Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

BYD Han - konkurent pre Model 3 mieri do predaja so skvelou cenou

BYD Han - konkurent pre Model 3 mieri do predaja so skvelou cenou
Zdroj | BYD
Stanislav Vinc
BYD Han - konkurent pre Model 3 mieri do predaja so skvelou cenou
Zdroj | BYD
Zdroj | BYD

Čínska automobilka BYD Auto uviedla na svoj domáci trh nový model BYD Han. Dostupný bude v troch elektrických verziách a jednej plug-in hybridnej verzii, pričom vo všetkých verziách zaujme v prvom rade nízkou cenou.

Tesla to napriek svojmu súčasnému rastu predajov, rozširovaniu nabíjacej siete a výrobe priamo v Číne nebude mať na tomto trhu zjavne až tak ľahké. Silnou konkurenciou pre ňu bude domáca automobilka BYD, ktorá aktuálne uviedla na trh cenovo dostupnú elektrickú limuzínu BYD Han.

Zdroj | BYD

K úspechu novému modelu zjavne nechýba nič, má štýl, všetky moderné technológie a aj nízku cenu. Pre elektro-skeptikov navyše bude dostupná aj v plug-in hybridnej verzii. Prím však bude hrať trojica elektrických verzií.

Zdroj | BYD

Cenovo najdostupnejší variant začína na cene 229 800 jüanov, teda v prepočte asi 28 700 eur. Už v tejto základnej verzii vydrží vďaka 65 kWh batérii na jedno nabitie zhruba 506 kilometrov. Najlacnejší a stredný variant spolu zdieľajú pohon predných kolies. Stredný variant začína na cene takmer 32 000 eur, pričom sa už pri 77 kWh batérii môže pochváliť 605-kilometrovým dojazdom.

Zdroj | BYD

Najdrahší variant má strop na cene takmer 35 000 eur, pričom za touto cenou nestojí zvýšený dojazd, ale pohon všetkých štyroch kolies. Dojazdom v skutočnosti spadá vo prostriedku ponuky, s 77 kWh batériou v režime AWD najazdí maximálne 550 kilometrov. V prípade všetkých verzií ide o dojazd podľa metodiky NEDC, ktorú treba brať s rezervou.

Pozrite si

Nissan Ariya – prvé plne elektrické SUV z Japonska s dojazdom 500 km

Verzia s pohonom všetkých štyroch kolies sa môže pochváliť zrýchlením z nuly na stovku za 3,9 sekundy. Prednokolka bude mať k dispozícii výkon 163 kW, zatiaľ čo v prípade štvorkolky sa k tomuto výkonu pridá ďalších 200 kW v podobe zadného pohonu. Na rýchlej DC nabíjačke sa čisto elektrická verzia dostane z 30 na 80 % za 25 minút.

Zdroj | BYD

PHEV variant s cenou 27 500 eur príliš od svojich čistokrvných elektrických súrodencov neodskakuje. Výhradne na elektrický pohon má byť schopný s 12 kWh batériou prejsť zhruba 81 kilometrov (opäť podľa NEDC) a spolu s benzínovým 2-litrom celkovo 800 kilometrov. Na 100 km/h sa plug-in hybrid vyšplhá za 4,7 sekundy.

Pozrite si

Nový Ford Bronco má jedinú chybu, nie je elektrický

Novému modelu nechýbajú zrejme žiadne moderné asistenčné systémy, ako ani odomykanie pomocou NFC. Počas jazdy sa tak o bezpečnosť a pohodlie postará adaptívny tempomat s funkciou start-and-go, predný brzdný asistent, asistent pre ochranu chodcov, asistent jazdných pruhov, asistent dopravného značenia, asistent jazdy v zápche či parkovací asistent aj so vzdialeným ovládaním cez smartfón.

Zdroj | BYD

BYD sa netají tým, že s modelom Han zamieri po Číne aj na ostatné svetové trhy. Zatiaľ je však otázne, kedy sa toho dočkáme a či si Han zachová tak priaznivé ceny. Pri súčasnom vývoji automobilového trhu, resp. predajov zrejme nebude odpoveď ani na jednu z týchto otázok veľmi pozitívna. Radi sa však necháme prekvapiť.

Zdroj