Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Budúci rok bude rokom zmiešanej reality, aspoň pre Microsoft

Budúci rok bude rokom zmiešanej reality, aspoň pre Microsoft
Zdroj | Microsoft
Števo Porubský
Budúci rok bude rokom zmiešanej reality, aspoň pre Microsoft
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft predstavil svoje veľké plány so zmiešanou realitou. Predstaviť si pod ňou pritom môžeme nielen rozšírenú (AR), ale aj virtuálnu (VR) realitu. Vychádza z toho, že Windows 10 bude schopný pracovať so systémom Windows Holographic.

Pozrite si

Microsoft ponúka operačný systém Windows Holographic aj pre VR svet

Zdroj | Microsoft

Všetko to bude fungovať vďaka headsetu HoloLens, ktorý by mal byť budúci rok dostupný prakticky pre každého. Otázne je len to, koľko si bude Microsoft za takúto hračku budúcnosti účtovať.

V súčasnosti totiž HoloLens predáva len develperom za pomerne vysokú sumu 3 000 USD. Takúto, či dokonca polovičnú „sumičku“ si nebude môcť dovoliť každý.

Napriek tomu bude každý nový počítač s Windows 10 v roku 2017 schopný pracovať so systémom HoloLens, resp. jemu podobným zariadením. Tie by sa mohli objaviť od výrobcov tretích strán. Ktorí to ale budú nie je známe.

Pozrite si

Virtuálna realita – boom či bublina?

https://www.youtube.com/watch?v=XM5OHHrOGqQ

Pravdepodobne sa ale do tohto biznisu pustia veľkí výrobcovia počítačov ako súčasť ich predajného portfólia. V roku 2017 by sme sa tak mohli dočkať headsetov so zmiešanou realitou od ASUSu, Lenovo, Aceru či Dellu. Ktorý z nich ale zariadenie aj reálne prinesie nie je známe.

Okrem HoloLens od Microsoftu v tejto „zmiešanej“ realite bude mať prsty aj Intel. Jeho procesory a grafiky Iris sú totiž s Windows Holographic Platform plne kompatibilné.

Z toho vyplýva, že headset Intel Alloy predstavený počas IDF 2016 bude možno aj prvým, ktorý bude so zmiešanou realitou od Microsoftu pracovať. Ten má byť navyše vyrobený tak, aby nepotreboval žiadny externý počítač.

Po budúcoročnom update pre Windows 10 bude Holographic Platform pracovať s 2D i 3D aplikáciami, samozrejmosťou bude multitasking či Windows Holographic shell, akousi ponukou Štart pre VR svet.

https://www.youtube.com/watch?v=Gu09UWqS8-Q

Zdroj