Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čínsky NIO preferuje Power Swap namiesto nabíjačiek

Čínsky NIO preferuje Power Swap namiesto nabíjačiek
Zdroj | INSIDEEVs
Juraj Procházka
Čínsky NIO preferuje Power Swap namiesto nabíjačiek
Zdroj | INSIDEEVs
Zdroj | INSIDEEVs

Prvú stanicu na výmenu batérií Power Swap otvorila čínska automobilka NIO  20. mája 2018. Za dva roky, ktoré odvtedy uplynuli, vyrobila spolu vyše 38 900 elektromobilov a nainštalovala celkom 131 staníc na výmenu batérií (k 20. máju 2020) v 58 čínskych mestách. Do konca roka plánuje pridať ďalších 50 staníc. Chce takto zlepšiť mobilitu na veľké vzdialenosti.

Podľa NIO je výmena vybitej batérie za nabitú najobľúbenejšou energetickou službou. S nápadom pritom už v roku 2014 prišla Tesla, no zdá sa, že americký výrobca nakoniec preferuje budovanie siete rýchlonabíjačiek Supercharger a od výmenných staníc upustil.

Pozrite si

Tesla spustí „prepriahacie“ stanice do konca roka

Podľa informácií magazínu INSIDEEVs dosiahla 25. mája NIO v Číne so svojimi elektromobilmi ES6 a ES8 medzník 500 000 kumulatívnych výmen batérií.

Zdroj | INSIDEEVs

Ak by sme použili zjednodušenú štatistiku, na jeden automobil NIO by v priebehu dvoch rokov pripadalo zhruba 12 výmen batérií. Nie všetci z takmer 40 000 majiteľov vozidiel NIO však používajú výmenu batérií, mnohí zostávajú pri nabíjačkách. Dôvodom môžu byť nižšie náklady, aj nedostatočné pokrytie výmennými stanicami v niektorých oblastiach.

Zdroj | INSIDEEVs

Podľa marcových údajov využilo stanicu 48,7% všetkých predaných automobilov NIO. Keď Tesla prezentovala svoj systém výmeny batérií pre Model S, tvrdila, že celá operácia zaberie len 90 sekúnd a trvá menej ako natankovanie plnej nádrže porovnateľného auta so spaľovacím motorom.

V prípade NIO Power Swap zaberie operácia výmeny takmer 6 minút, čo je oproti nabíjaniu aj cez rýchlonabíjačku iba zlomok času a trvá len o málo dlhšie, ako tankovanie benzínu, alebo nafty.

Ak porovnávame obslužné časy na čerpacích staniciach s výmenou batérií, treba si však uvedomiť, že swapová stanica je ekvivalentom pre jediný stojan na čerpacej stanici, akých je tam k dispozícii niekoľko.

Pozrite si

Kia má odpoveď na Porsche Taycan – s 800 V nabíjaním

Ak sa teda na stanici pre výmenu batérií stretne niekoľko vozidiel súčasne, čakacie časy sa môžu nepríjemne predĺžiť. Automobilka preto apeluje na svojich zákazníkov, aby si výmenu batérií naplánovali a vyhli sa tak čakacím dobám vo fronte.

Dôležitým faktorom na podporu staníc na výmenu batérií je nárok na dotácie pri kúpe elektromobilu s takouto funkciou bez cenového limitu. Či je takýto biznis model životaschopný, ukážu najbližšie roky, keď počet elektromobilov danej značky stúpne z rádovo desiatok- na státisíce, alebo milióny. Kompatibilita pre modely iných značiek je aktuálne problematická, či dokonca vylúčená, čo je nevýhodou výmenných staníc oproti nabíjačkám.

Zdroj