Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nová séria iPhone 14 prinesie nečakané zmeny, modely ponúknu rozdielny výkon

Nová séria iPhone 14 prinesie nečakané zmeny, modely ponúknu rozdielny výkon
Richard Pliešovský
Nová séria iPhone 14 prinesie nečakané zmeny, modely ponúknu rozdielny výkon

Minulý utorok Apple na svojom evente predstavil novú generáciu iPhonu SE. Štandardná séria príde na rad až v septembri. To však neznamená, že o nich nič nevieme. Zdá sa, že Apple začína segregovať a tento rok nebude iPhone 14 rovnako výkoný ako druhý iPhone 14.

Analytik Ming-Chi Kuo cez víkend uviedol, že Apple zrejme tento rok prinesie iPhony s rozdielnymi výkonmi. Zatiaľ čo modely Pro a Pro Max budú osadené čipom A16, v základných verziách bude použitý minuloročný čipset A15.

Stalo by sa to po prvý raz, čo by Apple výkonovo rozdelil jednu modelovú radu. V minulosti zvyšoval kapacitu RAM a pridával jeden fotoaparát v modeloch Plus (iPhone 7 vs iPohne 7 Plus, či iPhone 8 a iPohne 8 Plus), ale čipset ostával rovnaký. Jediný prípad, ktorý nás napadá je z roku 2013, keď iPhone 5S dostal procesor A7 a iPhone 5C A6. Išlo však o nízko rozpočtový smartfón, kde bolo takéto riešenie logické.

Ďalšou novinkou má byť ukončenie vývoja modelu mini. Keďže nesplnil očakávaný dopyt, tento rok už iPhone 14 mini v ponuke nebude. Apple namiesto neho pridá model s väčším displejom. V ponuke tak budú štyri smartfóny, dva so 6,1″ displejom a dva so 6,7″ displejom: iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Ďalšie rozdiely majú byť v kapacitách RAM a v displejoch, kde Pro modely budú mať 120 Hz Pro Motion obrazovku.

Nové iPhony majú byť predstavené tradične v septembri, takže dovtedy príde na svet určite ešte množstvo nových špekulácií a leakov.

Pozrite si

Nový Apple iPhone SE ponúkne vlajkový hardvér v starom dizajne

Akých Macov sa tento rok ešte dočkáme? Po famóznom Mac Studiu bude zrejme ťažké zaujať niečým výnimočným.

Zdroj | Luke Miani

Apple údajne pracuje na novom MacBooku Air. Vzdá sa zúženého vzhľadu, pribudnú nové farebné odtiene zhodné s paletou 24″ iMacu. Očakáva sa, že bude predstavený na jeseň, nebude mať mini-LED displej a bude ho poháňať procesor M1. V hre je aj možné premenovanie na MacBook.

Nový MacBook (Air) by mohol mať displej s výrezom. V redakcii si však myslíme, že touto cestou Apple nepôjde.

Zdroj | Jon Prosser

Otázkou je tiež použitie konektoru MagSafe, jeho tretia generácia sa momentálne používa v najnovších MacBookoch Pro a poriadne komplikuje (zamotáva?) život používateľov Apple. Na iPhonoch totiž máme stále Lightning, na polovici iPadov je Lightning, na druhej polovici USB-C. V nových MacBookoch je USB-C a v najnovších MacBokoch Pro (14″ a 16″) MagSafe.

Zdroj | Jon Prosser

Ďalším očakávaným modelom je MacBook Pro. Otázkou dňa je, či bude ešte 13-palcová verzia. Podľa Marka Gurmana z Bloombergu sa jej dočkáme aj tento rok. Nepríde však s ničím výnimočným, okrem procesoru M2. Aj ten by mal byť predstavený na jeseň, zrejme niekedy v októbri. Nedávno sa však objavili úvahy, že v hre je aj oveľa skorší dátum predstavenia, júnová konferencia WWDC.

Otázkou je, načo by mal Apple v ponuke toľko rôznych modelov MacBookov. Úplne by stačil základný MacBook (Air) a dve veľkosti MacBookov Pro.

Pozrite si

Apple MacBook Pro a jeho predchodcovia. Čím sú výnimoční?

Gurman predpokladá, že tento rok sa dočkáme aktualizácie Mac minu, ktorý prinesie najmä výkonnejší procesor M2. Do úvahy ešte privádza Mac Pro. Tu sa objavujú úvahy o 32-jadrovom CPU so 128-jadrovým GPU vďaka spojeniu štyroch procesorov M1 Max.