Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čínske vesmírne ambície sa napĺňajú, Nebeský palác rastie

Čínske vesmírne ambície sa napĺňajú, Nebeský palác rastie
Zdroj | China Manned Space Agency
Juraj Procházka
Čínske vesmírne ambície sa napĺňajú, Nebeský palác rastie
Zdroj | China Manned Space Agency
Zdroj | China Manned Space Agency

Začiatky čínskej kozmonautiky neboli zvlášť ohromujúce, no v každom prípade je Čína treťou krajinou sveta – po Sovietskom zväze a USA, ktorá dokázala vyslať do vesmíru človeka. Stalo sa tak 15.októbra 2003, keď po viac ako štyroch desaťročiach vývoja kozmických rakiet a prostriedkov, zakotvil na obežnej dráhe Zeme prvý taikonaut Jang Li-wej. Dnes je Čína kozmickou veľmocou a orbitálna stanica Nebeský palác patrí k jej najkomplexnejším projektom.

Pozrite si

Pokorí Čína NASA, aj ESA? Vzorky z Marsu chce priviezť o 2 roky skôr

Vesmírna stanica Tchien-kung (Nebeský palác) je v poradí už treťou, zároveň však prvou viacmodulovou orbitálnou stanicou čínskej vesmírnej agentúry CNSA. Predchádzajúce stanice – Tchien-kung 1 a Tchien-kung-2 – boli totiž len malé experimentálne moduly, nevhodné na dlhodobý pobyt posádky.

Zdroj | Shujianyang – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=121057752

Budovanie stanice Nebeský palác začalo v apríli 2021, kedy bol na obežnú dráhu vynesený základný modul Tchien-che (Nebeská harmónia). Včera (24. júla 2022) o 08.22 h SELČ odštartoval z kozmodrómu Wen-čchang na čínskom ostrove Chaj-nan druhý modul Wen-tchien (Hľadanie nebies), ktorý vyniesla na orbitu raketa Dlhý pochod 5B.

Tretí (záverečný) modul s názvom Meng-tchien (Snívanie o nebesách) by mal nasledovať v októbri.

Zdroj | Wikipedia

Laboratórny modul Wen-tchien má na dĺžku 17,9 metra, 4,2 metra v priemere a hmotnosť okolo dvadsaťtri ton. Modul má samostatnú pohonnú jednotku a bude slúžiť ako záloha modulu Tchien-che z hľadiska pohonu, navigácie a orientácie. Elektrinou ho budú zásobovať dva fotovoltaické panely v kombinácii so záložnou batériou. Po sprevádzkovaní modulu, ktorý sa k stanici úspešne pripojil v pondelok v noci o 3:13 h čínskeho času, bude môcť Nebeský palác obývať až šesťčlenná posádka. V súčasnosti sú na palube stanice traja čínski kozmonauti.

Na orbite sa tak budú môcť striedať trojčlenné posádky (čo je kapacita súčasných čínskych kozmických lodí Šen-čou) a Nebeský palác bude môcť byť trvale obývaný, podobne ako ISS.

Zdroj | Wikipedia

Modul Wen-tchien dokáže niesť experimenty aj na vonkajšej strane, kde budú vystavené kozmickému žiareniu, slnečnému vetru a vákuu. Súčasťou čínskej vesmírnej stanice Nebeský palác má byť aj vesmírny teleskop Sün-tchien (Prieskum nebies).

K stanici sa neskôr pripojí autonómna nákladná loď Tchien-čou 5 a v decembri pilotovaná loď s posádkou Šen-čou 15.

Pozrite si

Čína odtiahla nefunkčný satelit na „vesmírny cintorín“. Máme sa obávať?

Ambície čínskej kozmonautiky však siahajú oveľa ďalej za obežnú dráhu Zeme. Už dnes má CNSA sondy na povrchu, aj na obežnej dráhe Mesiaca, aj Marsu. V spolupráci s Ruskom chce Čína vybudovať orbitálnu vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Mesiaca, k čomu určite poslúžia aj skúsenosti z budovania a prevádzkovania stanice Tchien-kung.

Do konca dekády by chcela Čína pristáť aj na povrchu Mesiace s ľudskou posádkou a neskôr tam vybudovať stálu základňu.

Zdroj