Reklama

Canon XF305 a XF300: špičkové profi kamery na CF karty

Števo Porubský

Spoločnosť Canon včera predstavila dve nové profesionálne videokamery s označením XF305 a XF300. Ide o nové videokamery, ktoré ako prvé používajú nový, nedávno zavedený kodek MPEG-2 Full HD (4:2:2) a ukladajú video na CF karty.

 Canon XF300

Úplne nový kamerový systém tvorí HD objektív Canon série L s 18x zoom, systém 3 snímačov CMOS a posledný obrazový procesor DIGIC DV III. Nové kamery XF305 a XF300 sú osadené širokouhlým 29,3mm HD objektívom série L s vysokou svetelnosťou (f/1,6-f/2,8). V prednej časti objektívu sa nachádza optické sklo Hi-UD (high index, ultra-low dispersion), predtým prítomné len v televíznych kamerách Canon, ktoré má za úlohu potláčať vznik chromatických chýb. Okrem skla Hi-UD optický systém zahŕňa člen UD (ultra-low dispersion), člen UA s ultravysokým indexom lomu (ultra-high refractive index aspherical) a dva obojstranné asférické členy. Funkcia okamžitého automatického zaostrovania Instant AF zase zabezpečuje rýchle a presné automatické zaostrovanie.

 

3 CMOS snímače pre dokonalý obraz

Systém 3 snímačov CMOS typu 1/3 s rozlíšením 2 Mpx (každý) má zásluhu na presnosti farieb, širokom dynamickom rozsahu a nízkom obrazovom šume. Technológia vysokorýchlostného čítania dát navyše účinne bráni vzniku efektu rolling-shutter skew, t.j. kmitaniu vertikálnych línií pri prudších pohyboch kamery, ktorý sa vyskytuje pri použití iných videokamier so snímačmi CMOS. Video v MPEG-2 Full HD sa nahráva do súborov formátu MXF (Material eXchange Format) na pamäťové karty Compact Flash (2 sloty) prenosovou rýchlosťou až 50 Mbps a farebným vzorkovaním 4:2:2. To zabezpečuje zachytenie väčšieho objemu farebných informácií využiteľných pri následnom postprodukčnom spracovaní nasnímaného materiálu. Počas nahrávania je možné práve nepoužívanú kartu vymeniť za inú a zabezpečiť tak hodiny nepretržitého snímania. Oba modely disponujú funkciou Relay recording (Štafetový záznam), ktorá pri zaplnení jednej karty automaticky umožní záznam na druhú kartu. Fotografie však dokážu tieto novinky ukladať na bežné SDHC karty, video však nie.

 Canon XF305

Profesionál je profesionál

Prístroje XF305 a XF300 sú vybavené hľadáčikom EVF s rozlíšením 1,55 milióna bodov, 100 % pokrytím a 4″ LCD displejom s rozlíšením 1,23 Mpx. Ten je umiestnený v prednej časti a je ho dokonca možné jednoducho premiestniť zľava doprava. Oba modely XF ponúkajú širokú škálu volieb, ktoré umožňujú ich nastavenie podľa potrieb užívateľov. Užívatelia môžu pre obraz nastaviť až 26 režimov „Vlastný obraz“ a ovládať viac ako 50 premenných nastavení obrazu. Môžete tiež priradiť jednu z 30 funkcií každému z 13 programovateľných tlačidiel a optimalizovať tak nastavenia kamery podľa vlastných požiadaviek. Oba modely umožňujú zvukový záznam v lineárnom PCM 16-bitovom/48 kHz formáte. Stereozvuk je možné nahrávať cez integrovaný mikrofón alebo po pripojení externých mikrofónov či iných zdrojov cez dva integrované konektory XLR. Model XF305 navyše obsahuje výstup HD-SDI, vstup GENLOCK a vstup/výstup Timecode pre jednoduchú integráciu do systémov pri snímaní v štúdiovom prostredí alebo pri nahrávaní s využitím niekoľkých kamier.

Na trhu by sa mali novinky objaviť počas leta tohto roku. Cenu výrobca neuviedol, no bude určite vysoká. Veľmi vysoká. Pre bežného smrteľníka by voľba padla asi na kúpu automobilu ako takejto kamery.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.