Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Canon prekvapil nezvyčajne tvarovaným PowerShot ZOOM aparátom

Canon prekvapil nezvyčajne tvarovaným PowerShot ZOOM aparátom
Zdroj | Canon
Števo Porubský
Canon prekvapil nezvyčajne tvarovaným PowerShot ZOOM aparátom
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Canon predstavil azda najzvláštnejší fotoaparát aký sme mohli s červeným logom japonského výrobcu vidieť. PowerShot ZOOM na prvý pohľad pripomína monokulárny ďalekohľad, no ide o typ fotoaparátu. Nezvyčajný je aj objektív vo vnútri, ktorého rozsah ohnísk začína na 100 mm a končí na 400 mm.

Zdroj | Canon

Canon PowerShot ZOOM je pre mňa najväčšia nezvyčajnosť, akú kedy Canon predstavil. V tvare monokulárneho ďalekohľadu, ale zato v miniatúrnych rozmeroch len 103,2 x 50,8 x 33,4 mm je jednoduchý malý snímač za vcelku nezvyčajným objektívom. Ani hmotnosť 145 gramov nepatrí k vysokým.

Z technickej špecifikácie novinka veľmi nezaujme. Zapuzdrený objektív má rozsah 100 – 400 mm, teda 4x optický zoom. Tým, že ohnisková vzdialenosť začína na 100 mm, nie je ho možné používať na bežné fotenie blízkych predmetov či ľudí. 100 mm je už sám o sebe 3-násobné priblíženie (v prepočte na kinofilm). Navyše svetelnosť tak malého objektívu tiež nepatrí k tým zaujímavým – f/5,6 – f/6,3.

Ešte väčšou zvláštnosťou je ale to, že objektív nedokáže pracovať v rozsahu 100-400 mm, ale ponúka iba tieto dve hodnoty. Buď fotíte a natáčate na úrovni 100 mm, alebo prepnete aparát a „skočíte“ na 400 mm. K dispozícii je aj 2-násobné digitálne zväčšenie, teda 800 mm. Objektív je prekvapivo stabilizovaný.

Zdroj | Canon

Za týmto objektívom je uložený 12,1 Mpx CMOS snímač s veľkosťou len 1/3″ a autofókusom založenom na detekcii kontrastu. Inak povedané, väčšina lepších smartfónov má väčší a lepší snímač.  Aj preto nie je prekvapením, že maximálne rozlíšenie videa je Full HD pri 30 fps. O chod aparátu sa však stará pomerne výkonný procesor DIGIC 8. S ním dokáže nový PowerShot snímať rýchlosťou do 10 fps. Nechýba AF-C či autofókus s možnosťou sledovanie tváre.

Zdroj | Canon

Aby bol efekt monokulárneho ďalekohľadu maximálny, na PowerShote ZOOM nenájdete displej. Je tu iba jediný, v tele a pozeráte sa doň cez optiku hľadáčika. Elektronický hľadáčik má veľkosť 0,39 palcov a rozlíšenie celkom slušných 1 024 x 768 px. Novinke ale nechýba Wi-Fi či Bluetooth pre vzdialené ovládanie pomocou appky.

Zdroj | Canon

Plusom je USB-C nabíjanie či výdrž na úrovni 70 minút pozorovanie, alebo 150 záberov, alebo 60 minút videa. Na ovládanie slúži pätica tlačidiel. Tri hore a dve pod hľadáčikom. Tam je umiestnený aj otočný volič pre prechod v menu či listovanie fotkami. Na ukladanie dát slúži microSD karta.

Zdroj | Canon

Novinka má prísť na trh ešte tento rok. Cena pre náš trh zatiaľ nie je známa, na americkom trhu má stáť 299 dolárov (bez dane), takže môžeme predpokladať podobnú cenu, ale v eurách u nás. Je to teda pomerne drahá hračka. Na druhej strane monokulárne ďalekohľady s možnosťou záznamu obrazu sú podstatne drahšie.

Zdroj | Canon

Výrobca ale presne špecifikuje, pre koho je toto zariadenie určené: „Tento kompaktný fotoaparát ideálny pre rodiny, ktoré rady podnikajú vonkajšie aktivity alebo pozorovateľov prírody, ktorí chcú detailne zachytiť voľne žijúce zvieratá na veľkú vzdialenosť.“ 7-násobné priblíženie s maličkým 12,1 Mpx snímačom by som ale osobne detailným zachytením prírody na veľkú vzdialenosť nenazval.

Zdroj | Canon
Zdroj