Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Canon EOS R - takmer full-frame kráľ aj bez zrkadla

Canon EOS R - takmer full-frame kráľ aj bez zrkadla
Števo Porubský
Canon EOS R - takmer full-frame kráľ aj bez zrkadla
92 %
Canon EOS R je príjemným prekvapením roka. Nie je to najdokonalejší aparát na trhu, nie je ani najdostupnejší a s novými top-end sklami ani najľahší, no aj tak dokázal zaujať už na prvý pohľad novým ovládaním, veľkým bajonetom a kvalitným spracovaním. Čo od neho čakať v praxi?

Výhody

  • vynikajúce spracovanie
  • špičkový výstup
  • nevídané objektívy
  • malé rozmery

Nevýhody

  • nedoladené nové ovládanie
  • nenabíja cez USB-C (iba s jedným typom batérie)
  • iba jeden slot na SDXC kartu
  • vysoká cena

Canon EOS R je ukážkou toho, že keď sa chce, dá sa všetko. Dlhodobo tvrdohlavý postoj Canonu a Nikonu upadol a na svetlo sveta prenikli ich prvé full-frame CSC fotoaparáty pre najnáročnejších.

Samozrejme, vývoj niečoho takého netrvá mesiac či dva, ale niekoľko rokov, takže s tou tvrdohlavosťou to japonské značky vzdali už dávnejšie, no svetu o tom nepovedali. Nevadí, pretože to, čo ponúkajú stojí za to. Teda na Nikon Z 7 si ešte musíme pár dní počkať, v rukách ale máme prvý Canon CSC aparát s obrovským full-frame snímačom. A novými objektívmi…

Práve objektívy vďaka novému bajonetu budú veľkým lákadlom pre hľadačov dokonalého objektívu. Už teraz má totiž Canon na trhu niekoľko veľmi zaujímavých skiel a chystá ďalšie. Nám sa podarilo mať hneď niekoľko objektívov. Okrem „setového“ aj dvojicu obrov, ktorú nie je možné porovnávať s ničím na trhu.

Ale späť k aparátu. Ten je na prvý pohľad možné zaradiť do rodiny Canon fotoaparátov. Nie je to len kvôli veľkému bielemu logu nad bajonetom, ale aj jeho dizajnom. Masívnejší predný grip pohodlne sadne do ruky, aj do tej väčšej. Od Canonu sme dostali na test aj grip, vraj kvôli lepšej ergonómii s 50mm a 28-70mm objektívmi. Nebolo ale treba.

Zvykol som si ich aj vďaka veľkému gripu držať a používať aj bez vertikálneho gripu. Veľmi dobre je spracovaná aj zadná časť pre palec. Nejde len o kúsok gumy s efektom drsnej kože, ale veľkú časť od hornej po spodnú časť. Palec so spodnou časťou tu akosi zasadne a EOS R z ruky nevypadne, ani pri fotení z jednej ruky, dokonca aj s 28-70mm sklom. Na to treba síce trochu zvyku a sily, ale po pár dňoch „tréningu“ s týmto objektívom to už ide.

V prednej časti toho veľa nenájdete. Žiadne dodatočné Fn tlačidlá, žiadne ďalšie ovládacie prvky. Stačiť musí stereo mikrofón, AF svetlo a spúšť v hornej skosenej časti predného gripu.

Veľkou zmenou je ale úplne nový bajonet RF. Je podstatne väčší ako pri full-frame zrkadlovkách (resp. všetkých ostatných Canon zrkadlovkách). Aj vďaka tomu je a bude Canon schopný vyvíjať úplne nové typy objektívov, ktoré by mali prekvapiť lepšími optickými vlastnosťami.

Horná strana je už o čosi bohatšia, ale stále by ste nepovedali, že v ruke držíte profi stroj. Pri ON/OFF kruhovom voliči s iba touto funkciou je mriežka mono reproduktora, koľajničky na príslušenstvo (vrátane blesku, ktorý nie je zabudovaný), info displej s podsvietením a niekoľko ovládacích tlačidiel vrátane dvoch kruhových voličov.

Režim snímania sa volí pomocou tlačidla Mode v strede jedného z nich a otočením rollera okolo neho. Toto mi príde celkom komplikované, na druhej strane sa vám nikdy nestane, že režim omylom zmeníte počas nosenia aparátu na pleci či voľnejšom batohu.

Ani zadnú stranu by som nenazval bohatou na tlačidlá. Tlačidlo Menu má stále miesto v ľavom hornom rohu, ostatné tlačidlá tiež nie sú výrazne odlišné od tých, ktoré nájdete na iných Canon fotoaparátoch. Predsa len je tu ale čosi iné, EOS R má nový typ ovládacieho prvku, ktorý výrobca doposiaľ nikde nepoužil.

Ide o dotykovú plochu nad displejom, ktorej okrajové časti je možné aj stláčať. Je to taký moderný dotykový roller, ktorý má ale k dokonalosti ešte ďaleko. Canon musí ešte vylepšiť reakcie prvku na dotyk i stlačenie, pretože počas používania prvok raz reagoval na dotyk ako na stlačenie, inokedy na stlačenie ako na dotyk. Pozitívom je, že prvku je možné nastaviť rôzne funkcie a tak sa môže zísť počas fotenia či točenia.

Mimochodom, 13 tlačidiel EOS R je možné nastaviť podľa vlastných potrieb.

Pohľad na bočnú stranu prezrádza, že novinka poteší aj tvorcov videa. Okrem toho, že displej je plne výklopný a otočný, nechýba ani 3,5 mm audio port pre mikrofón i slúchadlá. Navyše tu nájdeme aj USB-C slot a microHDMI port. Škoda však, že USB-C port nedokáže nabíjať batériu vo vnútri. Je to jedno z najväčších sklamaní testovanej novinky.

AKTUALIZOVANÉ: Po pátraní som zistil, že cez USB-C je možné nabíjať batériu, ale iba s označením LP-E6N. V testovanom kúsku bola 1 800 mAh batéria LP-E6. Mimochodom, ide o identickú batériu, akú nájdete v mnohých iných zrkadlovkách, vrátane našej redakčnej EOS 60D z roku 2012!

Z opačnej strany aparátu na nás čaká iné nemilé prekvapenie – iba jeden slot na SDXC kartu. Hoci Canon EOS R nemá byť profesionálom, tvári sa tak. Aj preto by človek očakával, že výrobca do neho osadí duálny slot na SD karty, nie iba jeden.

V spodnej časti je logicky závit na statív, odoberateľné dvierka batérie a port na komunikáciu s vertikálnym gripom. Grip má okrem iného aj port na blesk a miesto pre dve batérie. Dokáže však fungovať aj s jednou.

To by bola stránka dizajnu, použiteľnosti a ergonómie. Tým ešte dôležitejším je ale výstup, ktorý je buď v JPEG alebo RAW. Málokto bude takýto aparát používať len pre JPEG výstupy. Podstatne zaujímavejšie sú 30,3 Mpx RAW zábery, z ktorých je možné vytiahnuť ešte viac informácií a doladiť fotku k dokonalosti a výslednej spokojnosti.

Práve obrovský snímač, pomerne vysoké rozlíšenie a nové objektívy dopomáhajú k tomu, aby bol výsledok vždy čo najlepší. Aby som bol presný, „pod kapotou“ tohto malého dela je 30,3 Mpx CMOS snímač s veľkosťou 36 x 24 mm. Na ostrenie využíva už dobre známy systém Dual Pixel AF s 5 655 ostriacich bodov.

Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 40 000, resp. ISO 102 400 (v rozšírenom režime). Kompenzácia expozície však vie pracovať iba v rozmedzí +/-3EV. O chod fotoaparátu sa stará nový procesor DIGIC 8. Uzávierka pracuje od 1/8000 do 30 sekúnd, rýchlik to teda nie je. V elektronickom režime je ale rýchlejšia.

V prípade kontinuálneho snímania sa viete dostať až na rýchlosť 8 fps v plnom rozlíšení. Buffer nie je pritom vôbec malý. Na jednu sériu dokážete vytvoriť 100 JPEG, alebo 47 RAW záberov. Upozorňujem, že toto nie je profesionál, ktorý by mal konkurovať delám série  EOS 5D alebo 1D.

Na scénu je možné sa pozerať cez elektronický hľadáčik s 0,5″ OLED displejom s rozlíšením výborných 1 280 x 960 px, alebo cez 3,15-palcový plne výklopný dotykový displej s rozlíšením slušných cca 1 024 x 720 px.

Hľadáčik má mimochodom 0,76x zväčšenie a pokrýva 100% scény. Často sa mi ale stávalo, že pri ovládaní funkcií na displeji rukou ju snímač priblíženie hľadáčiku zachytil a displej vypol (prepol sa do režimu hľadáčiku). Nepomohli ani nastavenia citlivosti snímača.

Celkovo je však výbava novinky veľmi dobrá a niet jej prakticky čo vytknúť. Áno, šlo by to aj lepšie, no transformovať taký EOS 1D X Mk II do tak malého tela (mimochodom, má rozmery iba 135,8 x 98,3 x 84,4 mm a hmotnosť 660 g) by bolo vcelku náročné. Ale nikdy nehovor nikdy ako sa hovorí, pretože po nižšom modeli EOS RP sa chystá zas čosi ešte lepšie ako EOS R.

Späť ale k EOS R a jeho možnostiam… Všetky zábery v článku si môžete otvoriť v plnom rozlíšení v novom okne alebo tabe a preskúmať ich podrobne. Súhrne však môžem povedať, že Canon EOS R fotí výborne. Ba priam špičkovo.

Môžu za to ale nové objektívy – Canon RF 50mm f/1.2L USM (2 519,00 €), Canon RF 28-70mm f/2L USM (3 290,00 €) a Canon RF 24-105mm f/4L IS USM (1 199,00 €), ktoré sme používali aj počas testu. Väčšina záberov je však s tým najzaujímavejším, 28-70mm.

Toto delo podáva špičkové výkony. Zábery sú ostré, detailné, majú nádherný bokeh… Proste nádhera. Ešte unikátnejší bokeh ale ponúka 50mm pevné sklo so svetelnosťou neuveriteľných f/1,2. S plnou skromnosťou by som zaradil tieto dva objektívy na čelo ponuky Canonu. „Setový“ a inak špičkový 24-105mm objektív je veľmi dobrý, ale voči vyššie spomínaným je akýsi obyčajný.

Úplnou novinkou RF objektívov je však tretí prstenec. Ten je možné naprogramovať na takmer akúkoľvek funkciu z menu ako napríklad zmenu kompenzácie expozície, ISO atď.

Všetky zábery sú vyvolané v Lightroome s minimálnymi úpravami. JPEG zábery nie sú zlé, ale nepatria medzi tie vydarenejšie. EOS R s testovaným firmvérom im pridával výraznejšiu saturáciu farieb a kontrast, čo nie vždy skončilo ako by si to človek predstavoval. Práve preto je lepšie pracovať s RAW formátom, ktorý je možné podstatne lepšie doladiť v editori fotografií, hoc aj pri automatickom režime.

Ukážky ISO od ISO 100 do ISO 40 000 v úplnej tme s použitím statívu:

Na ISO 100 si aparát nastavil 30-sekundovú uzávierku :). S citlivosťou okolo ISO 3 200 to nie je žiadny problém, dokonca aj ISO 6 400 je ešte schodné po vyhladení vo fotoprograme. Všetko vyššie je už na tlač nepoužiteľné.

Takto vyzerá ISO 40 000 z Canon EOS R.

S videom je to podobné. Patrí k špičke. Maximom je 4K UHD (3 840 x 2 160 px) v ALL-I s dátovým tokom okolo 480 Mbit/s a 30 fps. Negatívnom je ale 1,83x crop. Full HD video je už bez orezu, čo môže byť pre mnohých plusom. Navyše môžete natáčať do 60 fps.

Nastavené video spustíte dedikovaným tlačidlom s výrazným okrajom, ktorý ho chráni pred nechceným stlačením.

Žiaľ, v EOS R neexistuje stabilizácia snímača. Stabilizovaný tak pre video musí byť objektív, alebo celý aparát.

Samozrejmosťou výbavy sú aj Wi-Fi a Bluetooth moduly pre spárovanie s mobilnou appkou a následné vzdialené ovládanie. Cez Wi-Fi je pritom možné dáta i posielať vo WLAN sieti.

Batériu síce nenabijete cez USB-C port, ale vydrží celkom mnoho. Nie ako v prípade zrkadlovky, ktorá nemusí živiť elektronický hľadáčik, ale takmer celodenné fotenie (napríklad to v Amsterdame) batéria zvládla. Výdrž ale záleží od množstva videí, ktoré plánujete točiť. Logicky, tie požierajú z batérie najviac. Odporúčam preto nosiť so sebou nosiť aspoň jednu záložnú batériu, alebo kúpiť si batérie s dotatkom N a budete ich môcť nabíjať aj cez USB-C port.

Canon EOS R je tým modelom, ktorý mal prísť už pred rokmi, kedy Sony začínal so svojou špičkovou sériou a7. Neprišiel, ale v konečnom dôsledku to nevadí. Prišiel v čase, kedy sa s full-frame CSC roztrhlo vrece a bude zaujímavé sledovať konkurenciu. Každopádne, EOS R je vydareným aparátom hodný svojho mena a pozície na trh. Canon by ešte mohol doladiť ovládanie a iné drobnosti k dokonalosti. Nižšia cena by tiež nebola zlá.

Canon EOS R si ale určite zaslúži od nás ocenenie TIP REDAKCIE