Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Česi vytvorili aplikáciu, s ktorou si vychutnáte pivo aj zadarmo, vďaka AI

Česi vytvorili aplikáciu, s ktorou si vychutnáte pivo aj zadarmo, vďaka AI
Zdroj | kazuend
Stanislav Vinc
Česi vytvorili aplikáciu, s ktorou si vychutnáte pivo aj zadarmo, vďaka AI
Zdroj | kazuend
Zdroj | kazuend

Spomínate si ešte, koľkým ľuďom ste sa odvďačili vetou „Máš u mňa pivo“ a koľkých ste na to pivo napokon naozaj pozvali? Česká aplikácia BeerSport posúva pozývanie na pivo do 21. storočia a okrem vášho kamaráta si vďaka nej za asistencie AI môžete vychutnať čapované pivo zadarmo aj vy.

Posielanie peňazí cez rôzne bankové aplikácie alebo darčekových poukazov na konkrétne produkty a služby využiteľné v konkrétnych prevádzkach a predajniach, sú už dnes bežnou formou, ako potešiť blízkeho alebo kamaráta aj na diaľku. Čo ak by ste mu však mohli poslať priamo poukaz na pivo, ktorý môže uplatniť v ktoromkoľvek zo svojich obľúbených podnikov?

Tu nastupuje do hry zaujímavá česká aplikácia BeerSport, ktorej sa v nedávnom ostrom teste venovala redakcia Živě.cz. Aktuálne si už vďaka nej vychutnáva čapované, ale aj plechovkové pivo zhruba 400-tisíc používateľov mesačne.

BeerSport je v praxi akási digitálna peňaženka, ktorá sa celá točí okolo piva. Zakúpiť si prostredníctvom nej môžete kredit, ktorý si môžete vymeniť za poukážky na pivo a tie priamo využiť, alebo ich poslať kamarátovi, ktorú dlžíte spomínané pozvanie. Naopak, v aplikácii tieto poukážky môžete aj prijímať a to nielen od kamarátov, ale aj priamo od pivovarov či podnikov a to napr. vyplnením rôznych dotazníkov či účasťou v kvízoch a športových tipovačkách.

Pivovary tak môžu prostredníctvom aplikácie rozdávať poukážky na nové pivá, ktoré práve uviedli na trh a ktorým potrebujú urobiť reklamu. Sponzori športových podujatí zas môžu bezplatnými poukážkami motivovať divákov, aby v podniku s kamarátmi sledovali živý prenos zápasu s napätým očakávaním, kto z nich si po skončení zápasu bude môcť objednať jedno bezplatné čapované.

Ako s tým súvisí AI, teda umelá inteligencia? BeerSport totiž celkom obchádza samotné podniky, výčapných a čašníčky, ktoré sa tak nemusia zapájať do žiadnych systémov, kupovať si do prevádzky žiadnu techniku a overovať pivné poukážky manuálne. Túto úlohu autori aplikácie preniesli na umelú inteligenciu.

Čerstvo načapované pivo stačí pomocou aplikácie BeerSport nasnímať použitím fotoaparátu, ktorý umožní aplikácii rozpoznať, či ide skutočne o pivo, na ktoré máte poukážku. Aplikácia rozpoznáva napr. farbu piva, ale aj tvar pohára. Z piva navyše nesmie byť odpité a navrchu musí mať ešte stále aspoň kúsok peny.

https://youtu.be/X3VEYV9V_QM

Uplatniť si poukážku na to isté pivo viackrát sa vám tak nepodarí, overenie navyše môžete spustiť iba raz za 15 minút. Ak je všetko v poriadku, aplikácia vám vráti hodnotu zaplatenú za dané pivo priamo na bankový účet.

V rámci snahy o elimináciu snáh špekulantov aplikácia na overenie pravosti využitia kupónu sleduje aj aktuálnu polohu, vďaka čomu si môže overiť, či sa nachádzate v krčme, kde čapujú dané pivo. BeerSport by navyše nemali obalamutiť ani 2D obrázky piva, namiesto fotografie totiž pri rozpoznávaní pohára piva využíva dlhšiu dynamickú sekvenciu videa.

Ako sme spomínali vyššie, aplikácia si poradí aj s rozpoznaním plechovkového piva, ktoré si samozrejme môžete vychutnať prakticky kdekoľvek, aj mimo prevádzok. Plechovku piva, na ktorú ste dostali poukážku, stačí taktiež nasnímať fotoaparátom, no otvoriť ju musíte až pri overovaní. BeerSport totiž potrebuješ počuť aj typický zvuk otvorenia plechovky a zasyčanie piva.

Do aplikácie je aktuálne zapojených dvanásť známych pivovarov, medzi nimi napr. aj Pilsner Urquell, Staropramen, Stella Srtois, Radegast, Kozel či Starobrno a ďalšie, no medzi bezplatnými poukazmi už nájdete aj poukazy na nové alkoholické nápoje. Zoznam zapojených pivovarov a spoločností by sa mal navyše časom rozširovať.

Aplikácia BeerSport je dostupná bezplatne pre platformu Android aj iOS.