. Išlo vraj o veľmi rýchly proces bez viditeľného oneskorenia.

Najprv sa exportovalo 45 obrázkov v plnom rozlíšení (formát .IIQ Phase One), ktoré sa načítali do zásobníka obrázkov vo Photoshope. Na MacBooku M1 Max trvalo načítanie 2 minúty a 44 sekúnd.

Andrew si dal tú prácu a urobil ten istý úkon cez starší 13″ MacBook Pro M1 2020 so 16 GB RAM. Ten takúto nálož najprv nezvládol, niekoľkokrát padol, napokon sa podarilo našítať zásobník, trvalo to trvalo 5 minút. Andrew urobil ešte jeden porovnanie, na svojom pracovnom 16″ MacBooku Pro s iCore i9 so 64 GB RAM (2019). Načítanie trvalo 4 minúty, 43 sekúnd.

Pozrite siApple MacBook Pro a jeho predchodcovia. Čím sú výnimoční?

Po načítaní vybral vrstvy a pomocou Auto-Align všetky obrázky presne zarovnal. MacMook M1 Pro Max to urobil za 6 minút, 24 sekúnd, MacBook Pro 13″ to trvalo neskutočných 18 minút a 20 sekúnd. Lepšie si počínal 16″ MacBook Pro s i9, ten to zvládol za 7 minút a 15 sekúnd.

45 vrstiev fotografií, ktoré nasnímal 150 Mpx stredoformátový fotoaparát dajú zabrať.ZDROJ | Andrew Hoyle/CNET

Podobne dopadol test zásobníka zaostrenia obrázka. Tento proces zahŕňa snímanie samostatných obrázkov v rôznych zaostrovacích bodoch pred zlúčením týchto snímok, aby sa dosiahlo ostré zaostrenie spredu dozadu. Je to náročná úloha pre výkon procesora. Spolu sa načitávalo 12 DNG (Adobe Digital Negative raw) súborov s veľkosťou po 303 MB. Zdalo sa, že práve tento nástroj na stohovanie zaostrenia profituje z optimalizácií M1 vo Photoshope.

ZDROJ | Andrew Hoyle/CNET

Ako vidieť, MacBook Pri M1 Max naozaj dokáže ušetriť čas a zefektívniť prácu. Pri spracovávaní veľkého množstva súborov to môže robiť úsporu pokojne aj hodinu denne.

ZdrojCNET