Chevrolet predstavil pre istotu dva elektrické Bolty, nech je dobrý chaos

ZDROJ | GM

Americký General Motors pod značkou Chevrolet predstavil vynovený elektromobil Bolt. Presnejšie dva elektromobily Bolt. Jeden nesie názov Bolt EV, druhý Bolt EUV. Oba stoja na rovnakom základe, rozdiel je v karosérii.

Bolt EUV ZDROJ | GM

Bolt EV a Bolt EUV sú celkom nové elektromobily americkej automobilky. Kým jeden je klasický hatchback, druhý by sme mohli zaradiť do kategórie crossoverov. Bolt EUV je pritom o zhruba 16 cm dlhší. Vďaka tomu má aj väčší kufor a viac miesta v interiéri.

Dizajn by som nenazval vydareným, už na prvý pohľad pripomína konkurenčný Hyundai Kona, čo nie je určite dobre. Bolt mal mal vlastný štýl.

Hyundai Kona na porovanie. ZDROJ | Hyundai

Pod kapotou je však identická technika. O pohon sa stará 150 kW (200 k) elektromotor s 360 Nm poháňajúci prednú nápravu. O energiu pre motor sa zas stará 65 kWh batéria, ktorá má zabezpečiť 416 km (Bolt EV), resp. 402 km (Bolt EUV) na jedno nabitie.

Škoda však, že na nabíjanie využívajú stále iba 50 kW DC, alebo 11 kW AC nabíjanie a Chevrolet nesiahol po niečom výkonnejšom.

Bolt EV ZDROJ | GM

Výrazne sa zmenil i interiér. Ten je podstatne elegantnejší ako v minulom modeli, ponúkne maximum dotykových prvkov, vrátane veľkého 10,2″ displeja v stredovej konzole. Volič jazdného režimu zmizol, nahradili ho tlačidlá na stredovom tuneli. Chýbať nemá podpora Android Auto či Apple CarPlay, ale ani praktických drobností ako bezdrôtové nabíjanie smartfónu.

ZDROJ | GM

Nechýba ani USB-C port, hneď vedľa klasického USB-A v stredovom tuneli či 4G Wi-Gi modem. Príplatková výbava bude obsahovať aj unikátny GM Super Cruise systém pre poloautonómnu jazdu a viacero ďalších bezpečnostných systémov. Žiaľ, pre efekt luxusnejšieho interiéru Chevrolet siahol po vysokolesklých plastoch.

ZDROJ | GM

Novinka sa dostane do predaja v priebehu roka so základnou cenou 31 995 dolárov (cca 26 357 €) za Bolt EV, resp. 33 995 dolárov (cca 28 004 €) za Bolt EUV. Obe ceny sú bez tamojších daní.

V predaji má byť aj špeciálna verzia Launch Edition s už zabudovaným Super Cruise a ďalšími prvkami výbavy za 43 495 dolárov čo je o 10 000 dolárov viac, ako základná verzia. 10 000 dolárov si pritom za svoj FSD systém účtuje aj Tesla. Ten od Tesly je však násobne prepracovanejší.

ZDROJ | GM

 

ZdrojChevrolet

Komentáre k článku