Chcete si prečistiť staré príspevky na Facebooku? Appka Jumbo to spraví za vás

ZDROJ | Atelier, Inc.

Každým úkonom na internete za sebou zanechávame digitálnu stopu, ktorá sa nám môže jedného dňa vypomstiť. Neopatrnosť pri používaní sociálnych sietí, slabé a opakujúce sa heslá či vykonávanie platieb na nezabezpečených stránkach. Ak tušíte, aké riziko sa za týmito frázami ukrýva, trochu pokoja vám do vášho digitálneho života môže priniesť aplikácia Jumbo: Privacy + Security.

Takmer každého z nás už niekedy prekvapilo, čo všetko o nás vedia sociálne siete a vyhľadávače, ktoré nám dokážu naservírovať reklamu priamo ušitú na náš vkus, potreby a túžby. Málokto si už uvedomuje, že to nie je žiadna mágia, ale obrovská digitálna skladačka, ktorú si vytvárame sami.

Každé prihlásenie, každá správa, fotka, status, označenie, komentár, mail alebo vyhľadávanie o nás poskytuje spoločnostiam obrovské množstvo dát, ktoré sa k nám následne vracajú ako bumerang vo forme reklám. Šikovní útočníci navyše môžu všetky tieto dáta zneužiť na krádež identity, vydieranie či priamo útok na vaše bankové konto.

Pozrite siHackeri zneužili viaceré európske superpočítače na ťaženie kryptomien

Jednou možnosťou je robiť všetky potrebné kroky pre ochranu vašej online identity manuálne. Kto má však čas a chuť preliezať nastavenia súkromia každej sociálnej siete alebo webovej služby, blokovať všetky spôsoby sledovania a spätne mazať svoje staré statusy, komentáre a fotografie? Odpoveď už asi poznáte. Tou druhou možnosťou má byť inštalácia aplikácie Jumbo.

Jumbo poskytuje ochranu vášho súkromia a identity v niekoľkých rôznych smeroch. Tým prvým je už spomínaná digitálna stopa, kde za vás Jumbo dokáže automaticky vymazať vaše príspevky, fotky, správy a históriu vyhľadávania na sociálnych sieťach Facebook, Instagram, Messenger a Twitter.

Zmazané dáta si aktuálne môžete uložiť do archívu vo vašom smartfóne, neskôr k tomu pribudne aj možnosť archivácie do cloudových služieb. Jumbo taktiež pre vás na týchto sociálnych sieťach začne blokovať sledovania zmenou nastavení vášho účtu a viditeľnosti vašich príspevkov. Sociálne siete tak budú mať pri tvorbe reklám na mieru o vás k dispozícii menej dát.

Ďalším smerom ochrany je automatické monitorovanie celého webu vrátane tzv. dark webu, či sa náhodou v niektorej z uniknutých či odcudzených databáz nenachádza vaša e-mailová adresa, heslo alebo dokonca aj údaje o vašej kreditnej karte alebo rodné číslo. Aby sa ani s heslom útočníci do vašich účtov nedostali, aplikáciu Jumbo môžete použiť aj na aktiváciu 2-faktorovej autentifikácie.

Tvorcovia navyše podľa všetkého plánujú možnosti aplikácie v budúcnosti rozšíriť aj o VPN službu, ktorá by vás tak ochránila pred sledovaním aj priamo počas surfovania na internete. Ako však ani žiadna kvalitná VPN služba, ani pokročilejšie nástroje v aplikácii Jumbo nie sú úplne zadarmo.

Pozrite siČo je to VPN, na čo slúži a kto túto službu ponúka?

Základnú ochranu na sociálnych sieťach a monitorovanie únikov databáz e-mailov a hesiel pre vás Jumbo obriadi aj bez poplatku. Ak však už chcete monitorovať aj úniky ďalších citlivých údajov, mazať staré správy a dáta v aplikáciách Messenger, Instagram a 10 ďalších, budete musieť siahnuť po predplatnom Jumbo Plus alebo Jumbo Pro.

Koľko budete za niektorý z týchto dvoch stupňov ochrany platiť je len na vás. Základné predplatné Jumbo Plus začína na cene 2,99 € a končí až na 7,99 €. Za mesačný poplatok vo výške 8,99 € až 14,99 € už získate najvyšší možný stupeň ochrany Jumbo Pro, do ktorého napríklad patrí aj ochrana na sociálnej sieti LinkedIn. Obe predplatné si môžete vyskúšať na týždeň aj zadarmo.

Pozrite siSpoločnosti volajú po bojkote Facebooku, založili hnutie #StopHateForProfit

Aplikácia Jumbo plní svoje sľuby perfektne a už dnes poskytuje zrejme najkompletnejší súbor nástrojov na ochranu súkromia na internete. Otázkou zostáva už iba jej bezpečnosť, ktorú má mať Jumbo na najvyššej možnej úrovni. Vaše dáta totiž nielenže neodosiela na vzdialené dáta, spoločnosť ani žiadne servery nevlastní a tak aplikácia všetky vaše dáta ukladá v šifrovanej podobe iba do vášho zariadenia.

Aj v tomto prípade samozrejme treba mať na pamäti, že žiadne zabezpečenie nie je dokonalé a každú službu, nástroj či aplikáciu by ste mali používať s istou dávkou opatrnosti, skepticizmu a na vlastné riziko. Jumbo má však v tejto chvíli „čistý štít“ a my budeme dúfať, že to tak zostane aj naďalej. Na internet sa totiž presúva čoraz viac z nášho života a tak s každým rokom stúpa aj potreba aktívnej ochrany súkromia a táto úloha sa navyše s pribúdajúcimi službami, funkciami a nastaveniami navyše neustále komplikuje.

Jumbo: Privacy + Security90%

Veľkosť:
67,8 MB
Platforma:
Android 7.0 alebo novší, iOS 13.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Aplikácia Jumbo sľubuje, že ochráni vaše súkromie a dáta na internete pomocou balíka praktických nástrojov, pomocou ktorých môžete mazať vaše digitálne stopy na sociálnych sieťach a priebežne monitorovať prípadné úniky vašich citlivých údajov.

Komentáre k článku