Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Chcete sa zbaviť kýchania? Skúste vysávať s UV svetlom

Chcete sa zbaviť kýchania? Skúste vysávať s UV svetlom
Števo Porubský
Chcete sa zbaviť kýchania? Skúste vysávať s UV svetlom

Švédsky Electrolux pred časom prišiel so zaujímavým príslušenstvom pre svoje batériové tyčové vysávače a rovno ho zaradil aj do niektorých setov s vysávačmi. Ide o motorizovanú hubicu BedProPower s UV svetlom, ktoré má zabíjať všetky škodlivé baktérie. Alebo aspoň drvivú väčšinu.

Teraz, keď sa v takmer každej domácností chystá veľké upratovanie je možno načase, aby ste si dokonale vyčistili nielen matrace na posteliach, ale aj pohovky, vankúše, plyšové hračky či podstielky pre zvieratá. Všetko, v čom sa môžu hromadiť roztoče, baktérie a vírusy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Electrolux BedProPower je nadstavec na vysávač Pure Q9, ale aj najnovšie modely zo série Well Q 6/7/8 i modely Electroluxu série 800. Výrobca tvrdí, že takto dokáže odstrániť až do 99,9 % častíc prachu, baktérií a alergénov zo všetkých možných materiálov.

Ide hlavne o postele, o čom hovorí aj samotný názov hubice, ale využitie si nájde aj na látkových sedačkách a kreslách, čalúnených stoličkách, detských postieľkach či podstielkach pre zvieratá. Osobne nevidím problém s využitím aj pre nadrozmerné plyšové hračky, ktoré nie je možné nijakým spôsobom oprať v práčke, ale na svoje si prídu aj motoristi, keďže aj v aute sa hromadí obrovské množstvo alergénov, baktérií a vírusov.

Aktuálne ceny tyčových batériových vysávačov Electrolux s hubicou BedProPower v sete nájdete aj na Heureka.sk:

Electrolux tvrdí, že spomínaných 99,9 % častíc dokáže odstrániť nielen vďaka hubici samotnej, ale vďaka 5-stupňovému filtračnému systému vysávača. Má ísť pritom o častice s veľkosťou 0,3 – 10 µm, ako sú peľ, baktérie, spóry húb, roztoče domáceho prachu a iné alergény. Meranie výrobca meral podľa normy EN 60312-1: 2017.

Hubicu Electrolux BedProPower som vyskúšal na viacerých posteliach. Prvý test bol ale na matraci (120 x 200 cm) malého syna, ktorý je pomerne nový, spáva na ňom asi 9 mesiacov. Prekvapením bolo, koľko prachu ostalo v zbernej nádobke.

Samozrejme, malý ručný vysávač Pure Q9 nemý výkon veľkého káblového vysávača, no vďaka motorizovanej hubici z nej dokáže vydolovať maximum. Zároveň nestačí iba jeden pohyb hore-dole po matraci, ale aj niekoľko. Ja som zvolil šachovnicové vysávanie a potom ešte rýchlejšie diagonálne. Výsledok prekvapil. Toľko prachu a nečistôt som v prakticky novom matraci, na ktorom syn zaberá 1/15 jeho veľkosti nečakal.

Ešte viac prekvapil výsledok po vysatí matraca (180 x 200 cm) z manželskej postele. Nádobka bola plná až po okraj. Vysávač sa síce vybil ešte predtým ako som dovysával šachovnicu, no stačilo to, aby sa nádobka naplnila na maximum.

Koľko roztočov a prípadných baktérií a vírusov som vysávaním odstránil hodnotiť neviem, na to meradlo (laboratórium) nemám k dispozícii, no citeľne ide pri spaní z matraca menej „látok“, ktoré dráždia nos na kýchanie. Pritom matrac na manželskej posteli niekoľkokrát ročne vysávame „veľkým“ káblovým vysávačom.

Jednoznačne by bolo potrebné vysávať matrac častejšie, pokojne aj pri každej výmene posteľnej bielizne. To je ale celkom otrava. Vyťahovať vysávač, zapájať, nájsť správnu hubicu, hučať s ním. Aspoň u nás sa akosi k navlečeniu čistej bielizne dostávame až pred spánkom, v noci. Vysávať veľkým káblovým vysávačom by tak zobudilo celú domácnosť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Naopak, malým batériovým vysávačom s hubicou BedProPower je možné vysávať matrac aj v noci, Electrolux Pure Q9 je o polovicu tichší ako ten káblový. A práve v tomto je jeho výhoda. Je tichší, skladnejší a vie byť takmer stále poruke. Už len to nabitie aby vydržalo na celú posteľ.

Electrolux BedProPower je tak výborným doplnkom k batériovým vysávačom od Electroluxu, či už starším akým je Pure Q9, ale aj tým najnovším. Hubicu BedProPower si môžete kúpiť k akémukoľvek vysávaču série Pure Q9 (aj 9.1 aj 9.2), modelom zo sérií Well Q6, Q7 a Q8, ale aj najnovším modelom série 800.

Aktuálne ceny BedProPower nájdete na Heureka.sk: