Chorvátsky Rimac bude vlastniť legendárne Bugatti! Vznikne nová spoločnosť

ZDROJ | Bugatti-Rimac

Legendárna značka Bugatti opäť mení majiteľa. Bude v rukách novej spoločnosti, v ktorej väčšinový podiel získa pomerne malá a hlavne extrémne mladá automobilka Rimac Automobili z Chorvátska. Hoci tá je vďaka svojim technológiám veľmi úspešná, Bugatti s viac ako 110-ročnou históriou je predsa len iná liga. Aj keď už nebola roky samostatná.

O predaji Bugatti do rúk Rimacu sa hovorilo už mesiace, no správy nikdy nepotvrdila ani jedna zo zainteresovaných strán. Nakoniec s oficiálnou správou prišiel práve Rimac včera podvečer. Mladá automobilka odkúpila 55% akcií Bugatti od VW Group, v ktorej akcie vlastnila ďalšia legenda – Porsche.

Výsledkom kúpy má byť spoločný podnik, tzv. joint venture s názvom Bugatti-Rimac. Pôjde však iba o názov podniku, mená na automobiloch v budúcnosti ostatnú nedotknuté. Bola by to škoda nie len pre Bugatti, ale aj pre rodiacu sa ďalšiu automobilovú legendu, Rimac.

ZDROJ | Bugatti-Rimac

Rimac bude mať v novom podniku 55% podiel, Porsche ostane 45% akcií. Rimac rozdelenie percent našťastie vysvetlil prehľadne v grafe. V Rimacu má svoj totiž svoj podiel aj Porsche, Hyundai a ďalší investori.

Na joint venture ale vznikla samostatná spoločnosť, Rimac Group, ktorej akcionármi sú práve Porsche, Hyundai, Mate Rimac a ďalší investori. Táto spoločnosť bude vlastniť 55% podiel novej Bugatti-Rimac, zatiaľčo Rimac Group bude stále 100% vlastníkom Rimac Technology, ktorá vyvíja batérie a iné komponenty.

ZDROJ | Bugatti-Rimac

Generálnym riaditeľom novej spoločnosti sa stane Mate Rimac, zakladateľ automobilky Rimac Automobili. Sídlo novej spoločnosti bude v Chorvátsku, kde už Rimac plánuje vybudovať nové sídlo. Výroba Bugatti sa ale nezmení, ostane vo francúzskom meste Molsheim. Nová spoločnosť bude naďalej vyrábať modely Bugatti Chiron, ale aj nedávno predstavený model Rimac Nevera.

Pozrite siDvojmiliónový hyperšport Rimac Nevera vystrelí na 100 km/h za 1,85 sekundy

Bugatti sa tak stane elektrické. Kedy to však bude si nedovolím odhadnúť. Bugatti je známe tým, že vyvíja a vyrába 1 000 a viac koňové hyperšportové automobily. Rimac, na druhej strane, nedávno oficiálne predstavil hyperšportový elektromobil s výkonom takmer 2 000 koní. Chorvátska značka tak má čo Bugatti ponúknuť.

ZDROJ | Bugatti-Rimac

Zároveň Bugatti vie ponúknuť ešte viac. Má totiž svojich zákazníkov po celom sveta, má sieť dílerstiev a predsa len, Bugatti stále znie v ušiach násobne lepšie ako pre mnohých stále neznámy názov Rimac.

Z Bugatti sa tak stane pravdepodobne značka pre „masové“ hyperšporty na elektrinu, Rimac si bude držať svoj punc exkluzívnosti a malovýroby, na ktorom bude chorvátska značka ukazovať svoje technologické unikátnosti. A možno práve to bol cieľ, ponúknuť svoje technológie širším masám horných 10 000 a to svoje najlepšie iba pre vybraných niekoľko stoviek.

ZDROJ | Bugatti-Rimac

 

ZdrojRimac

Komentáre k článku