Čierny piatok s mega zľavami je tu, pozor však na ich reálnosť

Black Friday, alebo ak chcete, Čierny piatok, je jednou z ďalších tradícií, ktoré k nám dorazili spoza Atlantiku. V USA už roky fungujú po Dni vďakyvzdania obrovské výpredaje nielen na internete, ale hlavne v klasických kamenných obchodoch. U nás sa udomácnil Black Friday hlavne v on-line svete internetových obchodov. Tie už dobrý týždeň zásobujú naše e-mailové schránky lákaním na obrovské zľavy. Žiaľ, nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Toto na Slovensko našťastie ešte nedorazilo…

https://www.youtube.com/watch?v=k4YzHZ9GXwo

Popletené výpredaje po Slovensky

V prom rade, Black Friday by mal byť len jeden deň, preto sa volá Čierny piatok. Slovenskí predajcovia ho však predlžujú a tak v niektorých prípadoch je možné „čiernopiatkové“ zľavy využívať niekoľko dní tohto týždňa.

Iní ho ešte nespustili, čakajú na piatok, no tí zas predlžujú akciu do nedele, alebo do vypredania zásob. V USA však po Black Friday prichádza aj špeciálny pondelok zvaný Cyber Monday.

Práve Cyber Monday je to, čo prebieha u nás. Ide o veľké výpredaje elektroniky v e-shopoch, ktoré pred Vianocami vedia ponúknuť produkty s reálnou zľavou. Nejde pritom o produkty, ktoré im trčia v skladoch ešte z minulého roka, ale často o úplne nové kúsky.

Lenovo Yoga 910 07 lifestyle
ZDROJ | Lenovo

Zľavy nezľavy

Námatkovo a bez hľadania konkrétností som v posledných dňoch preklikal niekoľko desiatok ponúk produktov pýšiacich sa zľavami od 50 do 80%. Nešlo len o produkty IT sveta, ale aj také bežné spotrebné veci ako žehličky, práčky, umývačky riadu, zastrihávače apod.

Žiaľ, ani jedna ponuka nebola až taká lukratívna, ako sa tvárila. V 99% prípadov bola cena produktu buď rovnaká, alebo len o pár centov, či eur nižšia, za aké dané produkty predáva konkurencia.

Vrcholom ponúk slovenských e-shopov je ale to, že Čierny piatok využívajú na vyprázdňovanie skladov. V takom prípade ide o zastaralé produkty, ktoré už dávno majú na trhu svojich nástupcov.

Všetka česť však výnimkám, ktoré zľavu okolo 30-60% naozaj ponúkli. Tie sa oplatí kúpiť.

Pozrite siUž za zopár eur získate kvalitné hry nielen na konzolu Xbox One

Znalosť pomáha

Určite aj vám do e-mailovej schránky prišlo už niekoľko e-mailov, ktoré lákajú na tzv. Black Friday. Ak vás niektorá ponuka zaujala, neunáhlite sa. Hoci daný produkt môže vyzerať extrémne zľavnený, jeho cena nemusí byť najvýhodnejšia. Ako sa hovorí: „papier znesie“.

Ako to zistiť?

Stačí si otvoriť niektorý zo slovenských porovnávačov cien ako Heureka.sk, Pricemania.sk, Odpadnes.sk či NajNakup.sk alebo Tovar.sk. Produkt, ktorý ste si vyhliadli stačí už len zadať do vyhľadávania a porovnať si ceny.

logitech
ZDROJ | Logitech

Porovnávače cien ale narážajú na problém množstva verzií niektorých produktov, resp. ich nepresného označovania. Preto je možné, že napríklad notebook, ktorý vás zaujal budete musieť presne poznať a nájsť jeho konkrétnu špecifikáciu.

To už býva problematické, ale oplatí sa pri tom stráviť pár minút. Buď nájdite presné označenie produktu – kód, ktorý výrobcovia používajú na odlíšenie konkrétnych verzií, alebo prehľadávajte manuálne. Možno objavíte produkt, ktorý vás zaujme ešte viac nielen cenou, ale možno aj výbavou. To pritom neplatí len pre notebooky.

Toto nemá byť reklama na porovnávače cien, ale pomôcka, ako si overiť reálnosť ponúkanej zľavy daného e-shopu. To isté však môžete robiť aj v off-line svete. Ak si vyberáte produkt v predajni elektra, ale cena vám príde neprimerane vysoká, pozrite si ho, za aké ceny sa predáva on-line.

Zaujímavý doplnok v podobe vývoja cien ponúka porovnávač Heureka.sk, ktorý okrem toho, že vidíte ako sa menila minimálna a priemerná cena v čase, vidíte tu i to, aký je produkt starý. Teda od kedy na trhu.

graf-heureka
ZDROJ | Heureka

Obozretnosť musí byť

V on-line svete si ale treba dávať pozor aj na to, od akého e-shopu nakupujete. Nie všetky v porovnávačoch sú poctivé a dodržiavajúce platné zákony.

Napríklad akýkoľvek nákup cez internet je možné do 14 dní vrátiť predajcovi bez udania dôvodu. Pokiaľ bude produkt nepoužitý, predajca vám musí vrátiť zaplatenú sumu.

Potom tiež rozhoduje spôsob, termín či cena doručenia tovaru. Hlavne pred Vianocami si dávajte pozor na to, aby tovar mal e-shop skladom alebo aspoň v externom sklade.

V opačnom prípade sa vám môže stať, že naň budete čakať aj niekoľko týždňov, pričom sa ho nemusíte ani dočkať. Potom si s hrôzou uvedomíte, že tých pár ušetrených eur za to nestálo. No už bude neskoro.

Pozrite siGoogle Play obchod ponúka aplikácie už za 50 centov

Napriek všetkému, stále máte možnosť využiť Black Friday alebo Cyber Monday zo zahraničných e-shopov, kde zľavy sú často reálne. Napríklad nemecký Amazon posiela už aj na Slovensko za celkom slušnú sumu porovnateľnú s cenami u nás. Z amerických či čínskych e-shopov si dávajte pozor na dobu dodania.

Lenovo Yoga 910 08 lifestyle
ZDROJ | Lenovo

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku