Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

CAT S61 - Vlajková loď medzi odolnými smartfónmi

CAT S61 - Vlajková loď medzi odolnými smartfónmi
Michal Biznár
CAT S61 - Vlajková loď medzi odolnými smartfónmi
90 %
CAT S61 nie je obyčajný smartfón. Je to pracovný nástroj, s ktorým dokážete merať čistotu vzduchu, vzdialenosť či dokonca únik tepla pomocou termokamery. To všetko s ohromnou výdržou batérie a cenou, ktorá nepoteší slovenské peňaženky.

Výhody

  • Vylepšená termokamera
  • Dlhá výdrž batérie
  • Senzor čistoty vzduchu

Nevýhody

  • Cena, cena a ešte raz cena
  • Nedokonalý laserový meter
  • Chýba stereo reproduktor

Na značku CAT mám dobré spomienky. Model CAT S60 bol môj prvý Android smartfón, ktorý som používal po tom, čo som potreboval dočasnú náhradu za iPhone. Smartfón, ktorý vydrží tie najtvrdšie podmienky či nárazy a ktorý disponuje termokamerou či vydrží 3 dni na jedno nabitie, bolo pre mňa niečo nové. Ako dopadol jeho priamy nástupca CAT S61?

Po rozbalení som si všimol, že nový CAT sa zmenil. Veľkosť novinky je oveľa masívnejšia než predchodca. Tvar ostal rovnaký a podobne ako predchodca, CAT S61 dostal hornú anténu, v ktorej sa ukrýva FLIR termokamera. Materiál tvorí odolný hliník a zadná strana dostala miesto plastu pogumovaný materiál, ktorý lepšie drží na stole a nešmýka sa.

Pozrite si

CAT S60 po piatich mesiacoch v Rusku. Prežil to?

Bočnú stranu smartfónu tvorí programovateľné tlačidlo, na ktoré si viete nastaviť ľubovoľnú funkciu, ktoré je farebne odlíšené a hneď vedľa nájdeme port pre SIM kartu a microSD kartu. Ten sa presunul zo zadnej strany na bočnú, ako to má väčšina smartfónov. Miesto microSD karty môžete do telefónu vložiť aj druhú SIM kartu.

Na druhom boku nájdeme tlačidlo spustenia a dvojicu tlačidiel na ovládanie hlasitosti. V hornej časti nájdeme už iba 3,5 mm jack pre slúchadlá, ktoré v balení nenájdeme a v spodnej časti port na nabíjanie. Oba nájdeme pod ochrannou krytkou, ktoré v minulom modeli predstavovali kameň úrazu, keďže časom sa krytky pri otváraní opotrebovali a odpadli, takže telefón už stratil aj svoju vode-odolnosť. Poteší, že novinka sa nabíja cez lepší USB-C kábel.

Reproduktor sa presunul na spodnú stranu smartfónu, čo je určite lepší krok, keďže predchodca ho mal na prednej strane skrytý pod tenkou vrstvou fólie, ktorá sa časom odlúpla.

Čo na novinke nenájdeme, je SOS tlačidlo známe zo seniorských telefónov, no tiež z predchodcu CAT S60. Telefón dostal väčšie hardvérové tlačidlá, ktoré sa lepšie ovládajú. Na druhej strane, celkovo je smartfón až príliš veľký a jednou rukou sa ovláda dosť neprakticky. Poďme sa pozrieť na samotné funkcie, ktoré tomuto pracovnému telefónu pribudli, a že ich nie je málo.

Pozrite si

Cat S60 – odolná tehla s termokamerou

Po zapnutí smartfónu nájdeme všetky novinky na hlavnej obrazovke. Okrem termokamery pribudli novinke funkcie na meranie čistoty vzduchu a tiež pracovný laser na meranie.

Poďme pekne postupne. Termokamera hlási v novom CAT S61 svoj návrat a ponúka niekoľko vylepšení. Príkladom je nastavenie teploty, ktorá sa má zobrazovať. Ak napríklad nastavíte teplotu 35° Celzia, kamera zvýrazní iba miesta kde je minimálne takáto teplota. V letných horúčavách som túto funkciu skúšal na nájdenie najoptimálnejšieho miesta na prácu. Využitie však funkcia nájde aj v hľadaní únikov tepla v zime.

Novou funkciou termokamery je tiež podpora pre formát HD a nie len VGA a termokamera tiež zvládne merať vysoké teploty, aké dosahuje oheň. Kamera podporuje v tomto móde teploty až do 400° Celzia oproti bežným -20 až +120.

Okrem toho nájdete v nastaveniach možnosť vybrať si režim snímania kamery či možnosť natáčať video, fotiť fotografie či dokonca nahrávať Live video priamo na YouTube.

Jediným naďalej pretrvávajúcim nedostatkom termokamery FLIR sú pomalé reakcie. Kamera je veľmi náročná na procesor a preto je skôr určená na stabilné snímanie než na snímanie pohyblivých objektov.

Medzi novú funkciu smartfónu patrí laserový meter, na ktorý som sa najviac tešil, no trochu zbytočne, keďže práve laser je pre mňa najväčším sklamaním novinky z dielne CAT. Laser som si predstavoval ako bežný priemyselný laserový meter, ktorý zamierite a okamžite zistíte vzdialenosť. Tak to však nefunguje.

Laser musíte najprv nakalibrovať pomocou skutočného metru, následne musíte laser namieriť a odfotiť meraný objekt. Až následne vám zobrazí vzdialenosť, ktorá cez akékoľvek moje snaženie bola vždy nepresná a to aj o vyše polovicu.

Pozrite si

CAT S31 – robustný pracant s veľmi dlhou výdržou

Laser napriek presnej kalibrácii neodmeral ani raz niečo presne a samotný foťák, ktorý merané vzdialenosti fotil, fungoval spomalene a sekal. Toto CATu skutočne nevyšlo.

Druhou novou funkciou smartfónu bol snímač kvality vzduchu. Meranie kvality ovzdušia sníma úroveň VOC v okolitom ovzduší, ktoré môže vznikať čistiacimi prostriedkami, kozmetikou, lepidlami či inými chemikáliami.

Musím uznať, že z nových funkcií som si túto obľúbil najviac. Jednak preto, lebo sa spustila okamžite a nesekala tak ako zvykne sekať termokamera či laser a tiež preto lebo poskytuje prehľadné informácie o teplote, vlhkosti a stave ovzdušia vo vašom okolí. Snímač čistoty vzduchu nájdeme na bočnej strane smartfónu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z ďalších aplikácií, pracovný smartfón od CAT disponuje ucelenou aplikáciou App ToolBox, v ktorej nájdeme tipy na outdoor a športové, konštrukčné, farmárske či iné pracovné aplikácie. Nechýba ani klasická ponuka Google Aplikácií.

Až na spomínané sekanie termokamery a laseru funguje novinka plynulo a bez sekania. Stará sa o to aj 8-jadrový procesor Snapdragon 630 a operačný systém Android 8.1.0. Benchmark AnTuTu udelil smartfónu skóre 90 062 bodov.

Fototoaparát sa dočkal vylepšení po všetkých stránkach a oproti slabému predchodcovi sa s týmto kúskom dajú reálne zachytiť pekné zábery.

Zadný snímač podporuje 16 Mpx rozlíšenie čo je príjemné zlepšenie oproti 8 Mpx z CAT S60. Predná webkamera má rozlíšenie 8 Mpx. Video snímanie tiež dostalo vylepšenie a to až na 4K Ultra HD (3840 × 2160). Na výber tiež máte 4K DCI (4 096 × 2 160). Keďže sa jedná o odolný smartfón, CAT S61 dostal aj podporu pre snímanie pod vodou, ktoré automaticky zablokuje dotykový displej.

Pozrite si

Land Rover Explore – smartfón pre skutočné dobrodružstvo

Keď už spomínam tú odolnosť, CAT S61 len tak neutopíte, keďže disponuje certifikátom IP68 a tiež nerozbijete vďaka vojenskému certifikátu MIL-STD-810G. S CATom sa môžete potápať do hĺbky 3 metre po dobu jednej hodiny alebo pustiť na zem z výšky 1,8 metra.

Pády z vrecka či vyšmyknutie z rúk by tak mal smartfón bez problémov prežiť a to aj vďaka prednému Gorilla Glass 5. Pokiaľ ho hodíte o zem „vší silou“, je možné, že sa „rozfláka“. Zároveň očakávajte, že sa bočné hliníkové hrany a tiež vrchný vystupujúci FLIR modul poškriabu pri páde ako prvé.

Pokiaľ sa stále sťažujete na jednodňovú výdrž dnešných smartfónov, pri CAT S61 na tento problém rýchlo zabudnete. So zabudovanou 4 500 mAh batériou stačí, aby ste smartfón nabili len raz za 2-3 dni pri aktívnom používaní.

Celkovo sa jedná o ideálny smartfón pre všetkých robotníkov, záchranné zložky či skrátka pre všetkých, ktorí pracujú manuálne. Telefón toho zvládne skutočne veľa a uplatnenie si nájde aj medzi outdoor nadšencami. Ak často cestujete do hôr či obľubujete vodné športy, smartfón môžete mať vždy pri sebe a nemusíte sa báť, že sa vám vybije, utopí či nebodaj nárazom rozbije.

Čo mnohých potenciálnych záujemcov o tento kúsok nepoteší, je cena, ktorá sa vyšplhala až na 899 eur. Pre porovnanie, CAT S60 stál pri uvedení na trh 650 eur, čo tiež nebolo najmenej. Mám strach, či si pri cene, ktorá sa podobá na tie, ktoré si za smartfóny pýtajú vlajkové lode od Apple, Samsung či LG, bude niekto ochotný po tomto smartfóne aj siahnuť.

Pozrite si

Súboj titanov – CAT S60 vs. ARCHOS 50 Saphir

Zároveň zaplatiť deväť stoviek sa telefón, ktorý okrem termokamery, dlhej výdrže batérie, snímaču čistoty vzduchu a laserového metra, ktorý nefunguje najideálnejšie, neponúka nič viac, je na zváženie. V balení nenájdete dokonca ani slúchadlá či iný doplnok ako napríklad držiak na bicykel, ktorý ponúkal v rámci balíčku Land Rover Explore.

Na druhej strane, pokiaľ hľadáte to najlepšie, čo segment s odolnými smartfónmi ponúka, pri CAT S61 ste našli presne to, čo potrebujete.

CAT S61 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.