Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Chýba vám vstávanie za vidna? Vyskúšali sme to vyriešiť so smart LED pásikom

Chýba vám vstávanie za vidna? Vyskúšali sme to vyriešiť so smart LED pásikom
Stanislav Vinc
Chýba vám vstávanie za vidna? Vyskúšali sme to vyriešiť so smart LED pásikom

Zima má mnoho benefitov, no posun času a krátkosť dní medzi ne rozhodne nepatria. Vstávanie za tmy a návrat domov z práce či zo školy rovnako za tmy samozrejme nie je žiadna tragédia, ale ani výhra. Podobne i keď v podstate obrátene je to aj so Smart home zariadeniami – prežijete aj bez nich, no prečo si trochu nespríjemniť život?

Keď nám teda do redakcie dorazil na test smart LED pásik TP-Link Tapo L930-5, okamžite sme vedeli, čo s ním. Spojili sme príjemne s užitočným a zautomatizovali sme si s nim ranné vstávanie, aj večerné zaspávanie. Ako to dopadlo?

TP-Link Tapo L930-5 je smart Wi-Fi LED pásik s komplikovaným názvom, no veľmi jednoduchým účelom. Pásik ponúka farebné RGB svietenie s ovládaním cez smartfón alebo smart reproduktory. Ovládať a automatizovať ho môžete prostredníctvom aplikácie, ako aj prostredníctvom platforiem Amazon Alexa, Google Assistant a oproti doterajším modelom už aj prostredníctvom Apple HomeKit (Domácnosť).

Obsah pokračuje pod reklamou

Okrem ovládania cez smartfón je tento LED pásik vybavený aj fyzickým tlačidlom, ktorým ho môžete kedykoľvek zapnúť a vypnúť aj keď práve nemáte po ruke smartfón či hlasového asistenta. Fyzické tlačidlo sa nachádza na krabičke, ktorá zároveň slúži na zapojenie pásika do elektriny.

Prím v ovládaní pásika hrá mobilná aplikácia, v ktorej musíte pásik na úvod aj nastaviť. Po jeho do elektriny si v aplikácii TP-Link Tapo vyhľadáte váš model. V tomto bode vám neujde, že pôvodne iba výrobca sieťových zariadení má už vo svojom portfóliu naozaj veľa smart zariadení do domácnosti.

Cez rovnakú aplikáciu tak môžete ovládať aj kamery, msart zásuvky, žiarovky, snímače, vypínače či robotické vysávače. Opäť však platí, že drvivá väčšina z nich je kompatibilná aj s ostatnými platformami pre smart home a tak sa pri zariaďovaní smart domácnosti nemusíte viazať na jednu značku.

Celým procesom nastavenia pásika vás prevedie aplikácia, ktorá je kompletne lokalizovaná do slovenčiny. Pásik je najprv potrebné vyresetovať, na čo sa na ňom následne začnú pohybovať oranžové a zelené svetlá. Ak je všetko v poriadku, po klepnutí na tlačidlo „Už je oranžová a zelená“, aplikácia pásik úspešne vyhľadá a nakonfiguruje na vašu sieť.

Osobne som však pri prvotnom nastavení pásika úplne zabudol, že mám aktívnu službu VPN a tak sa smartfón nie a nie pripojiť k pásiku. Aplikácia mi preto ponúkla alternatívnu možnosť priameho pripojenia pásika k Wi-Fi sieti obídením protokolu Apple HomeKit. Aby ste v rôznych spôsoboch nastavovania pásika nemali chaos, v tomto prípade sa po pásiku pohybuje modré a fialové svetlo.

Pripojenie aplikácii k pásiku bolo napokon úspešné až keď som si uvedomil moju chybu a VPN službu vypol. Pásik sa v tej chvíli okamžite chytil a pripojil k mojej domácej Wi-Fi sieti, na ktorej mám už aktívny Apple HomePod mini využívaný ako centrum domácnosti pre smart zariadenia.

Pásik sa tak v procese nastavovania automaticky pridal aj do aplikácie Domácnosť, odkiaľ môžete ovládať jeho základné funkcie od jeho zapnutia/vypnutia cez úpravu farieb až po jeho automatizáciu aj s nadväznosťou na ostatné zariadenia v sieti. Pásik som však rád ovládal aj priamo v oficiálnej aplikácii TP-Link Tapo, ktorá je prehľadná a ponúka množstvo funkcií navyše.

Medzi najobľúbenejšie z nich patrili rôzne svetelné režimy, medzi ktorými nájdete aj také „srandy“, ako imitáciu polárnej žiary, vianočných svetiel starej mamy či oceánu alebo búrky. Na fotografiách vidíte pásik nainštalovaný v našej redakcii pod gaučom, no doma som ho mal umiestnený pod posteľou, kde mali tieto režimy ešte väčší efekt.

Predstavte si teda napr. že práve v tomto období s deťmi čítate vianočné rozprávky a atmosféru príbehu si ozvláštnite o svetelný efekt cukrovej paličky, cencúľa alebo blesku, v závislosti od vybranej knížky. Spomedzi týchto režimov ma osobne sklamal iba režim Vianoce, ktorý mal prednastavené trošku zvláštne farby. Našťastie si však v aplikácii môžete vytvárať aj vlastné efekty s vlastnou kombináciou farieb, chce to iba chvíľku času a trpezlivosti.

Nás však v tejto aplikácii zaujímali najmä režimy Východ slnka a Západ slnka. V prvom menovanom režime pásik imituje svetelné spektrum typické pri východe slnka a tak spočiatku svieti načerveno nižšou intenzitou, k čomu postupne pridáva teplé biele svetlo. Pomer týchto svetiel sa v priebehu minút postupne prevažuje, až kým pásik neskončí pri studenom bielom svetle. Pri režime Západ slnka je to samozrejme naopak.

Obsah pokračuje pod reklamou

Intenzita svietenia pásika je spočiatku jemná a tak pokiaľ nespíte úplne plytko, spočiatku sa na zapnutie pásika nezobudíte. Ideálne je, ak postupne intenzívnejšie svietenie začnete vnímať podvedome počas spánku, na čo by vaše telo malo zareagovať spustením procesu zobúdzania. Keď vám napokon zazvoní budík, nevytrhne vás zrazu zo spánku a vstávanie bude pre vás o niečo príjemnejšie, aj napriek tomu, že za oknom budete mať ešte úplnú tmu.

Režimy Východ slnka a Západ slnka trvajú niekoľko minút a tak vám prvé dni môže chvíľku trvať, kým nájdete správny čas, kedy sa majú tieto režimy spúšťať tak, aby mali želaný efekt.

Režim Západ slnka som osobne zapínal skôr manuálne, keďže žiaľ aj napriek snahám nechodievam spať vždy v rovnaký čas. V tejto situácii som mal však zároveň problém s tým, že pásik v tomto režime spočiatku produkuje pomerne silné studené svetlo, kým v spálni som už mal dávno zhasnuté alebo zasvietené iba slabé teplé svetlo z nočnej lampy.

TP-Link však s týmto problémom počítal a tak do aplikácie pridal ešte jednu funkciu, ktorú som od západu slnka využíval ešte častejšie ako pôvodne zamýšľaný režim Západ slnka. Ide o funkciu Automatická kompenzácia, s ktorou pásik dokáže automaticky upravovať teploty farieb tak, aby korešpondovali s aktuálnym časom a kompenzovali tak nedostatok prirodzeného svetla. Po zapnutí tohto režimu večer pásik neprodukuje silné studené svetlo, ale teplé svetlo s nižšou intenzitou, ktorá sa navyše ešte postupne znižuje.

TP-Link Tapo L930-5 týmito funkciami poskočil z kategórie tuctových LED pásikov, ktoré môžete ovládať cez appku na šikovné smart home zariadenie, s ktorým už má zmysel vymýšľať serióznu automatizáciu, ktorá vám spríjemní každodennú rutinu.

Z prvotného nápadu na zjednodušenie vstávania v zime sa tak môže veľmi rýchlo vyvinúť nutkavý pocit nainštalovať si ďalšie kusy tohto pásika pod gauč, kuchynskú linku či na chodbu a dokúpiť si k tomu aj nejaké tie smart žiarovky, senzory a ďalšie vychytávky, s ktorými bude vaša domácnosť naozaj smart.

Ak vám nebude chýbať podpora pre protokol Apple HomeKit, siahnuť môžete aj po lacnejších modeloch L900-5 či L920-5, na ktoré tento pásik nadväzuje. Pri ich cenách navyše môže ísť o pomerne unikátny tip na darček pre technologických nadšencov, s ktorým neurobíte krok vedľa.