Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Celoživotný Apple fanúšik testuje najnovší Samsung Galaxy S21 5G

Celoživotný Apple fanúšik testuje najnovší Samsung Galaxy S21 5G
Michal Spiegel
Celoživotný Apple fanúšik testuje najnovší Samsung Galaxy S21 5G

Macbook Air, iPad Mini, iPhone 3G, iPhone 5 a v súčasnosti iPhone X. To bola a je moja výbava na prácu, zábavu a telefonovanie. Rozhodol som sa moju celoživotnú lásku k produktom od Apple podrobiť skúške s najnovšou vlajkovou loďou od Samsungu.

Konkrétne som si z trojice noviniek vybral cenovo najdostupnejší Samsung Galaxy S21 5G. Tento článok je určený primárne pre ľudí s primárnou skúsenosťou s iPhonmi. Android používatelia budú väčšinu funkcií už pravdepodobne poznať. Zároveň ide o moje osobné dojmy z jednotlivých funkcií, ktoré sú na iPhonoch inak riešené, prípadne úplne absentujú.

Sloboda zabezpečenia

Pri iPhonoch som bol dlho zvyknutý na rozpoznávanie tváre, prípadne na číselné heslo, čo mi najmä v časoch pandémie robí problém. Telefón sa neodomkne, pretože mám na tvári rúško. Pri platbách smartfónom v obchode či odomykaní smartfónu na verejnosti mi značne chýbala funkcia odomykania cez odtlačok prstu.

Pri Samsungu som získal slobodu hneď na úvod, kedy som si okrem číselného kódu, mohol zvoliť odomykanie cez vzor a hlavne cez dva biometrické údaje súčasne – čítanie tváre a snímač odtlačku prstu, ktorý je ultrazvukový a je zabudovaný priamo do obrazovky. Oba spôsoby zabezpečenia navyše rýchlo reagujú.

Rozdelenie obrazovky

Sledovať na jednej polovici obrazovky YouTube a na druhej sa venovať browsovaniu cez internet je luxus, ktorý môžem Samsungu iba ticho závidieť, najmä ak je táto funkcia vyriešená takto elegantne. Stačí iba potiahnuť z pravej strany doplnkové menu a skombinovať si obrazovku s doplnkovou funkciou.

Aby toho nebolo málo, obrazovku si môžete rozdeliť pohyblivou lištou tak, ako vám to vyhovuje, nie len na dve rovnaké polovice.

Samsung Kids

Pre deti je smartfón niečo ako univerzálna hračka, pri ktorej vydržia dlhé hodiny a pre mnohých rodičov ide o jediný nástroj, ako vedia svoje dieťa zabaviť. Samsung ponúka výbornú funkciu Samsung Kids, ktorá spustí nové rozhranie smartfónu určené len pre deti.

Nájdete tu prispôsobený obsah a heslové zabezpečenie, aby sa nestalo, že si dieťa bude pozerať nevhodný obsah. Výborná a jednoduchá funkcia, ktorá by určite aj na iPhonoch našla svoje uplatnenie.

Produktivita počas Home Office

Keďže väčšinu času trávim doma na home office, smartfón sa stal za posledný rok ešte viac používaným nástrojom ako doteraz. Využívam ho na písanie mailov, komunikáciu cez webkameru s kolegami či na pripájanie sa cez vzdialený prístup na pracovný počítač. Aj preto som bol zvedavý, či ponúka Samsung Galaxy S21 5G nejaké lepšie možnosti produktivity než iPhone.

Na iPhone používam v rámci produktivity z nainštalovaných aplikácií najčastejšie poznámkový blok a kalendár na zaznamenávanie si pripomienok.

Samsung ponúka alternatívu v podobe Samsung Notes, ktorá umožňuje vytváranie šikovných poznámok. Ako dlhodobý používateľ iPhonu ma potešili najmä dve funkcie – možnosť pridať značku, kde si viete označiť, ktoré úlohy ste splnili a ktoré nie a tiež si viete pomocou grafických nástrojov zvýrazniť alebo zakresliť konkrétne časti textu.

Pripomienky v rámci kalendára fungujú taktiež oveľa jednoduchšie. Kým v iPhone si musím pokaždé manuálne nastaviť, aby bola pripomienka pripomenutá v čase udalosti, pri kalendári v Samsungu vás pripomienka upozorní automaticky.

Fotoaparát

Príkladom z fotenia s novým Samsung Galaxy S21+ 5G sa budem venovať v individuálnom článku. Ak mám však porovnať skúsenosti iPhone x Samsung, tak Samsung mi vyhovuje v ponuke oveľa väčších možností snímania, z ktorých som najviac ocenil režim „noc“, ktorý dokáže aj v podmienkach takmer úplnej tmy zachytiť fotku a pomocou umelej inteligencie vylepšiť výslednú fotografiu.

Vlogeri tiež ocenia režim „režisérov pohľad“, ktorý rozdelí obrazovku na dva pohľady, takže môžete súčasne snímať prednou aj zadnou kamerou. Režimov je viac ako 12 a pokiaľ sa vám akýkoľvek zapáči, Samsung ho umožňuje jednoducho presunúť do hlavnej ponuky na lište. Niečo takéto by som ocenil určite aj na jabĺčkovej konkurencii.

Použité materiály

Hlavným dizajnovým rozdielom medzi Samsung Galaxy S21 5G a S21+ 5G je veľkosť a použité materiály. Kým drahší model 5G+ ponúka sklo ako materiál, nami testovaný model je plastový. V tomto prípade to považujem za krok vzad, keď má prémiový smartfón plastové telo. Aj preto som mal pocit, že iPhone v tomto prípade ponúka oveľa lepší vizuálny dojem a cena je tak úmernejšia kvalite spracovania.

Na druhej strane pokiaľ si na použité materiály nepotrpíte, plast v bielom farebnom spracovaní je menej náchylný na poškriabanie a tiež sa na ňom nezachytávajú nečistoty tak ako pri sklenenom tele.

Absencia pamäťovej karty

Asi najväčším sklamaním pre mnohých používateľov Samsungu je absencia rozšírenia o pamäťovú kartu, ktorá bola dlhé roky komparatívnou výhodou Android smartfónov oproti iPhonom.

iPhony ponúkajú rozšíriteľné možnosti pamäte iba cez cloudové riešenia, ktoré sú platené. Osobne mi však na iPhonoch možnosť rozšírenia pamäte externou kartou veľmi chýba. A preto považujem tento krok aj zo strany Samsungu za chybný, keďže zbytočne odobrali jednu obľúbených funkcií.

Celkový používateľský zážitok

Ak by som mal svoje dojmy po týždňovom testovaní zhodnotiť, oproti iPhonu ponúka Samsung Galaxy S21 5G oveľa viac možností nastavení, čo je typické pre všetky novšie Android smartfóny.

Funkcie ako „Kalendár“ a „Poznámky“ sú na Samsungu vyriešené oveľa lepšie ako pri jabĺčkovej konkurencii a funkcie ako „Samsung Kids“ a „Rozdelenie obrazovky“ mi na iPhonoch chýbajú úplne.

Na druhej strane plastové materiály či absencia pamäťovej karty nevysielajú signály, že ide o vlajkovú loď najväčšieho výrobcu smartfónov na svete. Ak by sme si mali porovnať ceny, za najlacnejší Samsung Galaxy S21 5G s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom zaplatíte 849 €. Oficiálna cena iPhonu 12 mini s rovnakým 128 GB úložiskom je taktiež 849 €. Väčší model iPhone 12 so 64 GB úložiskom stojí 899 € a so 128 GB úložiskom 949 €.

Ide o vyrovnaný konkurenčný boj, z ktorého asi nemôže vzísť jasný víťaz. Kým iPhone ponúka prémiové materiály a jednoduchý intuitívny systém, Samsung ponúka bohaté možnosti nastavenia, inovovaný dizajn a funkcie, ktoré na iPhone nenájdeme. Pre aký smartfón by ste sa rozhodli vy a prečo? Podeľte sa s nami v komentároch.

Smartfón Samsung Galaxy S21 5G si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.