Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ceny batérií elektromobilov klesajú, kríza to však môže otočiť

Ceny batérií elektromobilov klesajú, kríza to však môže otočiť
Zdroj | GNG
Juraj Procházka
Ceny batérií elektromobilov klesajú, kríza to však môže otočiť
Zdroj | GNG
Zdroj | GNG

Klesajúce ceny batérií, spolu s ich rastúcou kapacitou zvyšujú atraktivitu elektromobilov a keď sa ceny batérií znížia dostatočne – názor na tento „bod zlomu“ nie je jednotný a hodnota sa udáva od 60 do 100 USD/kWh – elektromobily dosiahnu cenovú paritu so spaľovacími autami.

Dobrou správou je, že tento cenový pokles prebieha rýchlejšie, než sa očakávalo. Tou horšou je skutočnosť, že trend znižovania nákladov môže zvrátiť nepriaznivý vývoj cien na trhu materiálov.

Pozrite si

Lacné batérie stlačia ceny elektromobilov. Bod zlomu je 60 USD/kWh

Cena za 1 kWh kapacity je metrika používaná na sledovanie cien batérií a celkom reálne odráža vývoj nákladov na batérie alebo batériové články. V tomto roku priemerná cena batérií pre elektromobily klesla na 132 USD za kWh. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu BloombergNEF.

Zdroj | Tesla

„Ceny lítium-iónových batérií, ktoré boli v roku 2010 nad 1 200 USD za kilowatthodinu, klesli v reálnom vyjadrení o 89 % na 132 USD/kWh v roku 2021. Ide o pokles asi 6 % zo 140 USD/kWh v roku 2020“, uvádza BloombergNEF. Pokračujúce znižovanie nákladov je dobrým znamením pre budúcnosť batériových elektromobilov, kde batéria tvorí významnú zložku nákladov a teda aj ceny.

Toto neustále zlepšovanie nákladov sa však môže v roku 2022 zastaviť v dôsledku zvyšujúcich sa cien materiálov.

Závisí to však od typu vozidiel, pretože v mnohých segmentoch je možné vyrábať cenovo konkurencieschopné elektromobily aj s vyššími nákladmi na batérie. Napríklad náklady na batérie pre elektrické autobusy minulý rok klesli na 100 dolárov za kWh.

Pozrite si

Tesla chystá v roku 2022 ofenzívu. Od CATL objedná 45 GWh LFP batérií

Podľa BloombergNEF vyššie ceny surovín znamenajú, že v krátkodobom horizonte by sa priemerné ceny batérií mohli v roku 2022 mierne zvýšiť na 135 USD/kWh. Ak neprídu iné, hlavne technologické zlepšenia, ktoré by mohli zmierniť tento vplyv, mohlo by to znamenať, že bod, kedy ceny batérií poklesnú pod „magickú“ hranicu 100 USD/kWh, by sa mohol o dva roky oddialiť.

To by znížilo cenovú dostupnosť elektromobilov, alebo marže výrobcov. Mohlo by to tiež zdražiť projekty batériových úložísk, s ktorými ráta ekonomika „green dealu“.

Zdroj | Electrek

Ďalším faktorom, ktorý bude tlačiť na rast ceny batériových článkov je nárast dopytu, ktorý prevyšuje ponuku kovov, potrebných na ich výrobu. Keďže ťažba surovín je kapitálovo a časovo náročným odvetvím, minimálne prechodný nedostatok lítia, kobaltu a ďalších komponentov je pravdepodobným scenárom. Po tohtoročnom nedostatku polovodičových čipov by to bol pre automobilky ďalší podnet na zmenu fungovania subdodávok od súčasného modelu just-in-time k vytváraniu strategických zásob.

Zdroj