Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 2 min.
  • 7.2.2021

Čína chce zakročiť proti najväčším znečisťovateľom tým, že ich bude uverejňovať

Čína chce zakročiť proti najväčším znečisťovateľom tým, že ich bude uverejňovať
Zdroj | Pixabay
Michal Biznár
Čína chce zakročiť proti najväčším znečisťovateľom tým, že ich bude uverejňovať
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Ochrana životného prostredia sa stala témou číslo jeden pre mnohých politikov, aktivistov ale aj bežných ľudí. Čína ako jedna z najviac znečistených krajín chce spustiť otvorenú platformu, kde bude najväčších znečisťovateľov uverejňovať.

Ako informuje spravodajská agentúra Reuters, cieľom je vytvoriť informačnú platformu, ktorá umožní sledovať emisie jednotlivých spoločností v priamom prenose. Platforma má umožniť identifikovať tých, čo porušujú pravidlá a zároveň ich trestať, uviedlo čínske Ministerstvo životného prostredia.

Zdroj | NASA
Pozrite si

Čína má v súčasnosti viac znečistené ovzdušie ako pred koronakrízou. Prečo?

V Číne sa nachádza 2,36 miliónov priemyselných firiem, ktoré musia získať povolenia na vypúšťanie znečistených látok do ovzdušia a vodného odpadu. Problémom bolo získať presné informácie o týchto firmách, keďže celý proces bol spojený s podvodmi jednotlivých znečisťovateľov.

Okrem štátnemu prístupu k týmto dátam, bude mať možnosť aj verejnosť monitorovať stav emisií. Platforma by mala byť spustená už 1. marca.

Firmám, ktoré nemajú povolenia na vypúšťanie emisií a napriek tomu ich vypúšťajú, budú udeľované pokuty na dennej báze tak, aby boli nútené znižovať produkciu alebo zastaviť výrobu.

Ministerstvo sa tiež vyjadrilo, že samotné udeľovanie povolení bude podliehať väčšej kontrole a postihované budú aj firmy so slabým sociálnym kreditom.

Zdroj | Zhang Lei
Pozrite si

Čína chce mať do roku 2025 na orbite solárnu elektráreň

Jednotlivé spoločnosti sú tak povinné inštalovať monitorovacie zariadenia a tiež sú povinné archivovať minimálne päťročné dáta. Pokuty za nedodržiavanie takýchto opatrení môžu dosiahnuť až 31 000 dolárov. Pre firmy, ktoré vypúšťajú emisie bez povolení, hrozia pokuty do výšky 154 000 dolárov.

Zaujímavý krok, ktorý keď sa podarí aplikovať do praxe, umožní zvýšiť transparentnosť a znížiť emisie. Otázne je, či sa podarí znížiť emisie, ktoré vypúšťajú samotné štátne spoločnosti ako napríklad uhoľné elektrárne, ktoré produkujú veľké množstvo oxidu siričitého.

Zdroj